نسخه موبایل
تیر ۲۳, ۱۳۹۸ 424529 اجتماعی خبر گیلان یادداشت
پرهام نیاکانی

رسانه ها و پرداختن ناقص به یک فاجعه در تالاب انزلی

پرداختن ناقص و حتی در حد صفرِ صدا و سیما به صحبت‌های علمی مخالفان، همواره سوالات متعددی را در ذهن متبادر می‌کند. اینکه صدا و سیما برای مخالفان سکوت پیش گرفته است علت روشنی دارد ، که نمی خواهند روی صحبت‌های مخالفان که با مستندات علمی ارائه می گردد صحه بگذارند و همواره بیم دارند که مبادا حضور مخالفان حضور کارفرما و پیمانکاران طرح را خنثی و یا نقض کند و در این مدت تلاش کردند به اشاعه بیشتر این پروژه که با هزاران اما اگر همراه است کمک کنند.

گیل خبر/ پرهام نیاکانی

کوتاه بودن دیوار محیط زیست بر عهده متولیان آن است که در بخش حفاظت هرکس اراده کند می‌تواند از دیوار آن بالا برود. وضعیت کنونی تالاب‌ها، دریاها، سواحل، جنگل‌ها، زمین خواری ها، کوه خواری ها، تالاب خواری ها، ویلا سازی ها و تغییر کاربری اراضی نشان دهنده این است که سازمان حفاظت محیط زیست نه تنها قادر به تصویب قوانین محافظت از خود نبوده بلکه طرح‌های غیرکارشناسی را نیز با سرعت غیرقابل باور و بدون تحقیق و تفحص از بالقوه به بالفعل تبدیل می کند مانند احداث سد گتوند ، صدور مجوز پرورش ماهی تیلاپیا ، کاهش هزاران هکتار از سطح مناطق تحت حفاظت ، صدور مجوز های شکار حیوانات ، صدور مجوز سد لاسک ، صدور مجوز سد شفارود و …..، برای نمونه می توان از سیاست های اخیر سازمان حفاظت محیط زیست از لجن زدایی در تالاب انزلی با پروژه بایوجمی با هزاران اما و اگر نام برد که در ۵۰ هکتار از با ارزشترین مناطق تالاب انزلی ( پناهگاه حیات وحش سرخانکل ) به اجرا درآمد و با پی گیری‌های دادستان محترم شهرستان بندر انزلی متوقف شد ، اما فشارهای بازیگران سیاسی و اصحاب قدرت و رسانه همچنان برای اجرای دوباره این طرح ادامه دارد.
علیرغم این فشارها، دادستان محترم شهرستان بندر انزلی دستور بررسی کامل این پروژه و آنالیز مواد ترکیبی و تشکیل دهنده شیمیایی را داده اند که در تالاب انزلی تزریق می‌شوند، در همین بین برای پروژه‌ای که با مشورت متخصصین و چهره های برتر دانشگاهی کشور و استناد به مقاله های دانشگاه های برتر دنیا و به دستور دستگاه قضایی متوقف می‌شود، توسط صدا و سیمای مرکز گیلان چند بار تریبون داده می‌شود!! و متاسفانه تعدادی از خبرگزاری ها بدون در نظر گرفتن ابعاد علمی و پرداختن به آسیب‌ها و جزئیات طرح، تصمیم گیری قوه قضاییه را نادیده می انگارند و به سطحی نویسی می پردازند و غیرکارشناسی سخن می‌گویند و منتشر می‌کنند.
برخورد غیر حرفه ای رسانه هایی مانند صدا و سیما و خبرگزاری ها سبب سطحی شدن مباحث علمی می گردد و مردم را از رسیدن به پاسخ صحیح و کارشناسی شده عاجز می کنند که این مهم دقیقا بر ضد رسالت آن ها است.

حال پرسش اینجاست که یک خبرنگار و یا مجری، با اطلاعات بسیار اندکی از اکوسیستم پیچیده‌ ی تالاب انزلی چگونه می‌تواند در خصوص یک ترکیب شیمیایی که ده‌ها مقاله و پایان نامه در خصوص خطرآفرین بودن آن در بهترین دانشگاه های دنیا نوشته شده است به راحتی اظهار نظر کند و هیچکس هم مانعش نیست و مورد سوال قرار نمی‌گیرد و مواخذ نمی‌شود؟؟
بر کسی پوشیده نیست که در بحث تالاب انزلی با اظهار نظر ناخردمندانه، سطحی و شتابزده و یا کنار زدن مخالفان و تریبون دادن به موافقان به سویی می‌رویم که چنین اخبار مهم و تخصصی و علمی خارج از چارچوب شناخته شده کارشناسی در حال انتشار است.
پرداختن ناقص و حتی در حد صفرِ صدا و سیما به صحبت‌های علمی مخالفان، همواره سوالات متعددی را در ذهن متبادر می‌کند. اینکه صدا و سیما برای مخالفان سکوت پیش گرفته است علت روشنی دارد ، که نمی خواهند روی صحبت‌های مخالفان که با مستندات علمی ارائه می گردد صحه بگذارند و همواره بیم دارند که مبادا حضور مخالفان حضور کارفرما و پیمانکاران طرح را خنثی و یا نقض کند و در این مدت تلاش کردند به اشاعه بیشتر این پروژه که با هزاران اما اگر همراه است کمک کنند.

در یک جامعه گروه‌های مختلف درگیر در مسائل محیط زیست باید به این مرحله از رشد برسند و بدانند که با ناقص پرداختن به اکوسیستم پیچیده ای به نام تالاب انزلی و با از میدان به در کردن مخالفان این پروژه ، مسبب بخشی از این جنایت هولناک هستند. بازیگران سیاسی که در عالم واقع با سرعت بیشتری مردم را به آن اتفاق هولناک نزدیک می کنند با عنایت به توصیفی که در سطرهای بالا شد باید گفت زمزمه‌هایی که در گذشته ی محیط زیست در خلوت و محافل گفته می‌شد اکنون به مرثیه هایی قابل شنیدن تبدیل شده است و چه بسا در آینده بسیار نزدیک به مباحث جدی تری در حوزه سلامت و بهداشت تبدیل می‌شود.
حال در این زمینه درباره تالاب انزلی در جلسه‌ای با حضور رئیس محترم قوه قضاییه حجت الاسلام رئیسی گفتگوهایی صورت پذیرفت و آقای دکتر عبدلی در جمعی از فعالان محیط زیست چنین مرثیه ای سر دادند و برخی از مشکلات جاری در این حوزه را با حجت‌الاسلام رئیسی در میان گذاشتند،

دکتر عبدلی: در رابطه با پرونده ای که در حال حاضر در جریان است صحبت می کنم. تالاب انزلی یکی از مهم‌ترین تالاب‌های شمال کشور، پروژه ای در آنجا اجرا می‌شود که قصد دارند با مواد شیمیایی رسوبات را از بین ببرند . متخصصین محیط زیست می گویند شما اول بیایید جلوی منشا ورود رسوبات آلی را بگیرید که فاضلاب‌های شهرهای رشت و انزلی هستند.
اما به جای اینکه این کار انجام شود میلیاردها تومان پول قرار است هزینه شود برای حذف لجن که قرار است چهار سال بعد دوباره جایگزین شوند .
امام جمعه شهر مخالف است ،شورای شهر مخالف است، دانشگاه‌ها آمده‌اند مخالفت می‌کنند.
اما جناب آقای رئیسی داستان تلخ اینجاست که اینجا جای شاکی و متهم عوض شده است خود سازمان حفاظت محیط زیست که متولی محیط‌زیست آنجاست ، اصرار بر انجام این کار دارد. حالا چه کسی وارد این کار شده است یک دادستان. دادستانی که آمده تماس گرفته است و گفته است یک هم چنین اتفاقی در حال وقوع است ، ما شنیدیم در گذشته شما ( دانشگاه شهید بهشتی ) اظهارنظر کردید و مخالفت کردید آیا شما همچنان بر این نظر هستید؟! گفتم: بله هستیم .
ایشان آمدند بر اساس نظرات دانشگاهیان و متخصصین طرح بایوجمی را متوقف کردند اما توقف همانا و  هجمه‌های فشار بسیار زیاد همانا  که: این کار باید ادامه پیدا کند.
در جواب دکتر عبدلی حجت الاسلام رئیسی چنین فرمودند:
امروز تخریب گران دارند محیط زیست را تهدید می‌کنند کسانی که یا وابسته به قدرتند یا وابسته به ثروتمند با ابتنای بر قدرت شان و وابستگی شان یک سازمان قدرتمند یا شخص قدرتمند دارند کارهایی با محیط زیست می کنند که نباید.
از یک فرد عادی حتی از یک سازمان از یک دستگاه از یک موسسه به هیچ عنوان پسندیده نیست و نه تنها پسندیده نیست باید در مقابلش ایستاد.

گیل خبر: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx