نسخه موبایل
مرداد ۱۵, ۱۳۹۸ 428085 اجتماعی یادداشت
حامد رسولی نژاد

امسال روز خبرنگار ، روز خبرنگار باقی بماند !

بیاییم از معیار فاصله نگیریم و از قابل تحلیل بودن خارج نشویم ، بیاییم شان و شخصیت عرصه خبرنگاری را مجروح نکنیم ، بیاییم خبرنگار بودن را ارج بنهیم ، بیاییم هرجا که دعوتمان کردند برویم ، بیاییم برای یک هدیه ناقابل ضربه به اعتبار جایگاه رفیع خبرنگاری نزنیم ، بیاییم خبرنگار واقعی باشیم و بمانیم

گیل خبر/ حامد رسولی نژاد*

*کارشناس ارشد جامعه شناسی

 

تعداد کلمه:۶۶۰

میانگین زمان خواندن:۳ دقیقه و ۳۰ ثانیه

 

در تاریخ بشر آگاهی از امور و وقایع نقش کلیدی در نیل به اهداف جمعی و پیشرفت داشته است . از تاریخ کهن و استفاده از اولین ابزار برای پیام رسانی و آگاهی بخشی گرفته ، تا عقاید مارکس و پیروانش در تاکید بر نقش آگاهی آن هم از نوع طبقاتی اش  و تا عصر جدید و ابزارهای اطلاع رسانی که روزانه بصورت سرسام آوری درحال پیشرفت هستند .

در عصر جدید خبر و محتوای خبر اهمیت دو چندانی پیدا نموده است زیرا در دهه های قبلی تولید خبر خلاصه در چند رسانه نوشتاری و گاهاً چند کانال تلویزیونی بوده ، اما امروزه علاوه بر گوناگونی رسانه ، مخاطب نیز با ابزارهایی که در دست دارد خود می تواند رسانه ای باشد برای انتشار خبر .

اما با این وجود هیچ کس نمی تواند منکر نقش برجسته خبر و خبرنگار باشد . زیرا خبرنگار است فن خبر و خبرنویسی را بهتر از دیگران میداند . خبرنگار علاوه بر مشاهده دست به تحلیلی جامع و سپس تالیف می زند . خبرنگار مخاطب را شناخته است و فرآیند های جامعه را گاهی بازنشانی و گاهی ترسیم می کند .

اگر بخواهیم هایدگری نگاه کنیم خبرنگار ذاتاً میل به حقیقت دارد تا میل به واقعیت . اساس خبرنگاری با شجاعت عجین شده است . خبرنگار برای منافع جمعی ، نیازهای شخصی خود را فراموش می کند تا در ساختن اجتماع بهتر نقشی تاثیرگذار داشته باشد .

تاریخ جوامع و تاریخ رسانه در جهان مملو از نام هایی است که با انجام درست رسالت شغلی و خبرنگاری نامی بی بدیل در اذهان به جای گذاشته اند . کشور و استان ما نیز رسانه های متعالی و تاثیرگذاری در خود دارد که باوجود برخی محدودیت های مالی و غیرمالی در تلاش اند به بهترین شکل ممکن رسالت خبرنویسی و اطلاع رسانی را به انجام رسانند .

در این میان اما ۱۷ مرداد روز خبرنگار نامیده شده است تا بهانه ای باشد برای تجلیل و قدردانی از زحمات اهل قلم و طلایه داران جبهه آگاهی و چشم بینا و زبان گویای مردم .

طبیعتاً پاداش معنوی خبرنگاران واقعی را نمی توان با اعداد و ارقام مورد سنجش قرار داد اما به رسم ادب و به جهت سپاسگزاری ازآنان هرساله مراسم و نشست هایی برپا می گردد تا بماند برای یادگار .

از نظر نگارنده که تجربه قریب به یک دهه خدمت در روابط عمومی یکی از سازمان های اجرایی استان را دارد اما روز خبرنگار یکی پرمشقت ترین روزهاست . این سختی ازبرای فشار کار و استرس های برگزاری مراسم تجلیل از خبرنگاران نبوده و نیست.

دلیل مشقت این است که ۱۷ مرداد روزی ست که جمیع ایستارها و نگرش ها از جامعه خبری استان به خطر می افتد .

چراکه در سالیان اخیر و باتوجه به رشد فزاینده تاسیس رسانه و افزایش کمیت رسانه ها در استان ، متاسفانه شاهد نزول کیفیت در برخی از بخش های آن و ورود تعدادی افراد به عرصه خبرنگاری هستیم که حائز شرایط علمی ، تجربی و شخصیتی این قشر مهم جامعه نیستند و نگاهی تجاری و دلال گونه به خبرنگاری دارند .  این امر برای همگان مسلم است که در هر دسته و رسته ای ، هر شغل و رشته ای ، هر مکتب و مذهبی و هرسازمان و نهادی برخی از معیار منحرف می شوند و طبق اصطلاح علم آمار ، انحراف از معیار بوجود می آورند .

در علم آمار غالبا داده‌های با اختلاف بیشتر از دو انحراف معیار از مقدار میانگین ،  به عنوان داده‌های پرت در نظر گرفته و از تحلیل، خارج می‌شوند.

روز خبر نگار نزدیک است

بیاییم از معیار فاصله نگیریم و از قابل تحلیل بودن خارج نشویم ، بیاییم شان و شخصیت عرصه خبرنگاری را مجروح نکنیم ، بیاییم خبرنگار بودن را ارج بنهیم ، بیاییم هرجا که دعوتمان کردند برویم ، بیاییم برای یک هدیه ناقابل ضربه به اعتبار جایگاه رفیع خبرنگاری نزنیم ، بیاییم خبرنگار واقعی باشیم و بمانیم

اصلا بیاییم کاری کنیم امسال روز خبرنگار ، روز خبرنگار باقی بماند  نه روز تخریب اهل قلم .

 

پی نوشت : مطلب فوق درخصوص بخش اعظم جامعه خبری استان که جز پیشگامان اندیشه و دلسوزان توسعه استان و کشور هستند صدق نمی کند .

 

 

گیل خبر: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

 

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx