نسخه موبایل
خرداد ۲۰, ۱۳۹۸ 419119 خبر فرهنگی گیلان
از سه شنبه 21 خرداد؛

اجرای نمایش عروسکی «سیمین و فرزان» در تماشاخانه رادی رشت

.

گیل خبر/ نمایش عروسکی «سیمین و فرزان» از ۲۱ تا ۲۴ خرداد در تماشاخانه رادی رشت روی صحنه می رود.

 

نمایش عروسکی «سیمین و فرزان» در سال ۱۳۹۷ و به منظور شرکت در هفدهمین جشنواره ی بین المللی نمایش عروسکی «تهران-مبارک» تولید شد، مورد استقبال تماشاگران قرار گرفت و از سوی جشنواره تقدیر شد.

این نمایش براساس علاقه و اشتیاق گروه به تئاتر روایی، تصویرسازی های کتاب های چاپ سنگی و موسیقی ایرانی شکل گرفته است.

فهیمه عابدینی، نویسنده و کارگردان، متن را براساس داستان منظوم «روسلان و لیودمیلا» اثر آلکساندر پوشکین نوشته و با استفاده از موسیقی سنتی ایرانی، سعی در نزدیک ساختن فضاهای نمایش به فضای ایرانی داشته است. استفاده از منابع غنی هنر ایرانی در عروسکها و صحنه ی نمایش که توسط مرضیه سرمشقی و رفعت هاشمی سی سخت، طراحی و اجرا شده نیز به چشم می خورد.

این طراحی ها براساس تصویرسازی های کتابهای چاپ سنگی دوره ی قاجار، انجام شده است. آرش لطفی و مانا جوادی، نوازندگان این نمایش نیز با استفاده از نغمه ها و گوشه های موسیقی ایرانی، سعی در آرایش فضا و اغنای آن با ظرایف موسیقی ایرانی هستند. داستان نمایش از این قرار است که «سیمین» در شب عروسی اش با «فرزان» گم می شود و «فرزان» راه پر فراز و نشیبی برای یافتن او آغاز می کند.

فهیمه عابدینی و صادق صادقی پور به عنوان بازی ساز، داستان را به همراه عروسک ها روایت می کنند. این نمایش در فروردین و اردی بهشت ماه امسال در تالار قشقاییِ مجموعه تئاتر شهر اجرا گردید و بازخوردهای گرمی از سوی مخاطبان دریافت کرد. «سیمین و فرزان» همچنین از سوی جشنواره های عروسکی در کشورهای فرانسه، کرواسی، رومانی و هند دعوت شده است. این نمایش مناسب برای خانواده  و کودکان هشت سال به بالا است.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx