گیل خبر/ داوود پرهیزکار امروز در نشست خبری در کرمان با اشاره به طراحی سامانه مدیریتی تهک «توسعه هواشناسی کاربردی» اظهار داشت: قرار است در این سامانه کاربران نهایی و نیازها را شناسایی و داده ها و اطلاعات را تولید و ارسال کنیم و بازخورد آن را ببینیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی در تشریح نتایج سامانه تهک طی سه سال گذشته در کشور بیان کرد: در سال 94 – 95 در 11 استان موفق شدیم مستندسازی کنیم که رقمی بیش از 422 میلیارد تومان ارزش افزوده، در سال زراعی  95 - 96 در 17 استان رقمی حدود یک هزار میلیارد تومان و در سال 96 -97 در 21 استان بیش از یک هزار و 500 میلیارد تومان ارزش افزوده ایجاد شد.

وی با بیان اینکه تنوع اقلیم کشاورزی تنوع اطلاعات هواشناسی می خواهد و این کار را سخت می کند، سامانه توسعه هواشناسی کاربردی زیرساخت هایی نیاز دارد که به هدف نهایی خودش برسد.

پرهیزکار عنوان کرد: یکی از وظایف سازمان هواشناسی هشدار سریع است که برمی گردد به بلای جوی که بخش بسیار زیادی قابل پیش بینی است و بخش دوم واکنش گر است که خارج از محدوده هواشناسی است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور در ارتباط با برنامه های توسعه ای سازمان افزود: توسعه کار هواشناسی علمی را دنبال می کنیم و طی سال های اخیر موفق شدیم توان پردازشی سازمان را افزایش دهیم که امکانی فراهم کرد بتوانیم مدل های هواشناسی را اجرا کنیم.

پیگیری مجوز استخدام 850 نفر در هواشناسی کشور

پرهیزکار از دستیابی به یک فناوری روز دنیا در کشور خبر داد و گفت: آن فناوری ساخت مدل جهانی هواشناختی است تحت عنوان مدل کلی جو از آن یاد می شود که در اختیار کشورهای توسعه یافته است.

وی به کاهش نیروی کارشناسی در هواشناسی کشور اشاره و اظهار کرد: 50 درصد پست های سازمان هواشناسی در کشور بلاتصدی است و پیگیری و قول داده شده، مجوز استخدام 850 نفر را به ما بدهند که در آینده نزدیک نیروهای جدید استخدام و مشکلات تاحدودی رفع شود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به راه اندازی دو مرکز ملی گرد و خاک و مرکز ملی خشکسالی در کشور طی پنج سال گذشته افزود: محصولات مرکز ملی خشکسالی به قدری از کیفیت بالا برخوردار است که در بسیار از جلسات و کارگروه های کشور مطالعات آن مورد استفاده قرار می گیرد.

پرهیزکار با بیان اینکه خشکسالی در ایران پدیده جدیدی نیست، گفت: آنچه آن را برجسته کرده این بوده که طی 11 سال گذشته میانگین باران کشور یا در حد نرمال بوده یا زیر نرمال بوده و دو سال خشک خیلی شدید شاهد بودیم و کشور هیچ سال پربارشی را شاهد نبوده است.

 سال زراعی 96 – 96 یکی از پنج سال خشک طی 50 سال گذشته

وی با اشاره به اینکه سال زراعی 96 – 96 یکی از پنج سال خشک طی 50 سال گذشته در کشور بوده است، گفت: میانگین سالانه بارش کشور کمتر از یک سوم میانگین جهانی است، کشور حتی اگر پربارش هم باشد در موضوع آب با چالش مواجه است و باید مصرف آب مدیریت شود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور با تأکید بر اینکه گرمایش جهانی اثرات خود را در خاورمیانه و ایران به شکل کاهش بارش و افزایش دما نشان داده است، خاطرنشان کرد: طی 50 سال گذشته میانگین بارش سالانه کشور بیش از 50 میلی متر کم شده و دما بیش از دو درجه سلسیوس افزایش یافته است.

پرهیزکار با بیان اینکه پتانسیل تبخیر و تعرق افزایش یافته و آب در دسترس کمتر می شود، بیان کرد: امروز با مشکلاتی در جامعه مواجه هستیم و پدیده هواشناختی به یک پدیده اجتماعی تبدیل شده است.

وی توسعه در برخی مناطق را بیش از توان اقلیمی آن دانست و گفت: امروز مثل دریاچه ارومیه خشک شدن آن بخشی مربوط به کم بارشی بوده و بخش بزرگتر مربوط به توسعه بی رویه و بدون توجه به توان اقلیمی بوده که امروز آبی که برای توسعه نیاز هست، وجود ندارد و دریاچه به مرز خشکی رسیده و امکان تبدیل دریاچه ارومیه به یک چشمه گرد نمکی که خطرناک تر از گرد و خاک است بسیار زیاد شده است.

بارش ها در سال زراعی جاری 3 برابر سال گذشته

پرهیزکار اظهار داشت: در سال زراعی جاری وضعیت بارش ها نسبت به گذشته خیلی بهتر شده اما نسبت به بلندمدت همچنان در برخی استان ها مشکل داریم، بارش کل کشور 118 میلی متر بوده و سال آبی گذشته تا این موقع 39 میلی متر بوده که 22 درصد نسبت به بلندمدت بیشتر است و نسبت به سال گذشته 203 درصد رشد داشته یعنی حدود سه برابر شده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور گفت: در کرمان نیز نسبت به بلند مدت کاهش بارش حدود 50 درصد است اما افزایش نسبت به سال گذشته 231 درصد است.

وی عنوان کرد: پربارش ترین استان ایلام نسبت به بلند مدت حدود 125 درصد افزایش داشته و کم بارش ترین سیستان و بلوچستان است که 88.5 درصد کم بارشی نسبت به بلند مدت دارد و کرمان بعد از یزد رتبه سوم را دارد.

پرهیزکار با بیان اینکه بارورسازی ابرها ار نظر علمی و تئوریک مورد قبول است، گفت: در بارورسازی باید ابرها با تزریق هسته های تراکم تبدیل به بارش شود اما راه چاره و راهکار برای برطرف کردن کم بارشی نیست برای اینکه آبی استحصال نمی شود و بعضا اگر بدون اطلاعات انجام شود نه تنها افزایش بارش انجام نمی شود بلکه ابر عقیم می شود و همان قدر هم نمی بارد.

وی ادامه داد: بررسی نشان داده که بارورسازی ابرها عدد قابل توجهی به میانگین بارش سالانه اضافه نمی کند و فقط توقع را در سطح جامعه افزایش می دهد، باید کنار گذاشته شود و مدیریت و فرهنگسازی در مصرف آب صورت گیرد.

رئیس سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه تغییر اقلیم خزنده است و به مرور انجام می شود،  خاطرشان کرد: موضوع هارپ واقعی است اما تاثیری در زلزله و تغییرات جوی ندارد.

به اشتراک بگذارید:

نظر شما:

security code