نسخه موبایل
مهر ۱۹, ۱۳۹۸ 438684 خبر فرهنگی گیلان
در سکوت خبری؛

هنرمند گیلانی دارنده نشان اصالت هنری یونسکو درگذشت/ چراغ فروشگاه چوبی کادو برای همیشه خاموش شد

.

گیل خبر/ سرویس فرهنگی: استاد علی علیزاده هنرمند خراط گیلانی و صاحب مغازه کادویی در ابتدای خیابان امام خمینی جنب هتل کیوان رشت که  در سال ۱۳۹۰ نشان اصالت هنری را از یونسکو دریافت کرده بود ۹ مهرماه امسال در سکوت خبری کامل در حالت کما از دنیا رفت .

ساخت عصاهای خروشچف و استالین از رهبران شوروی از مهمترین آثار این هنرمند ۸۷ ساله به شمار می رفت . این عصاها به گونه ای طراحی و ساخته شده بود که داخل یک عصای چوبی ، یک شمشیر جای میگرفت طوری که دیگران متوجه این نوع طراحی نمی شدند.

وی از طراحان مبدع و خلاق در زمینه خراطی شناخته می شد. عصا ، قاشق و چنگال ، گلدان ، بشقاب های چوبی نقطه کوبی شده، جا قلمی و شاخ های گاو تراش خورده از دست سازه های او بودند که در مغازه کادویی برای فروش قرارداشت.

وی ۶۲ سال پیش در نمایشگاه بین المللی آسیا در بین صنعتگران ۷۲ کشور موفق به دریافت مدال درجه یک و در دنباله همین موفقیت توسط کشورهای اروپایی و کشور کانادا برای تدریس هنر خود دعوت شده بود.
او در سالهای اخیر طی مصاحبه ای به رونق پایین فروش محصولات خراطی در رشت اشاره کرده بود و قرار بود بزودی کتاب وی به دو زبان منتشر گردد.
یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
پربیننده ترین ها
http://www.bankmellat.ir/default.aspx