نسخه موبایل
شهریور ۱۰, ۱۳۹۸ 432670 اجتماعی خبر گیلان یادداشت
مصطفی رضی

افزایش مشارکت مردم و شفاف‌سازی در مدیریت شهری با طعم نوآوری

مرکزی که می‌تواند کانالی میان مدیران شهری و اهالی متخصص شهر ایجاد کند تا با هم‌افزایی و همکاری، با گذر از مشکلات، پیشرفت و توسعه شهر را رقم بزنند. در چنین مجموعه‌ای تمامی یا بخشی از مسائل، چالش‌ها و پروژه‌ها همراه با اطلاعات و داده‌های مورد نیاز (بودجه، تسهیلات، امکانات و …) در قالب برگزاری رویدادهای نوآورانه و یا فراخوان عمومی در اختیار اهالی شهر قرار می‌گیرد.

گیل خبر/ مصطفی رضی*

*کارشناس ارشد مدیریت تکنولوژی/نوآوری

اگر به دنبال سیاستی کم هزینه و پربازده برای حل معضلات و چالش‌های پیش روی شهر و استان خود هستیم، جمع‌سپاری و استفاده از توان فکری و عملی اهالی شهر بهترین گزینه ممکن است.
مردمی که در صف اول رویارویی با مشکلات و چالش‌ها زندگی می‌کنند و بهتر از هر فرد دیگری از آن‌‌ها خبر دارند. آن‌ها همچنین خوب می‌دانند راه حل چیست، اما کاری از دستشان برنمی‌آید.
اما چطور می‌توان این ظرفیت بزرگ را فعال کرد و از آن در مدیریت شهری بهره جست؟
چگونه می‌توان مشارکت اهالی شهر را در یافتن راه حل مناسب و اجرایی کردن آن افزایش داد و از پتانسیل‌های موجود در اقشار مردم به صورت هدفمند استفاده کرد؟
شهری را در نظر بگیرید که مدیران آن پس از مطالعات و بررسی‌های کارشناسی، لیستی اولویت‌بندی شده از معضلات، مشکلات، مسائل و چالش‌های آیندۀ شهر و راه‌حل‌های کارشناسی در اختیار دارند. آیا می‌توان ادعا کرد توان فنی و عملی کارشناسان بکار گرفته شده و راه‌حل‌های ارائه شدۀ آنان، بهترین گزینه‌های ممکن است و هیچ راه بهینه‌تری برای آن وجود ندارد؟ پاسخ ما به این ادعا، منفی است زیرا دانش و توانایی آنان محدود است.
نقطه مقابل اما شهری است که مدیران آن، در کنار اتکا به نظرات کارشناسان، لیست مذکور را در اختیار عموم مردم قرار داده و از آن‌ها می‌خواهند ایده‌ها و راه حل‌های مورد نظر خود را با در نظر گرفتن محدودیت‌ها و شرایط مورد نظر ارائه دهند. حالا دانش و توانی به گستره یک شهر یا استان با استفاده از ظرفیت علمی و عملی نخبگان، دانشگاهیان و تمامی اقشار جامعه به میدان خواهد آمد تا با ظرافت و دقت هر چه بیشتر، به پیشرفت و توسعه و از میان برداشتن موانع فکر کنند و تاثیرگذاری خود در اداره شهر را تماشا کنند. آنچه که ترسیم شد، یکی از کارکردهای مفهومی به نام «نوآوری باز» است که در راستای ارائه ایده‌های نوآورانه برای حل معضلات شهری پیشنهاد می‌شود.
کمی جلوتر می‌رویم و چگونگی اجرای چنین مدلی را بیشتر توضیح می‌دهیم. راه‌اندازی مرکز نوآوری شهری، می‌تواند بستری برای پیاده‌سازی مدل مذکور ایجاد نماید. نگارنده معتقد است با راه اندازی چنین مرکزی و بکارگیری دانش تخصصی در حوزه مدیریت نوآوری، می‌توان گام‌های عملی و بزرگتری در راستای توسعه و شتابدهی به آن برداشت.
مرکزی که می‌تواند کانالی میان مدیران شهری و اهالی متخصص شهر ایجاد کند تا با هم‌افزایی و همکاری، با گذر از مشکلات، پیشرفت و توسعه شهر را رقم بزنند. در چنین مجموعه‌ای تمامی یا بخشی از مسائل، چالش‌ها و پروژه‌ها همراه با اطلاعات و داده‌های مورد نیاز (بودجه، تسهیلات، امکانات و …) در قالب برگزاری رویدادهای نوآورانه و یا فراخوان عمومی در اختیار اهالی شهر قرار می‌گیرد. هر فردی که توانایی ارائه راه حل و ایده‌ای نوآورانه در زمینه مورد بحث دارد، آن را از طریق کانال‌های ارتباطی و در زمان تعیین شده ارائه می‌دهد، طرح‌ها و ایده‌ها داوری شده یا از طریق سامانه‌ای به رای عموم گذاشته خواهند شد و ایده حائز شرایط و ضوابط مورد نظر برای اجرایی شدن انتخاب خواهد شد.
اما این پایان ماجرا نیست، ایده و طرح منتخب این قابلیت را دارد تا فرد ارائه دهنده و تیم مورد نظر او در قالب یک برنامه شتابدهی و حمایتی ایده خود را به یک کسب و کار تبدیل نمایند. مجموعه مدیریت شهری از کسب و کار شکل گرفته، خرید خدمت انجام می‌دهند تا هم مشتری تضمینی برای ایده منتخب وجود داشته باشد و هم راه برای اجرایی شدن بهترین راه حل هموار گردد.
اینگونه است که در کنار شفافیت و ارائه آمار دقیق از مراحل اجرای فرآیند برنامه ریزی شده و همچنین استفاده از توان و ظرفیت اهالی شهر در حل مشکلات، کسب‌وکارهای نوپا مبتنی بر نوآوری و فناوری شکل خواهد گرفت و همراه خود اشتغالزایی نیز به همراه خواهد داشت.

گیل خبر: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx