نسخه موبایل
تیر ۳۰, ۱۳۹۸ 425837 خبر فرهنگی گیلان
گفتگوی گیل خبر با مجری طرح و مدرسان جام باشگاه های کتابخوانی در گیلان:

جام باشگاه ها قرار است رونقی برای مخاطب ، نویسنده ، کتابفروشی ها و صنعت نشر ایجاد کند/ برای گیلانی ها  نواقص و کمبودها بیشتر به چشمشان می آید/ وضعیت کتابفروشی در گیلان وخیم است

.

گیل خبر/ پریسا عمویی: جام باشگاه های کتاب، رویدادی فرهنگی درزمینه ی ترویج کتاب خوانی برای کودکان و نوجوانان است که طی چهار سال اخیر در استان های مختلف برگزار شده است.

در چهارمین دوره این رویداد «موسسه فرهنگی و هنری معیار سخن» در گیلان به عنوان تنها مجری این طرح شناخته می شود که با برگزاری کارگاه های آموزشی کار خود را شروع کرده است.

گیتی صفرزاده و حمید اباذری از نویسندگان شاخص حوزه کودک و نوجوان مدرسان کارگاه های اموزشی جام باشگاه ها در گیلان محسوب می شدند که بعد از برگزاری کارگاه ساعاتی مهمان گیل خبر بودند.

 

 

گیتی صفرزاده، طنز پرداز مطبوعاتی ، نویسنده و سردبیر سابق ماهنامه گل آقا که همکاری ناپیوسته ای با نشریه های پرنده آبی ، رشد نوآموز ، دانش آموز ، روزنامه شرق نیز داشته است. کوچه پاریس ، یک روز بلند طولانی ، چگونه ترنج دانشمند شد از جمله آثار وی است. صفرزاده برای سومین سال متوالی است که مربیگری این جشنواره را برعهده دارد.

همچنین حمید اباذری با ۹ سال فعالیت نویسندگی و انتشار ۷ کتاب منتشر کرده (شامل یک مجموعه داستان بزرگسال ،یک مجموعه داستان نوجوان ،دو کتاب تصویری کودک ،سه رمان کودک و نوجوان) برای اولین بار به عنوان مربی کارگاه ها حضور پیدا کرده است.

بهنام رمضانی نژاد مدیرمسئول موسسه معیار سخن و مجری طرح این جشنواره در استان گیلان نیز متولد ۱۳۶۱ رشت ، پژوهشگر و  ویراستار است.

وی در گفتگو با گیل خبر در مورد این رویداد فرهنگی می گوید: چهارمین دوره جام باشگاه کتابخوانی کودک و نوجوان طرحی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی ۴ سال با هدف توسعه و ترویج کتابخوانی راه اندازی کرده است . موسسه معیار سخن مجری طرح است و طی دو روز چهارشنبه ۲۶ تیر و پنج شنبه ۲۷  تیر کارگاه آموزشی برای مربیان سراسر استان برگزار شد.

این فعال فرهنگی با اشاره به این که این طرح در گیلان از سال ۹۵ همزمان با سراسر کشور اجرایی شد ادامه داد: در آن سال شهر رشت چون جز نامزدهای پایتخت کتاب ایران بود بنابراین جام باشگاه ها جدی تر دنبال شد . از سال ۹۵ تا سال ۹۸ هم هرسال گیلان شرکت کرد. در دوره سوم همه شهرستان های استان توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی پوشش داده شدند که شهر املش با ثبت بیش از ۱۵۰ باشگاه به لحظ کمی بیشترین تعداد را داشت . همچنین درسال گذشته گیلان توانست بین ۲۰ نماینده کشوری  سه نامزد در بخش‌های باشگاه کتابخوانی، فیلم‌ کوتاه موبایلی، نامه به نویسنده، و مهد کودک‌ها داشته باشد. کودکان اوتیسم ، کودکان کار ، نابینایان و ناشنوایان تحت پوشش طرح در آمدند و یک کودک کار سال گذشته جز برگزیدگان کشوری بود . همچنین باشگاه پرمغزهای فومنی از فومن و مهدیه غلامی از مهد کودک رشت نیز در میان برگزیدگان کشوری انتخاب شده بودند.

وی در مورد ضرورت برگزاری کارگاه آموزشی نیز ابراز داشت: کارگاه آموزشی به این دلیل تشکیل می شود که جام باشگاه ها گسترده است و نمی توان از سراسر ایران مربیان را در تهران متمرکز و آموزش داد ، بنابراین وزارتخانه تصمیم گرفت با تشکیل هسته هایی در مرکز استان به مربیان آموزش دهد. در استان گیلان ۴۰ نفر نیز از همه شهرستانها در این کارگاه ها شرکت کردند. شکل کلی کارگاه ها نیز به این صورت است که مربیان آموزش می بینند و خودشان کارگاه دیگری برای تعداد دیگری در شهرستان ها برگزار میکنند تا جام باشگاه ها را معرفی کنند.

مدیرمسئول موسسه معیار سخن با اشاره به این که مرحله اول جام باشگاه های کتابخوانی استانی و مرحله دوم ملی است در ادامه افزود: این جشنواره از اکنون تا اسفند ادامه دارد و نتایج اواخر دی یا بهمن اعلام می شود .

استقبال  خوب کتابفروشی های گیلان

رمضانی نژاد با اشاره به استقبال کتابفروشی های گیلان در این طرح نیز گفت: کتاب هایی که در طرح جام باشگاهی مورد مطالعه قرار میگیرند پس از چند لایه داوری در فهرست های نهایی  ردیف می شوند و هر باشگاه با توجه به علایق و سلایق خود می تواند تعدادی کتاب را انتخاب کند . نکته مهم اقتصادی در این است که تسهیلگران و اعضای باشگاه با در دست داشتن کد ملی از پیش ثبت شده و مراجعه به کتابفروشی های پشتیبان جام باشگاه ها از تخفیف ۵۰ درصدی کتاب های لیست بهره مند خواهند شد. وی افزود: موثرترین کتابفروشی ما باز باران بود. که در اختتامیه جام باشگاه های کتابخوانی گیلان از کتابفروشی بازباران تقدیر شد که این حرکت از سوی وزارت ارشاد دیده شد و امسال از شهرستان های کشور خواستند تمام کتابفروشی ها برتر را معرفی کنند .

در سالهای گذشته کارگاه های آموزشی خیلی گسترش پیدا نکرد

وی با اشاره به نقاظ ضعف سال گذشته نیز گفت: در سالهای گذشته کارگاه های آموزشی خیلی گسترش پیدا نکرد . باشگاه های شهرستان ها با اینکه خیلی خوب کار کرده بودند اما مستند سازی آن ها ضعیف بود. مشکلات خاص دیگر هم وجود داشت. مثل این اینکه کتاب ها دیر می رسید یا اصلا” نمی رسید .

رمضانی نژاد با تاکید بر این که اداره کل ارشاد گیلان امسال تصمیم گرفت طرح را به طور کلی به بخش خصوصی واسپاری کند ابراز داشت: ما باید خودمان بتوانیم محلی برای حمایت و اسپانسرها جذب کنیم . یکی از راه ها معرفی درست طرح به همگان است . با اینکه جام باشگاه ها چهارمین دور را سپری میکند اما این طرح در سطح گیلان به خوبی شناخته نشده است . باید با نهاد ها وارد گفتگو شویم امروز با سازمان صنعت و معدن و تجارت وارد گفتگو شدیم تا از طریق شرکت های صنعتی بتوانیم منابع اعتباری را جذب کنیم و دغدغه های فرهنگی را سمت و سو دهیم .

گیتی صفر زاده که برای سومین سال به عنوان مربی در جام باشگاه های کتابخوانی حضور دارد با اشاره به نحوه انتخاب مدرسین گفت: از سال اول که این ایده مطرح شد ، یک سری افراد که در حیطه کودک و نوجوان و فعالیت های مرتبط حضور داشتند را دعوت کردند ، تیم اولیه به عنوان مربی به شهرهای مختلف فرستاده شدند و خوشبختانه هر سال تیم گسترش پیدا کرد .

کودکان مشارکت فعال و گفتگو و تعامل را آموزش می بینند/  این طرح رایگان تعریف شده است

صفرزاده با اشاره به این که شرکت کنندگان از مهدکودک تا متوسطه را شامل می شوند خاطرنشان کرد: در طی این سالها جام باشگاه ها در مدارس ، مهدکودک ها ، کانون مساجد و حتی مجتمع های مسکونی و در روستاها توسط کسانی که فعال کتابخوانی بودند برگزار شد و هیچ محدودیتی ندارد.

این نویسنده حوزه کودک و نوجوان ادامه داد: نمی توان گفت کودکی که اکنون در جام باشگاه ها کتاب میخواند در ده سال آینده هم کتاب خوان خواهد شد اما تاثیر مشخص این هست که کودکان مشارکت فعال و گفتگو و تعامل را آموزش می بینند.

صفرزاده با اشاره به این که اساسا” این طرح رایگان تعریف شده است اعلام کرد: به غیر از حمایت ۵۰ درصد تخفیف خرید از کتابفروشی ها از سوی وزارت ارشاد باشگاه ها کاملا ” مستقل هستند . هر باشگاهی که تشکیل شود ممکن هست که یک سری هزینه ها داشته باشد و حتی بچه ها پول کتاب را نداشته باشند. وی درباره درآمدزایی آن باشگاه ها نیز گفت: باشگاه ها شیوه های مختلفی برای کسب در آمد دارند . در دوره های قبل کودکان تئاتر اجرا کردند و بلیت می فروختند یا با فروش کتاب های دست دوم و عروسک های بومی هزینه ها راتامین می کردند یا خیرین و فعالین فرهنگی را برای سرمایه گذاری در باشگاه ها جذب می کردند .

طرح فیلم های موبایلی/ برای گیلانی ها  نواقص و کمبودها بیشتر  به چشمشان  می آید

وی با اشاره به طرح فیلم های موبایلی نیز گفت: کودکان باید فیلم های موبایلی از اجرای خلاصه کتاب با خرج خلاقیت یا اجرا نمایش داشته باشند. در حد زمانی که بتوان در شبکه های اجتماعی منتشر کرد و در این میان بهترین فیلم ها انتخاب می شوند.

صفرزاده با اشاره به این که اولین سال است که به گیلان آمده ام در مورد فضای کاری این استان نیز گفت: گیلان فضای فرهنگی و روشنفکری و زیر ساخت های لازم را دارد اما این موضوع نکته مثبت و خطر دارد . کسانی که چنین فضایی ندارند انگیزه بیشتری برای اینکه رشد کنند و فصای فرهنگی را بهبود ببخشند دارند. از طرفی برای مردم گیلان چون فضای فرهنگی را دارند در این طرح بیشتر نواقص و کمبودها بیشتر  به چشمشان  می آید.

 

جام باشگاه ها قرار است  رونقی برای مخاطب ، نویسنده ، کتابفروشی ها و صنعت نشر ایجاد کند

حمید اباذری نیز در ادامه گفت: مدیریت کلی جشنواره برعهده تهران است و در استان ها و شهرستان ها تسهیلگران این باشگاه ها را تشکیل می دهند.از گروه سنی ۱۲ سال یک تسهیلگر در کنارشان قرار دارد و عمده فعالیت آنها کتابخوانی است. بین شرکت کنندگان رقابت شکل می گیرد . یک سری کتاب ها را می خوانند و کتاب برتر انتخاب میکنند و به نویسنده نامه می نویسند. در مرحله اول در هر شهری بررسی می شود و در مرحله دوم به تهران معرفی می شوند و دوباره بین شرکت کنندگان رقابت صورت می گیرد.

این مدرس کارگاه های جشنواره در مورد این که در کارگاه ها چه آموزش هایی در اولویت قرار می گیرد خاطرنشان کرد: در این کارگاه ها کلیات طرح جام باشگاه ها توضیح داده می شود . شیوه رفتاری و آموزشی . مباحثی مثل ادبیات کودک و نوجوانان . انتخاب و ارزیابی کتاب، مستندسازی کتاب و یا مدیریت مالی باشگاه را توضیح می دهیم.

اباذری درباره ترویج کتابخوانی با برگزاری این جشنواره تصریح کرد: فکر میکنم هرجایی افراد داوطلب با انگیزه و پر انرژی حضور داشته باشند و وابستگی به جایی نداشته باشند مطمئنا” نتیجه بهتری خواهد داشت . جام باشگاه ها قرار است که رونقی از مخاطب و نویسنده و کتابفروشی ها و صنعت نشر ایجاد کند و یک سری از کتابفروشی ها مثل باز باران به پیشبرد برنامه های جام باشگاه ها کمک میکنند.

وضعیت کتابفروشی در گیلان وخیم است

در انتها مدیرمسئول موسسه معیار سخن با اشاره به تجربیاتش در طول سالهای گذشته گفت: نامه هایی برای ما ارسال می شد که حدس زدن سن نویسنده نامه سخت بود و تصور نمی شد که یک کودک آن نامه را نوشته است . البته روش هایی وجود دارد که مطمئن بشویم نامه را خودکودکان نوشته اند . وی با انتقاد از عدم رشد کتابخوانی در سطح استان نیز گفت: در بازدیدهای سال گذاشته متوجه شدیم وضعیت کتابفروشی در گیلان وخیم است و شهرستان هایی در گیلان هستند که اصلا کتابفروشی ندارند.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx