نسخه موبایل
تیر ۲۰, ۱۳۹۸ 424075 اجتماعی

موادغذایی‌ برای تقویت قدرت ذهنی

.

گیل خبر/ چای و قهوه

کافئین موجود در یک فنجان قهوه یا چای صبحگاهی بیشتر ممکن است باعث افزایش تمرکز کوتاه مدت شود. طبق تحقیقی که نتایج آن در سال ۲۰۱۴ در نشریه تغذیه منتشر شد، افرادی که در روز کافئین بیشتری مصرف می‌کردند در آزمون‌های عملکرد ذهنی نتایج بهتری به دست آوردند.طبق تحقیقات دیگر صورت گرفته، کافئین همچنین ممکن است به تثبیت حافظه‌های جدید کمک کند.پژوهشگران از شرکت‌کنندگان در یک تحقیق خواستند یکسری تصاویر را مطالعه کنند.سپس به برخی از آنها قرص‌های حاوی ۲۰۰میلی‌گرم کافئین و به برخی هم قرص‌های فاقد هر گونه اثر دادند.اکثر افرادی که قرص کافئین دار مصرف کرده بودند توانایی شناسایی تصاویر در روز بعد را داشتند.

ماهی چرب

ماهی چرب سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ و چربی‌های اشباع‌نشده سالم است که سطح پروتئین آمیلوئیدبتا در خون را کاهش می‌دهد.این پروتئین در مغز افراد مبتلا به آلزایمر جمع می‌شود و یکی از نشانه‌های اصلی ابتلا به این بیماری است.سعی کنید دست‌کم دو بار در هفته ماهی بخورید اما نوعی از ماهی را انتخاب کنید که میزان جیوه آنها کمتر است.ماهی سالمون، روغن (کاد)، کنسرو تن و زغال ماهی (پولاک) از جمله این ماهی‌ها با جیوه اندک است.اگر ماهی دوست ندارید، از پزشک خود بخواهید که مکمل‌های غذاهی حاوی امگا ۳ را برای شما تجویز کند. از سوی دیگر می‌توانید مواد غذایی دیگر حاوی امگا ۳ مانند آووکادو، گردو و دانه‌کتان استفاده کنید.

توت‌ها

زردینه‌ها رنگدانه‌های طبیعی گیاهی هستند که رنگ‌های درخشان به انواع توت‌ها می‌دهند و طبق تحقیقات به تقویت حافظه کمک می‌کنند. محققان در سال ۲۰۱۲ نتایج پژوهشی را در سالنامه مغز و اعصاب منتشر کردند که طبق آن زنانی که در هفته دو بار یا بیشتر توت‌فرنگی یا توت‌آبی (بلوبری) مصرف می‌کنند تا دو و نیم سال ضعف حافظه را به تاخیر می‌اندازند.

گردو

آجیل‌ها سرشار از پروتئین و چربی‌های سالم هستند اما یک نوع آجیل‌ به‌طور خاص می‌تواند در تقویت حافظه موثر باشد. کسانی‌که زیاد گردو مصرف می‌کنند در آزمون‌های عملکرد ذهنی نتایج بهتری کسب کردند.گردو، حاوی مقدار زیادی از یک نوع اسید چرب امگا ۳ با نام اسید آلفالینولنیک است که به کاهش فشارخون و محافظت از شریان‌ها کمک می‌کند.

آرمان

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
پربیننده ترین ها