نسخه موبایل
شهریور ۷, ۱۳۹۳ 18747

جزئیات طرح “سیا” برای خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران

“جیمز رایزن” روزنامه نگار امریکایی چه موضوعی را افشا کرده بود که تا این اندازه برای دستگاه امنیتی امریکا حائز اهمیت بوده است؟

این مطلب از پایگاه تدبیرخبر برداشت شده است. مسئولیت محتوای این مطلب به عهده پایگاه منتشر کننده است و درج آن در گیل‌خبر صرفا جهت اطلاع‌ رسانی می باشد
پیوند به مطلب

“جیمز رایزن” روزنامه نگار امریکایی به اتهام افشای اطلاعات محرمانه درباره توطئه دستگاه اطلاعات مرکزی امریکا علیه برنامه هسته ای ایران با باز شدن پرونده توسط دستگاه قضایی امریکا مواجه شده است.
با این حال، تاکنون کم تر مطلبی درباره جزئیات اطلاعات فاش شده توسط “رایزن” منتشر شده است. این روزنامه نگار امریکایی چه موضوعی را افشا کرده بود که تا این اندازه برای دستگاه امنیتی امریکا حائز اهمیت بوده است؟

به گزارش “تدبیر”، نشریه “بیزینس اینسایدر” با اشاره به عملیات سازمان “سیا” موسوم به “عملیات مرلین” که توسط “رایزن” در کتاب “دولت جنگ” در سال ۲۰۰۶ میلادی فاش شده بود می نویسد:”برنامه عملیات “مرلین” در زمان ریاست جمهوری “بیل کلینتون” به دولت امریکا ارائه شد. طبق این برنامه قرار بود امریکایی ها ها با فروش طرحی ناقص برای ساخت سلاح هسته ای عملیاتی ویژه علیه برنامه هسته ای ایران اجرا کنند.
“جیمز رایزن” خبرنگار “نیویورک تایمز” در کتاب خود اشاره کرده که سازمان سیا قصد داشته با استفاده از یک دانشمند هسته ای روس به عمد نقشه های ناقص ساخت سلاح هسته ای را به یک مشتری بفروشد.
دولت امریکا به این دانشمند روس شهروندی آن کشور را به همراه حقوق ماهیانه پنج هزار دلاری اعطا کرده بود. اجرای این برنامه برای ماه فوریه سال ۲۰۰۰ میلادی تنظیم شده بود. “رایزن” در کتاب خود اشاره کرده که “کلینتون” با این طرح موافقت کرده بود “جورج دابلیو بوش” رییس جمهوری پیشین امریکا نیز با اجرای این طرح موافقت کرده بود.”

این نشریه در ادامه به شکست طرح “سیا” برای اجرای این عملیات اشاره کرده و در این باره می نویسد:”عملیات “مرلین” زمانی ناکام ماند که دانشمند عصبی روس متوجه نقص این طرح شد.”

پیش تر “تدبیر” خبر داده بود که بیانیه ای صدهزار امضایی در دفاع از “جیمز رایزن” روزنامه نگار برنده جایزه “پولیتزر” تهیه شده است. امضا کنندگان بیانیه در حمایت از افشاگری این روزنامه نگار درباره برنامه سیا علیه برنامه هسته ای ایران خواستار توقف پرونده علیه او شده اند.

نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد