نسخه موبایل
خرداد ۲۰, ۱۳۹۸ 419011 اجتماعی خبر گیلان
دادستان بندر انزلی:

صدور توقف طرح معروف به بایوجمی با اعلام نظر کارشناسی اساتید تراز اول کشوری بود/ اقدامات محیط زیست مستلزم ورود دادستان ها و برخورد قانونی لازم می باشد

.

گیل خبر/ سید رحمان سیدزاده دادستان عمومی و انقلاب انزلی در گفت‎وگو با خبرگزاری میزان، از صدور دستور توقف طرح تصفیه و زیست پالایی تالاب انزلی به منظور کاهش عمق لجن به روش بایوجمی خبر داد و گفت: با توجه به بررسی‌های صورت پذیرفته در خصوص اجرای پروژه معروف به بایوجمی و مخاطرات احتمالی زیست محیطی آن، دستور توقف این طرح صادر شد.

وی تصریح کرد: براساس دستورالعمل نحوه نظارت و پیگیری حقوق عامه، اقداماتی که سبب تخریب محیط زیست یا تغییرهای وسیع در نظام زیستی شود مستلزم ورود دادستان ها و برخورد قانونی لازم می باشد و این موضوع نیز طی نامه ای به سازمان حفاظت محیط زیست استان گیلان ابلاغ شده است.

دادستان انزلی با اشاره به اعلام نظر صریح برخی از اساتید تراز اول کشور در زمینه محیط زیست و کارشناسان مربوطه اظهار کرد: برابر بررسی‌های صورت گرفته اجرای پروژه «احیای تالاب انزلی به روش زیست پالایی تسریع یافته و افزایش حجم آب‌گیری تالاب انزلی» از طریق ریختن دی‌اکسید تیتانیوم در تالاب ممکن است با توجه به وجود گونه‌های مختلف جانوری، گیاهی و وضعیت پیچیده، دینامیک و شکننده تالاب انزلی، ‌ضررهای جبران ناپذیری بر انسان‌ها، محیط زیست، زیست‌مندان و سایر موجودات زنده داشته باشد.

وی در ادامه افزود: از آنجایی که وظیفه دادستانی بر حفظ حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم است، مقرر است همزمان با ابلاغ دستور توقف اجرای این طرح، از ریختن هر گونه ماده شیمیایی به ویژه نانو ذره دی اکسید تیتانیوم یا هر اقدام دیگر به طور کامل توسط مجریان طرح یا هر شخص حقوقی یا حقیقی دیگر تا زمان اثبات بی‌ضرر بودن آن برای تمام مولفه‌های شبکه غذایی تالاب اعم از پلانکتون، موجودات کفزی، ماهیان و نهایتا انسان‌ها خودداری شود.

دادستان انزلی در پایان تاکید کرد: ادامه اجرای این طرح پیش از اثبات بی ضرر بودن، به منزله تهدید علیه محیط زیست و آلودگی آن محسوب خواهد شد، که ضرورت اقدام قانونی علیه افراد حقیقی و حقوقی را اجتناب ناپذیر می‌کند.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد