نسخه موبایل
آبان ۴, ۱۳۹۸ 440791 اجتماعی خبر گیلان
در واکنش به خبر «حقوق و مزایای شهردار رشت»؛

جوابیه مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری رشت + توضیحات گیل خبر

.

گیل خبر/ به دنبال درج مطلبی در پایگاه اطلاع رسانی گیل خبر با عنوان «ماهانه ناقابل یکصد میلیون تومان؛ حقوق و مزایای شهردار رشت!»  مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت جوابیه ای برای این دو پایگاه اطلاع رسانی ارسال کرد و اعلام نمود: مقتضی است طبق قانون مطبوعات توضیحات زیر به منظور تنویر افکار عمومی در صفحه اول سایت درج گردد.

در این جوابیه آمده است: حقوق شهردار بر اساس آئین نامه نحوه محاسبه حقوق و مزایای شهرداران و طبق حکم حقوقی که توسط استاندار محترم صادر و ابلاغ می شود، پرداخت می گردد در خصوص شهردار فعلی رشت نیز با احتساب کلیه مزایای متعلقه ، اضافه کار و غیره دریافتی ماهیانه ایشان در حدود «دوازده میلیون تومان» طبق آخرین فیش حقوقی است و این موضوع در اجرای شفاف سازی و پایش حقوق و مزایای مدیران دستگاههای اجرایی طی نامه شماره ۱۲۷۹۴۳ مورخ ۹۸/۷/۱۸ به دیوان محترم محاسبات استان گیلان اعلام گردیده است.

این مدیریت در باره اعلام دریافتی ماهانه مبلغ یک میلیون تومان از سازمانهای تابعه به شهردار رشت تاکید کرد: طبق آخرین ساختار تفصیلی سازمانی شهرداری رشت دارای ۱۰ سازمان است که طبق اساسنامه های سازمانها مصوب وزارت کشور و بر اساس بخشنامه صادره سازمان همیاری شهرداریها از سال ۹۵ تاکنون شهردار، اعضای شورای سازمانها و هیئت مدیره آنان حق دریافت هیچگونه وجه بابت حق جلسه، پاداش و… ندارند و شهردار رشت از این بابت تاکنون هیچ وجهی از سازمانهای تابعه دریافت ننموده است به همین دلیل خبر درج شده در آن پایگاه خبری«ناشی از عدم آگاهی از قوانین موضوعه و یا مصداق نشر اکاذیب می باشد.»

این مدیریت همچنین در ارتباط با اجاره منزل مسکونی برای شهردار اعلام کرد: بر اساس تبصره ذیل ماده ۳ دستورالعمل ماده ۵ آئین نامه شرایط احراز تصدی سمت شهردار، مقرر گردید؛ ۵۰ درصد هزینه اجاره ماهیانه منزل استیجاری شهردار از محل بودجه شهرداری پرداخت گردد، در صورتی که بابت ترهین منزل استیجاری مزبور هیچگونه هزینه ای توسط شهرداری به صورت ماهیانه پرداخت نمی گردد و مبلغ ودیعه پرداخت شده نیز از محل موجودی سپرده بانک شهرداری صورت گرفته که اولاً امکان هزینه آن برای سایر موضوعات و یا تسویه بدهی ها از محل حساب سپرده و یا هرنوع اعمال هزینه وجود نداشت و ثانیاً به موجودی سپرده های موجود در بانکها هیچگونه سودی تعلق نمی گیرد و برداشت از آن به عنوان ودیعه ساختمان استیجاری مانع کسب منافع در این خصوص نگردیده است. لذا خبر درج شده در آن پایگاه خبری «ناشی از عدم آگاهی از قوانین موضوعه و یا مصداق نشر اکاذیب می باشد».

در این جوابیه همچنین در ارتباط با پرداخت حق عمران شهردار نیز عنوان شده که: می بایست به آئین نامه حقوق و مزایای شهرداران استناد کرد که پایگاه خبری محترم نیم در هزار هزینه های عمرانی انجام شده را نیم درصد اعلام نموده است! ضمن اینکه در تبصره ذیل بند ج ماده ۲ آئین نامه فوق الذکر حداکثر سقف حق عمران قابل پرداخت به شهرداران که پس از تصویب تفریغ بودجه تحقق می یابد را معادل دو برابر مجموع حقوق مبنا، افزایش سنواتی و فوق العاده شغل سالیانه شهردار تعیین نموده که با توجه به حکم حقوقی شهردار رشت توسط استاندار محترم، مبلغ سالیانه آن درصورت انجام هزینه های عمرانی از مبلغ سی میلیون تومان در سال نمی تواند تجاوز نماید. لذا چگونگی محاسبه حق عمران شهردار توسط آن پایگاه اطلاع رسانی «ناشی از عدم آگاهی از قوانین موضوعه و یا مصداق نشر اکاذیب می باشد.»

در پایان مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت عنوان نموده است که: با توجه به توضیحات فوق، ضمن تکذیب خبر منتشره با توجه به تشویش اذهان عمومی و انتشار اخبار غیرواقعی و کذب، حق پیگیری چنین خبرسازی هایی از طریق مراجع ذیصلاح از سوی شهرداری رشت محفوظ خواهد بود.

 

توضیحات گیل خبر

 

در پاسخ به جوابیه آقای قانع که یک روز بعد از این جوابیه ارتقاء گرفته و از سمت سرپرست به عنوان مدیر  ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت منصوب شده است  چند نکته حائز اهمیت است:
اول-در تیتر و مطلب گیل خبر اشاره به مجموع حقوق و مزایای شهردار محترم شده که سرپرست دیروز و مدیر امروز روابط عمومی شهرداری در جوابیه خود بر اثر عدم آگاهی و یا بی توجهی به این موضوع تنها به حقوق حدود ۱۲ میلیونی شهردار بر اساس خالص دریافتی اشاره میکند و کسورات و مزایایی چون حق بیمه و سایر را در زمره شمارش خود نمی آورد.همچنین روابط عمومی شهرداری هیچگونه پاسخی در قبال قید کردن گزینه «رسمی» در فیش حقوقی شهردار رشت که از قضا کارمند دولت نیست نداده است.

دوم- مدیر محترم روابط عمومی شهرداری رشت در بند سوم جوابیه ضمن تایید تبصره ذیل ماده ۳ دستورالعمل ماده ۵ آئین نامه شرایط احراز تصدی سمت شهردار مبنی بر لزوم پرداخت پنجاه درصد هزینه اجاره ماهیانه منزل استیجاری شهردار از محل بودجه شهرداری، یا به دلیل عدم آگاهی و یا بی توجهی مجددا بر خروج ۹۵۰ میلیون تومان از «حساب سپرده شهرداری» صحه گذاشته و علی رغم اینکه مدیر روابط عمومی خود دانش آموخته رشته حقوق است، با نادیده گرفتن جمله «از محل بودجه شهرداری» در آیین نامه اینگونه استنباط میکند که خروج کل مبلغ ترهین و نه ۵۰ درصد آن از حساب سپرده شامل هزینه ای بر شهرداری نمیگردد و حساب سپرده شهرداری شامل سود نمی شود. عمدتا حسابهای سپرده شهرداریها شامل مبالغ تضمینی است که پیمانکاران شهرداری بصورت امانت در اختیار شهرداری می گذارند.سوال این است که آیا به میزان عرفی ودیعه ۹۵۰ میلیونی، شهردار رشت ماهیانه ۲۹ میلیون تومان از جیب خود پرداخت می کند؟

سوم- آقای قانع در توضیح درباره «حق عمران» شهردار حساب و کتاب جدیدی را مبنای خود قرار داده  و نتیجه گیری کرده است که کل دریافتی حق عمران شهردار سالانه سی میلیون تومان خواهد بود. در قانون ذکر شده است که نیم در هزار بودجه شهرداری رشت بعد از تحقق و تفریغ بودجه و تایید مالی متعلق به شهردار است. بودجه عمرانی امسال شهرداری رشت بالغ بر ۲۳۰ میلیارد تومان است که نیم در هزار این بودجه بیش از یک میلیارد ریال خواهد بود. البته خدا پدر قانون گذار را بیامرزد که در قانون پیش بینی کرده که مجموع آن ها نباید از دو برابر مجموع حقوق سالانه شهردار  بیشتر باشد. با این حساب هم مجموع سالیانه حق عمران شهردار حدود ۱۱۵ میلیون تومان در سال می شود که مشخص نیست مبلغ ۳۰ میلیون تومانی مورد ادعای آقای قانع  از کجا آمده است؟

چهارم- در مورد «عدم دریافتی ماهیانه مبلغ حدود یک میلیون تومان از سازمانهای تابعه به شهردار رشت» از سال ۹۶ به بعد وزارت کشور ابلاغ کرده اعضای شورای سازمان هیچ گونه دریافتی نداشته اند.  پیش از این دو شهردار سابق رشت در گفتگو با گیل خبر اذعان نمودند که چنین پولی را دریافت می کردند. در این زمینه گیل خبر با قید جمله «درگذشته» در مطلب منتشره خود اقدام کرده و البته نسبت به ابلاغیه جدید اطلاعی نداشته است.

پنجم- پرسشگری و درخواست شفافیت در امور اجرایی و مالی دستگاههای دولتی و غیر دولتی تنها بخشی از رسالت رسانه ها محسوب گشته و وارد کردن اتهام تشویش اذهان عمومی به رسانه به بهانه هر مطلب منتشره نه تنها عملی نادرست محسوب میگردد که به مرور موجب می شود تا بسیاری از رسانه چشم خود را بر روی مفسده های احتمالی دستگاههای دولتی و غیر دولتی و تخلفات اجرایی ببندند.
مدیریت امروز روابط عمومی شهرداری رشت بر خلاف عرف جاری در رسانه،جوابیه به مطلب گیل خبر را که قانونا می بایست طی ۴۸ ساعت در این پایگاه اطلاع رسانی منتشر می شد در اختیار بسیاری از پایگاههای خبری استان که حتی این مطلب را بازنشر نکرده بودند قرار داد،غافل از اینکه پایگاه گیل خبر هرگز در انتشار جوابیه و یا تصحیح و عذرخواهی از بابت انتشار مطالب خود چون برخی از رسانه های استان! کوتاهی نکرده و بر خود وظیفه میداند تا تریبون یک جانبه نباشد و کما اینکه اگر نامه رسمی جوابیه،دیرتر به تحریریه گیل خبر ارسال نمی شد، جوابیه شهرداری رشت در همان روز اول منتشر می شد و به روز دوم نمی کشید.

 

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx