نسخه موبایل
دی ۱۳, ۱۳۹۸ 452608 خبر سیاسی
روح الله غفاری

«شهادت» اسطوره

قاسم سلیمانی،اسطوره عصر ما بود. جنگ اسطوره با نیروهای اهریمنی،به سخره گرفتن ددان در میانه ی کارزار و مبارزه،رزمجویی و مبارز طلبی در عین بی آلایشی،توکل و فروتنی در مقابل دادار پاک،همه و همه نهادینه کننده ی وجهه ی اسطوره گونه ای سردار سلیمانی بود.

گیل خبر/ روح الله غفاری

در خوانش شاهکار های ادبی و حماسی ایران مان،تراژدی هایی هم داشته ایم که چنان احساساتمان را درگیر کرده اند که گاه نتوانسته ایم مانع گلوگیر شدن بغض و یا تر شدن چشمهایمان شویم، همچون تراژدی های مرگ سهراب و مرگ سیاوش
آنقدر، رویداد های درون افسانه ها برایمان ناراحت کننده بودند که گه گاه دوست داشتیم بار دیگر داستان را بخوانیم،شاید پیامش عوض شده باشد و شاید جور دیگر روایت شود.
اما آنقدر سوز و گداز این تراژدی ها برایمان عمیق بود که با بدل زدن شیوه این افسانه ها به تراژدی های دینی و تاریخی،با تعزیه و رثا گویی سعی در تسلا دادنی همگانی داشتیم. مرگ اسطوره ها با روان و ذهن هر ملتی چنان درگیر می شوند که هر کسی آرزو می کند،ای کاش در میانه ی اسطوره بود و شاید آن رویداد جور دیگری رقم می خورد.
اسطوره،نیاز هر ملتی ست. چه به ادب و داستان و نویسندگی،بسازی،چه با هژمونی رسانه و پروپاگاندای هواداران به آن وجهه اسطوره گونه بدهی. شکست ناپذیری اسطوره،چنان بر ذهن و روان شیرین می نشیند که هرگز لحظه مرگ اسطوره را تصور نمی کنیم.
قاسم سلیمانی،اسطوره عصر ما بود. جنگ اسطوره با نیروهای اهریمنی[۱]،به سخره گرفتن ددان در میانه ی کارزار و مبارزه[۲]،رزمجویی و مبارز طلبی در عین بی آلایشی[۳]،توکل و فروتنی در مقابل دادار پاک،همه و همه نهادینه کننده ی وجهه ی اسطوره گونه ای سردار سلیمانی بود.
حال مائیم و تجربه ی مرگ اسطوره .شاید آنچه بیش از نبود اسطوره ملتی را می آزارد،خلاء نبود کاریزمای اسطوره باشد. بقول سعدی :
صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را
تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید
و همین گونه تا دگر بار،ادب و هنر این مرز و بوم قلم و نقش بزند،تا دگر انسانی مرزهای شجاعت و رزم را در نوردد و جملگی بیافرینند اسطوره ی دگری.
حال باید پرسید که کدام سووشون و کدام تعزیه بدل شرح فقدان حاج قاسم می شود و آیا اسطوره ی دیگری معاصر ما خواهد شد ؟ چه رویدادی تسکین دهنده نیاز شکست ناپذیری ملتی خواهد شد که” برای آنکه ایران خانه ی خوبان شود،خون دلها خورده اند و رنج دوران برده اند”[۴]؟
پانویس:
۱. جنگ با داعش
۲. پیام حاج قاسم به فرمانده نیروهای آمریکائی در افغانستان
۳. حضور سردار بدون جلیقه ی ضد گلوله و محافظ در خطوط مقدم و نواحی پر جمعیت و پر خطر
۴. ترانه ی “چه سفر ها کرده ایم” از استاد نادر ابراهیمی

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx