نسخه موبایل
مرداد ۲۴, ۱۳۹۸ 429764 اجتماعی

تاثیر ورزش چشم بر روی تقویت چشم و جلوگیری از خستگی آن

برای قرن‌ها، مردم تمرینات چشم را به عنوان درمان طبیعی برای مشکلات چشم، و بهبود بینایی انجام می‌دادند. البته شواهد علمی کمی در رابطه با انجام تمرینات ورزش چشم و بهبود وضعیت بینایی وجود دارد. اما به هر حال انجام تمرینات و ورزش چشم می‌تواند برای چشمان شما مفید باشد.

گیل خبر/ برای قرن‌ها، مردم تمرینات چشم را به عنوان درمان طبیعی برای مشکلات چشم، و بهبود بینایی انجام می‌دادند. البته شواهد علمی کمی در رابطه با انجام تمرینات ورزش چشم و بهبود وضعیت بینایی وجود دارد. اما به هر حال انجام تمرینات و ورزش چشم می‌تواند برای چشمان شما مفید باشد.

انجام ورزش چشم برای کسانی که دارای مشکلات چشمی مانند نزدیک بینی، دور بینی یا آستگماتیسم هستند به احتمال زیاد تاثیرات چندانی نخواهد داشت. همین قضیه برای کسانی که دارای بیماری‌های چشمی مثل دژنراسیون ماکولای چشم، آب مروارید و گلوکوم نیز اثرات چندانی روی تقویت چشم نخواهد داشت.

تمرینات چشم احتمالا بینایی شما را بهبود نخواهد داد، اما در هر صورت می توانند به آسایش و ریلکس شدن چشم کمک کنند، به خصوص اگر پس از ساعت ها از محل کار خود خسته و با چشم گود شده یا پف کرده به خانه باز می گردید.

چشم پس از ساعت ها نگاه کردن به صفحات و نمایشگرهای دیجتال به وضعیتی به نام (digital eye strain) دچار می شود. این وضعیت می تواند باعث بروز علایم زیر شود:
خشک نسبی چشم
خستگی شدید چشم
تاری دید
سردرد

چندین تمرین ورزشی چشم وجود دارد که به کمک آن ها می تواند علایم اینچنینی را برطرف کرد. با انجام این تمرینات علاوه بر تقویت چشم ، خستگی چشم ناشی از کار را نیز برطرف خواهید کرد.

چگونه چشم‌های خود را ورزش دهیم؟
چند نوع متفاوت تمرین و ورزش چشم وجود دارد که در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت.

ورزش چشم تغییر تمرکز (Focus change)
این تمرین، تمرکز شما را به چالش می‌کشد. این ورزش چشم علاوه بر اینکه توانایی تمرکز شما را بهبود می‌بخشد، بلکه با تقویت چشم و عضلات مربوط به آن به بهبود حرکات چشمی نیز کمک می‌کند. برای انجام این تمرین باید در یک جای ثابت بنشینید.
ابتدا انگشت اشاره خود را با فاصله حدود ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر روبروی چشمان خود نگاه دارید.
با دقت روی انگشت خود تمرکز کنید
انگشت را بصورت افقی چندین بار و به ارامی به چپ و راست ببرید و همچنان روی آن تمرکز کنید.
انگشت خود را به آرامی دور و نزدیک کنید (عقب و جلو)
سپس به یک نقطه در فاصله دور دست دقیقا روبروی انگشت خود نگاه کنید.
سه بار این مراحل را انجام دهید.

تمرکز دور و نزدیک (Near and far focus)
در این تمرین، مشابه ورزش چشم قبلی، باید در موقعیت نشسته انجام شود. یکی از تمریناتی که باعث تقویت چشم و رفع خستگی چشم می‌شود همین تمرین است. مراحل ورزش چشم دور و نزدیک عبارتند از:
انگشت خود را روبروی چشم خود و با فاصله حدود ۲۰ سانتی متر نگه دارید. دقیقا ۱۵ ثانیه روی انشگت خود تمرکز کنید.
یک شی که در فاصله ۲۰ تا ۴۰ سانتی متری انگشت شما است را پیدا کرده و اکنون به مدت ۱۵ ثانیه روی آن تمرکز کنید.
حالا نگاه خود را به سمت انگشت خود برگردانید.
این ورزش را برای ۵ بار دیگر انجام دهید.

ورزش چشم هشت انگلیسی (Figure eight)
این تمرین را مشابه تمرینات قبل بصورت نشسته انجام دهید و مراحل زیر را دنبال کنید:
در یک جا نشسته و حدود ۱۰ قدم آنطرف تر از خودتان روی یک نقطه از کف اتاق تمرکز کنید.
با حرکت چشمهای خود و تصور کنید که درحال رسم عدد ۸ انگلیسی روی کف اتاق در همان نقطه که رویش تمرکز کرده اید هستید.
برای ۳۰ ثانیه پشت سر هم ۸ را رسم کنید.
سپس در جهت معکوس برای ۳۰ ثانیه دیگر چشم را ورزش دهید.

قانون ۲۰ – ۲۰ – ۲۰
مشکل خستگی چشم برای بسیاری از مردم یک مشکل روزانه است. خصوصا اگر بصورت روزانه به نمایشگرها نگاه کنند. اصولا تمرکز کردن و نگاه کردن روی یک صفحه مانیتور با نورهای غیرطبیعی برای مدت طولانی برای انسان مضر است. قرار نیست که چشمان انسان برای مدت زمان طولانی به یک شی ثابت نگاه کنند.

قانون سه تا ۲۰ میگوید که هرگاه برای ۲۰ دقیقه پشت سر هم به یک صفحه یا مانیتور وسایل الکترونیک نگاه کنید، آنگاه باید پس از ۲۰ دقیقه از جای خود بلند شوید. ۲۰ قدم از میز خود دور شده و حدود ۲۰ ثانیه دیگر به میز خود بازگردید. با انجام این قانون حتی نوعی ورزش چشم انجام داده اید به علاوه از خستگی چشم جلوگیری می کنید و به تقویت چشم خود نیز کمک بسیار پسندیده ای خواهید کرد.

نکات پایانی
هیچ تحقیق علمی نتوانسته ادعا کند که تمرین و ورزش چشم بینایی را بهبود می‌بخشد. اما ثابت شده که ورزش چشم می‌تواند باعث تقویت چشم و جلوگیری از خستگی چشم شود. علاوه بر تمرینات گفته شده در این مقاله تمرینات زیادی برای تقویت چشم وجود دارند. هدف از این مقاله آشنایی بهتر کاربران با نوع ورزش های سبک و البته کارآمد بود. با کمی خلاقیت و یافتن ورزش های موثر دیگر برای چشم به تقویت هرچه بیشتر چشم خود کمک کنید.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx