نسخه موبایل
تیر ۳۰, ۱۳۹۸ 425806 اجتماعی خبر گیلان
نشست مطبوعاتی کانون وکلای دادگستری گیلان؛

تعامل خوب کانون وکلا و قوه قضائیه با حضور آیت الله رئیسی/ حضور وکالت‌خانه‌های غیر مجاز باعث دلالی شده است

رئیس هیات مدیره کانون وکلا دادگستری گیلان با اشاره به حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی در قوه قضائیه گفت: تعامل خوبی پس از روی کار آمدن حجت الاسلام‌والمسلمین رئیسی بین این دو نهاد ایجاد شده است.

گیل خبر/  رئیس هیات مدیره کانون وکلا دادگستری گیلان صبح امروز در نشست مطبوعاتی کانون وکلا دادگستری گیلان با اشاره به اینکه خبرنگاران قشر تاثیرگذار جامعه مدنی هستند،در مورد تاریخچه کانون اظهار کرد: با همراهی ۶۰ نفر وکیل کانون وکلای گیلان از ۱مرداد۱۳۷۸ به نحو مستقل فعالیت خود را آغاز نمود

وی با اشاره به برگزاری آزمون سراسری کانون وکلا از سال ۷۶ تصریح کرد: در این آزمون رئیس‌کل دادگستری گیلان، رئیس دادگاه انقلاب و رئیس کانون وکلا مشخص می‌کنند که استان گیلان نیازمند چه تعداد وکیل در سال است که درسال جاری ما دارای ۹۰ کارآموز خواهیم بود.
رئیس هیات مدیره کانون وکلا دادگستری گیلان با بیان اینکه وکالت از معدود مشاغلی است که تحلیف شرط صدور پروانه فعالیت است ، تخلف از قسم‌نامه را بزرگترین تخلف وکیل دانست، وی در ادامه بیان داشت با توجه به تخصصی بودن علم حقوق کسی که حقوق می‌خواند توانایی تفسیر قانون را دارد از این جهت استفاده از تخصص وکالتی را برای جامعه بسیار ضروری دانستند.
سجادی با اشاره به حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین رئیسی به عنوان فردی که دارای سوابق قضایی است در قوه قضائیه افزود: این مسئله یک اتفاق فوق العاده‌ای است و ما از این اتفاق بسیار خرسندیم و باید این پیشامد را به فال نیک بگیریم.

جامعه ما دارای فرهنگ وکالتی نیست

بازرس هیئت مدیره کانون وکلا دادگستری گیلان نیز در این نشست با اشاره به اینکه یکی از مشکلات جامعه ما این مسئله است که دارای فرهنگ وکالتی نیست، اظهار کرد: یکی دیگر از مشکلات ما این است که قوانین به روز نمی شوند و بر اثر تحولات اجتماعی و تاریخی مبنای خود را از دست می دهند.
امیر تقی‌پور ادامه داد: تا قبل از سال ۹۱ بر اساس آیین نامه وقت برای تاسیس موسسات حقوقی تقاضای حداقل ۳ وکیل دادگستری که یکی از انها می بایست ده سال سابقه وکالت داشته باشد لازم بود و اساسنامه موسسات حقوقی نیز می بایست به تایید کانون وکلا می رسید متاسفانه در سال۹۱ مدیر کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری بخشنامه ای را صادر نمود که این شرایط تغییر اساسی نمود و دیگر تاسیس موسسه از طرف غیر وکیل و حتی کسانی که لیسانس حقوق نبودند امکان پذیر شد.این بخشنامه مورد اعتراض شدید کانون های وکلای دادگستری قرار گرفت که پس از کش و قوس های فراوان دیوان عدالت اداری دعوای کانو ها را رد نمود

ضرورت سازماندهی و قانون مند کردن مؤسسات حقوقی
نائب رئیس کانون وکلای دادگستری گیلان نیز در این نشست با اشاره به اینکه تعدادی از وکلای عضو کانون جوان هستند که فاقد بازار کار لازم و از حیث معیشتی در تنگنا میباشند، اظهار کرد: در رویکرد اجتماعی کانون وکلا جهت ارائه خدمات قضایی به اقشاری بی بضاعت که فاقد تمکن کافی مالی برای بهره گیری از خدمات وکلای دادگستری بوده در سال ۹۷ تعداد ۵۶۲ و در سال ۹۸ حدود ۲۶۰ وکیل تسخیری معرفی کردیم که وظیفه دفاع از پرونده‌ها در محاکم و دادسرا ها را بر عهده داشتند و ۵۰ مورد مشاوره معاضدت داشتیم و حدود ۲۰ فقره پرونده مورد وکالت معاضدتی همکارانم در کانون وکلا قرار گرفته است.
داود وکیل پور با بیان اینکه ما انتظار داریم که رسانه‌ها در راستای ترویج فرهنگ وکالت و تبیین حقوق شهروندی و آشنایی مردم به حقوق فردی و اجتماعی خود نقش بی بدیل و موثری را ایفا نمایند و کانون وکلا تعامل با خبرنگاران را مغتنم میشمارد تا بتواند خدمات و فعالیت های خود و همکاران وکیل را به جامعه و مردم انعکاس دهد، افزود: رسانه‌ها پل ارتباطی نهادهای مدنی هستند و باید اهتمام لازم را در این خصوص داشته باشند.
وی با اذعان به اینکه هزینه‌های دادرسی هر سال رو به افزایش است،گفت: گاهی هزینه‌های دادرسی از بدو رسیدگی تا مراحل نهایی و طرق فوق العاده به ۱۷ درصد نیز می رسد که اقتضا دارد قوه محترم قضاییه به منظور جلوگیری از فشار مالی و امکان دسترسی آحاد مردم به محاکم و مراجع قضایی و دادخواهی نسبت به کاهش هزینه های گزاف دادرسی تدابیر لازم را اتخاذ فرماید .
نائب رئیس کانون وکلای دادگستری گیلان با اشاره به همکاری خوب کانون وکلا با قوه قضائیه داریم، بیان کرد: تعامل خوبی پس از روی کار آمدن حجت الاسلام‌والمسلمین رئیسی بین این دو نهاد ایجاد شده است.
وکیل پور با اشاره به ضرورت سازماندهی مؤسسات و ومراکز غیرمجاز افزود: این مسئله یکی از تأکیدات ریاست محترم قوه قضایی در نشست هم اندیشی اخیر ایشان با رؤسای کانون وکلا بوده است.

استفاده از بازنشستگان در امر وکالت یک ایراد است
در ادامه حسن صدر ممتاز دبیر هیات مدیره کانون وکلای دادگستری گیلان استفاده از بازنشستگان در امر وکالت را یک ایراد بزرگ دانست افزود: متاسفانه قانون ما را در عدم استفاده از بازنشستگان حمایت نمی‌کند.
وی ادامه داد: علاوه بر وکلایی که از کانون وکلا پروانه می‌گیرند کارمندان بازنشسته دادگستری که دارای سابقه حقوقی باشند و نیز قضاتی که بازنشسته شدند می توانند از کانون وکلا تقاضای پروانه وکالت کنند.
صدر ممتاز در مورد صلاحیت قضات بازنشسته برای دریافت پروانه وکالت از کانون گفت: استعلام‌ها صورت می‌گیرد و اگر کانون موافقت نکرد متقاضیان به دادگاه انتظامی قضات مراجعه می کنند.

آزمون کارآموزان بسیار سخت است

عضو اصلی کانون وکلای دادگستری گیلان نیز در این نشست با اشاره به اینکه حضور وکالت‌خانه‌های غیر مجاز باعث دلالی شده است، اظهار کرد: مرجع تعیین ظرفیت هر سال برای کانون‌ها دارای سه عضو است که دو عضو آن از دادگستری ویکی از کانون وکلاست و انحصاری نبوده بنابراین ادعای انحصار نمی‌تواند درست باشد.از سوی دیگر تعین حدنصاب براساس نیاز وامکانات دادگستری وکانونهای وکلاست که ایرادی برآن نمی توان گرفت
محمدرضا نظری نژاد با بیان اینکه آزمون ورودی وکالت سخت است، افزود: در این آزمون به طور مثال در کانون گیلان بیش از هزار نفر شرکت و از این تعداد حدود ۷۰ نفر قبول می‌شوند که این افراد عصاره فارغ التحصیلان جوان حقوق هستند. انجام تکالیف کار آموزی در دوره ۱۸ماهه کارآموزی و نیز اختبار پس از آن مقدمه اخذ پروانه وکالت پایه یک هستند که مجموعا زمینه شایسته سالاری را فراهم می کند. وی در ادامه طرحهایی که بدون رعایت فرایند پیش گفته در پی حذف حد نصاب ورودی هستند را مخالف شایسته سالاری ارزیابی نمود که متضرر از آن جامعه ای است که خواهان استفاده از خدمات وکیل هستند.

 

 

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx