نسخه موبایل
تیر ۲, ۱۳۹۸ 421189 خبر
نشست خبری رئیس کل دادگستری استان گیلان:

آرزو داشتیم که یک نفر از داخل قوه قضاییه به سمت ریاست قوه برسد/ افزایش سرقت تنها به استان گیلان مربوط نیست/ قتل ها در استان برنامه ریزی شده نیست

به مناسبت آغاز هفته قوه قضاییه نشست خبری شورای قضایی استان گیلان صبح امروز دوم تیر ماه در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد.

گیل خبر/ امیرحسین میلانچی: احمد سیاوش پور رئیس کل دادگستری استان گیلان در رابطه با اتفاقات اخیر منطقه گفت: همه می‌دانیم که اگر آمریکا می‌توانست که به کشورمان حمله کند، یک لحظه هم درنگ نمی‌کرد. ولی جرات این کار را ندارند و این به دلیل وجود مقام معظم رهبری و مردم غیور ایران که پای این انقلاب ایستاده‌اند، بوده‌است. کسانی که زیر بار ظلم و ستم کشور‌های دیگر رفته‌اند. شما می‌دانید کشورهایی وجود دارند که ذره‌ای استقلال ندارند و رئیس جمهور آمریکا آنها را گاو شیردهی می‌نامد. در مقابل مقام معظم رهبری به شینزو آبه می‌فرماید: «ما رئیس جمهور آمریکا را شایسته تبادل پیام نمی‌دانم.» و این نشان از عظمت و شکوه جمهوری اسلامی ایران است.

سیاوش پور با اشاره به آغاز هفته قوه قضائیه نیز افزود: هفتم تیر ماه نام جاودانه شهید بهشتی را به خود زیبنده می‌بیند و باعث افتخار است که دلیل نامگذاری هفته جاری، شخص شهید بهشتی است.

 

وی ادامه داد: ما ادعای این را نداریم که همه مردم از ما راضی هستند اما من شاهد هستم که همه همکاران ما در تلاشند تا رضایت مردم محترم را بدست آوردند. در شش سال اخیر که من در خدمت استان گیلان بوده‌ام باید اذعان کنم همکاری خوبی میان اصحاب رسانه و قوه قضاییه وجود داشته است. ما اصحاب رسانه را امین خود و مردم می‌دانیم. اگر اظهار نظری هم از این طیف باشد می‌پذیریم چرا که عموما پیشنهادات و انتقادات سازنده بوده است.

 

رئیس کل دادگستری استان گیلان درباره‌ی تغییرات جدید قوه قضائیه گفت: همانطور که می‌دانید در سال ۹۷ نظام قضایی دستخوش تغییر شده است. هر ده سال بنا به مصلحت و یک مجتهد آگاه به زمانه سکان ریاست قوه قضاییه را به دست می‌گیرد. ما قضات قوه قضاییه علی رغم اینکه روسای قدیم این قوه کارایی بسیار بالایی داشتند، آرزو داشتیم که یک نفر از داخل قوه قضاییه به سمت ریاست قوه برسد تا به مشکلات ما رسیدگی کنند. همانطور که مستحضرید ایشان در اولین سخنانشان درباره‌ی اولین الویت در نظام قضایی فرمودند: «اگر ما بتوانیم با کیفیت بالا قضاوت برای مردم داشته باشیم آنچه که تحت عنوان پایگاه مردمی خواهیم داشت.» . وی در ادامه گفت: در هفته قوه قضاییه بناست تا از ساختار جدید رونمایی شود و نیروهای این قوه از ستادها خارج شوند. چرا که در دوره آیت الله لاریجانی قوه قضاییه بسیار بزرگتر شده بود اما در این دوره برای چابکتر شدن کارکرد قوه بناست که معاونت‌ها کاهش یابند.

سیاوش پور ادامه داد: قوه قضاییه نیاز به ساز و کار دارد. ساز و کاری همچون سازمان بازرسی و دیگر سازمان‌های این طیف. قوه قضاییه هم می‌بایست در مقابل تخطی‌ها بایستد.

وی افزود: در سال گذشته ۵۰۰ هزار پرورنده در چرخه قوه قضاییه بوده است که از این میان ۲۸۰ هزار پرورنده جدید است و ۱۳۰ هزار پرونده به شورای حل اختلاف رفت که یک سوم تعداد ارسالی حل شد.  هر چند که تعداد پرونده‌ها رو به افزایش‌ هستند و میانگین رسیدگی پرورنده‌های به چهل روز تجاوز نمی‌کنند. وی ادامه داد:  در دوره پرونده های حقوقی هم  بیشتر از ۹۰ روز وقت نمی‌گیرد. اوقات تجدید نظر به روز است و هفتاد درصد پرورنده‌ها در همان ماه رسیدگی می‌شود. تاحدودی با توجه به وضعیت موجود اجرای احکام با مشکل مواجه است که در این مورد هم راه های تقسیط و دیگر راه وجود دارد. دستگاه قضایی در بعضی موارد برای جلوگیری از زندان رفتن محکومین مالی از خیرین دعوت به عمل می‌آورد تا با گلریزان گشایش اتفاق افتد.

رئیس کل دادگستری استان گیلان گفت: البته نمی‌توان انکار کرد که سرقت در سه ماهه اخیر افزایش یافته است‌ ولی این تنها به استان گیلان مربوط نیست و در کل کشور وضع به همین منوال است. این موضوع به دلیل بیکاری و عدم وجود مشاغل مناسب است. در سه ماهه اخیر تعداد قتل‌های  استان گیلان نیز افزایش یافته است اما تفاوت اصلی آن با کشور در این است که از قبل برنامه ریزی شده نبوده‌اند و بیشتر آنی و یا خانوادگی بوده است. در رده بندی جرائم رتبه اول فراوانی جرم ضرب و جرح است و دوم جرم سرقت و همینطور سوم جرم توهین است. اینجاست که باید موضوع را ریشه یابی کرد تا فهمید چرا در استانی که مردم آرامی دارد ضرب و جرح رتبه اول جرائم را دارند.

علی مصطفوی نیا  دادستان مرکز گیلان نیز در این نشست در رابطه با سوالی مبنی بر موضوع امر به معروف و نهی از منکر گفت که از سال ۹۴ قانونی به تصویب رسیده است حمایت از امران به معروف تکلیف شده است و تاکید شده که باید ورود داشته باشیم. در رابطه با مسأله خمام با تعدی گران به خانم ناهی از منکر بر خورد شده است.

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید
کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx