نسخه موبایل
اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۸ 415794 اجتماعی خبر گیلان
به بهانه روز جهانی موزه؛

رشت شهر موزه های خاموش

.

اختصاصی گیل خبر/ پریسا عموئی : موزه رشت کجاست ؟ این ساده ترین سوالی است که بعضی از رشتیها از پاسخ به آن باز می مانند !

ساختمان گنجینه موزه رشت که درگذشته منزل میرزا حسن خان کسمائی روزنامه نگار گیلانی بود  در خیابان بیستون رشت واقع شده است و  نمای ورودی آن با  میله های حفاظی بلندی محصور شده است  که نه تنها خود رشتی ها بلکه حتی توریست ها کمتر رغبتی برای بازدید از این  موزه باستان شناسی و مردم شناسی سرد و بی روح رشت دارند .  همچنین عدم  اجرای تبلیغات صحیح برای موزه رشت  یکی از عامل های ضعف آن به حساب می آید .

شهر رشت در مجموع  ۶ موزه داراست : موزه رشت ، موزه میراث روستایی ، موزه جانورو حشرات شناسی ، خانه موزه میرزاکوچک خان جنگلی ، موزه آبزیان ، موزه اداره کل محیط زیست گیلان .

 

از این میان فقط دو موزه میراث روستایی و موزه میرزا کوچک خان جنگلی  به سبب  دارا بودن بافت تاریخی و روستایی  در لیست اماکن بازدیدی گردشگران در سفر به رشت قرار می گیرند اما دیگر موزه ها را شاید اولین بار است نامی از آنها به گوشتان می خورد !

 

باید بپذیریم که پیاده راه فرهنگی گیلان و  ثبت تنها چند عکس یادگاری برای گردشگران  خارجی و همچنین ایرانی جذاب نیست ! زیرا در اکثر کشورهای اروپایی و چند شهر دیگر ایران چنین پیاده راه هایی وجود دارد و معماری نو و خلاقانه ای هم ندارد  که بخواهیم با معرفی آن به گردشگر تازه وارد به رشت بنازیم !

حقیقت تلخ ماجرا این است که میراث فرهنگی گیلان  و متولیان امر به جای تمرکز بر  بازسازی ساختمان های اصلی شهر  چون شهرداری ، اداره پست ، هتل ایران و حتی سینما آبشار که قابلیت تبدیل به موزه را دارند، روزی یک بار در سال ورود به موزه ها را برای ما رایگان می کنند .

 

کلانشهر رشت  دریا و کوه و جنگل ندارد اما موزه های خاموش بسیار دارد. تهران ، اصفهان ، کاشان و تبریز  چند شهر ایران هستند که گردشگری آن ها  به مرمت و بازسازی خانه ها و ساختمان های قدیمی  استوار است.   آیا  واقعیت این است که رشت را باید  فقط با رستوران ها و کباب های کثیف در پیاده راه فرهنگی  شناخت یا با  فرهنگ و تاریخ و معماری های مدرن ساختمان هایش ؟

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد