نسخه موبایل
فروردین ۲۴, ۱۳۹۸ 410507 اجتماعی ویژه ها

کانون های فعال ریزگردهای اهواز پر آب شد

سرپرست معاونت دریایی سازمان محیط زیست گفت: با توجه به بارش های اخیر و جاری شدن سیل در جنوب کشور، کانون های شمال شرق اهواز که از کانون های فعال ریزگردها بودند، تماما زیر آب رفته اند.

گیل خبر/ احمدرضا لاهیجان زاده روز شنبه در نشست تخصصی « بررسی وتحلیل سیلاب های اخیر کشور درسواحل شمالی، جنوبی و دامنه های زاگرس و اثرات آن برمحیط زیست دریایی » افزود: سطح بسیاری از کانون های شمال شرق اهواز در تالاب شادگان قرار دارد، اکنون با توجه به بارش ها و سیل اخیر، ۶۰۰متر مکعب آب از رودخانه کارون وارد شادگان می شود.
وی بیان کرد: بارندگی سنگین در خوزستان و آبخیزهای منتهی به خوزستان رخ داده که براساس بارش های انجام شده، آبخیز کرخه بالاترین بارش را داشته است. در سال آبی جدید (۹۷-۹۸) تمام حوزه های آبریز یک رکورد بالایی به ثبت رسانده اند.
لاهیجان زاده با اشاره به اینکه میانگین بارش ها در جنوب کشور در مقایسه با سال پیش ۲ برابر بوده است، گفت: در منطقه حسینیه اندیمشک ۱۱۰۰ میلی متر ثبت شده و در منطقه تاراز در بالای اندیمشک و درشمال شرق خوزستان ، ۲۲۰۰ میلی متر ثبت بارش بوده است.
وی ادامه داد: در این سال ها، تالاب هورالعظیم که مرز بین ایران وعراق است فقط یکبار درسال آبی ۱۳۷۲-۱۳۷۳ پر آب دیده شده و امسال نیز با توجه به بارش های اخیر باز پر آب شده است.
لاهیجان زاده یادآور شد: در سه هفته گذشته حدود ۵۰۰ متر مکعب آب از کرخه به قسمت هورالعظیمی که درعراق وجود دارد هدایت شده است، وجود سیلاب موجب شد که بخشی از داکت مرزی هورالعظیم منهدم شود که در غیر این صورت سوسنگرد به زیر آب می رفت.
در این نشست تخصصی کارشناسان حوزه هواشناسی، محیط زیست، زمین شناسی و علوم جوی حضور داشتند.

ایرنا

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد