نسخه موبایل
تیر ۳, ۱۳۹۸ 421468 اجتماعی خبر گیلان
جلسه بررسی واحد پسماند پتروشیمی خوزستان به گیلان؛

مدیرکل محیط زیست استان: قزوینی ها به خاطر اتمام ظرفیت واحدشان را تعطیل کردند/ مدیر کارخانه: آزمایشات خود را به جهاد دانشگاهی نمی دهیم/ یک ماه فرصت دیگر برای نتیجه آزمایشات و پاسخ کتبی به سوالات

.

گیل خبر/ امیرحسین میلانچی:  جلسه بررسی و جمع‌بندی واحدبازیافتی  پسماند پتروشیمی جنوب به لوشان در دفتر  معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان برگزار گردید.

در این جلسه که به ریاست معاون عمرانی استانداری و با حضور فرماندار رودبار، نمایندگان استانداری، سازمان حفاظت از محیط زیست، دانشگاه گیلان، جهاد دانشگاهی، سمن‌های حامی محیط زیستی، شرکت بیلیش و اصحاب رسانه همراه بود، سوالات و شبهات اصلی درباره‌ی احتمال وقوع معضلات زیست محیطی متاثر از این پروژه مطرح شد.

پیش از این در پی دستور مستقیم استاندار گیلان اکیپی متشکل از فعالان محیط زیست، اساتید دانشگاه، فعالان رسانه زیرنظر معاونت هماهنگی امور عمرانی استاندار از کارخانه بیلیش بازدید کردند. (اینجا بخوانید)

در جلسه عصر امروز ابتدا علی رضا پنداشته  به عنوان نماینده دانشگاه گیلان بحث را با مواد منتشره از بازیافت مواد پتروشیمی آغاز کرد و گفت: با توجه به اینکه اطلاعاتی که در اختیار ما قرار گرفته دارای ابهام بود، پیشنهاد آنالیز کامل مواد فرآورده این فرایند را توسط آزمایشگاه‌های مجهز کشور را داریم. عملیات تولید نیز کاملا مبهم بود، چرا که در اطلاعات و شرایط فرایند شبهه وجود دارد.  موضوع مد نظر دیگر نیز راندمان جداسازی و باقیمانده پسماند موجود در برج است. دیگر معضلی که از آن صحبت می‌کنیم تبخیر سطحی مواد مضر است و در نهایت خود ماده فرآورده است که آیا این ماده جامد مضر است یا نه؟

 

زهرا جنسی نماینده شورای نظارت و داوری سازمان های مردم نهاد محیط زیستی و منابع طبیعی گیلان  نیز در این جلسه گفت: پیش شرط حضور ما در جلسه اطلاعات مورد نیاز بوده است اما مطالبی که در اختیار ما قرار گرفت کافی نیست. مهم ترین موضوع مورد بحث، ضوابط استقرار کارخانه است که شروط و ضوابط در آن رعایت نشده است. وی در ادامه سوالات و ابهامات سمن های محیط زیستی را بیان کرد. جنسی در این رابطه اظهار داشت: آیا مجوز فعالیت کارخانه توسعه محصول واریان است؟ باید مجوزی به دست ما برسد که فعالیت شما را به روشنی در آن ذکر شده باشد. دیگر سوال ما درباره‌ی تاریخ مجوز و موعد و شرایط شماست و  دیگر اینکه یک سری اطلاعات راجع به حمل و نقل وجود دارد ولی ناقص است و نیاز به روشن سازی دارد.  همچنین به نظر می‌رسد محل قرار گیری و شرایط خود مخزن پتروشیمی مشکل دارد و از نظر فاصله با گسل معضل به حساب می‌آید.

این فعال محیط زیستی در انتها با اشاره به این که هیچ خبری مبنی بر پاسخ نامه آقای استاندار به آقای عیسی کلانتری نیز در اختیار ما قرار نگرفت خاطرنشان کرد:در واقع ما در نقطه صفر هستیم و هیچ پیشرفتی نسبت به ماه گذشته نداشتیم.

 

رامین محمدیان دیگر فعال محیط زیستی نیز در این جلسه گفت:ما نقطه نظرات‌مان را در استانداری ثبت کردیم و در خواست پاسخ کتبی به سوالاتمان داریم. وی در ادامه بیان داشت: سوال ما این است  بر اساس چه منطقی وقتی شرکتی اطلاعات مبهمی در اختیار قرار داده مجوز فعالیت صدور شده؟ وی در ادامه گفت: ما  درخواست ابطال مجوز را تا تکمیل مطالعات خواستاریم.

عابدین زاده نماینده پژوهشکده محیط زیست جهاددانشگاهی گفت: بررسی های ما در سه بخش انجام گرفته ، بخش اول مربوط به مخزن نگهداری ضایعات پتروشیمی است که به دلیل فرار بودن و پایین بودن نقطه جوش ترکیبات موجود در مواد اولیه، امکان انتشار ترکیبات کلره به هوا وجود دارد و با توجه به اینکه تجهیزات نمونه برداری و آنالیز ترکیبات گازی کلردار در استان وجود ندارد، این مسئله نگران کننده است.بخش دوم مربوط به تصفیه روغن با اسید سولفوریک و خاک رنگبر است که این واحد فرایندی نیز مانند سایر واحدهای مشابه حجم بالای لجن اسیدی تولید می نماید.بخش سوم بررسی های ما مربوط به فرایند بازیافت EDC از ضایعات پتروشیمی است که در این بخش قرار است خاک رنگبر مرحله قبل با پسماند های باقیمانده برج تقطیر در در دمای ۵۰۰ درجه سانتی گراد پیرولیز شود، که با توجه به پایین بودن دمای پیرولیز ، امکان تخریب ترکیبات سنگین کلردار وجود ندارد و پسماند ویژه ای که در نهایت تولید می شود، دارای آلودگی به مراتب بیشتری خواهد بود. همچنین در این بخش احتمال انتشار ترکیبات آلاینده به هوا نیز وجود خواهد داشت آن نیز نیاز به نمونه برداری گازی و آنایز ترکیبات آن توسط دستگاه Gc گازی خواهد داشت.

 

 

در ادامه اسلامی نماینده دانشگاه علوم پزشکی از لزوم وجود عدم پیوست سلامت این پروژه انتقادکرد و احتمال شیوع معضلات و بیماری‌های انسانی و محیط زیستی را یادآور شد.

قربانعلی محمدپور مدیر کل سازمان حفاظت از محیط زیست در پاسخ به سوالات مطرح شده روند اخذ مجوز فعالیت و پیوست محیط زیستی را تشریح و تاکید کرد:  این روند کاملا قانونی و براساس ضوابط و مقررات تعیین شده است.

وی در واکنش به موضوعات مطرح شده در رسانه‌ها گفت: شماره آقای پسندیده  مدیرکل محیط زیست قزوین را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا خودتان نظرشان را درباره پروژه جویا شوید. این که می گویند چرا در قزوین این پروژه متوقف شده است به این دلیل است که ظرفیت آن جا به اتمام رسیده است.

محمدپور با اشاره به نزدیکی کارخانه به اولین واحد مسکونی ادامه داد: بر اساس رتبه بندی این واحد در رده ششم قرار دارد که نیازی به رعایت فاصله ندارد.

حقگو مدیرعامل شرکت بیلیش نیز با اشاره به این که آمده است در این پروژه به محیط زیست کمک کند بیان داشت: اتفاقات اخیر آن قدر فشار را روی ما افزایش داده که تا حدودی ما را ناامید کرده است. وی با اشاره به این که نمی تواند بعضی آزمایشات و فرمول های کار را در اختیار کارشناسان قرار دهد خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی واحد شهید بهشتی رقیب ما محسوب می شود.

فریبرز جمالزاد رییس جهاد دانشگاهی گیلان نیز با اشاره به این که جهاد دانشگاهی گیلان ربطی به جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ندارد ادامه داد: هرچند شما یک فرد متخصص محسوب می شوید ولی ابهامات زیادی است که نتوانسته اید ثابت کنید و اکثر آن ها یک ادعا است. این که گفته می شود امکان پخش پایش زنده در این واحد تولیدی امکان پذیر است اثبات شدنی نیست و نمی توان بدون ارزیابی آزمایشگاهی در مورد آن نظر داد.

در انتهای این جلسه اوسط مقدم معاونت عمرانی استانداری با اشاره به این که همه سوالات مطروحه به صورت کتبی پاسخ داده شود ادامه داد: نتیجه آزمایشات نیز باید توسط آزمایشگاه های مورد تایید ظرف مدت یک ماه اجرایی شود و پاسخ آن‌ها در موعد مقرر ابتدا در اختیار استانداری و به همراه پاسخ سوالات در اختیار دانشگاه‌ها و سمن‌های حامی محیط زیست قرار بگیرد.

 

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx