نسخه موبایل
فروردین ۱۹, ۱۳۹۸ 409871 اجتماعی خبر گیلان
نخستین جلسه شورای شهر رشت در سال جدید؛

بهراد ذاکری: ردصلاحیت شهردار منتخب را نباید بپذیریم/ افزایش نرخ تاکسی در سال ۹۸/ واگذاری قبور رایگان به هنرمندان فرهیخته 

در نخستین جلسه علنی شورای اسلامی شهر رشت اعضای شورا با انتقاد از عملکرد وزارت کشور پیرامون موضوع انتخاب شهردار رشت خواستار ارائه دلایل وزارت کشور به اعضای شورا پیرامون عدم احراز صلاحیت شهردار رشت شدند.

گیل خبر/ رئیس شورای اسلامی شهر رشت عصر امروز در هشتاد و هفتمین جلسه علنی شورا در ساختمان شورا با تبریک سال نو و اعیاد شعبانیه اظهار کرد: در تعطیلات نوروزی سال ۹۸ شاهد وقوع طوفان و سیل عظیم بودیم که متأسفانه خسارت‌های مالی و جانی فراوانی در بخش‌هایی از کشور رقم خورد.

سید امیرحسین علوی به اعزام نخستین محموله کمک شهرداری رشت به مناطق سیل‌زده کشور اشاره کرد و گفت: از تمامی شهروندان تقاضا دارم با ارائه کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود به هلال‌احمر در رفع مشکلات هم‌وطنانمان خود در مناطق سیل‌زده نقشی داشته باشیم.

وی با اشاره به اجرای پروژه جمع‌آوری روان آب‌های سطحی در رشت افزود: درگذشته‌های نه‌چندان دور با کمترین بارندگی رشت نیز دچار مشکل آب‌گرفتگی می‌شد و خوشبختانه با همت انجام‌شده و اجرای پروژه روان آب‌های سطحی مشکل آب‌گرفتگی در رشت به‌طور کامل مرتفع شود.

علوی به مباحث مطرح‌شده توسط نماینده ولی‌فقیه در گیلان پیرامون انتخاب شهردار رشت بیان کرد: طی چند ماه اخیر اعضای شورای رشت بیشترین فشار را پیرامون انتخاب شهردار متحمل شدند اما در تمام این مدت سعی کردیم مباحث را به نحو احسن انجام و با پرداخت به‌موقع حقوق و مزایای پرسنل در موعد مقرر خللی در این حوزه وارد شود.

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با تأکید بر اینکه برازنده نیست که تمامی اتفاقات پیرامون انتخاب شهردار رشت را به گردن شورای شهر بیندازند تصریح کرد: در تمامی تصمیمات مهم و کلیدی شهر همچون گذشته از نهادهای مرتبط و بزرگان شهر مشورت خواهیم گرفت تا بهترین‌ها درنهایت برای شهر و شهروندان رقم بخورد.

 فقدان شهردار نباید در پرداخت حقوق و مزایای کارگران خللی ایجاد کند

عضو دیگر شورای اسلامی شهر رشت نیز در جلسه عصر امروز با اشاره به اینکه فقدان حضور شهردار توانمند در رشت احساس می‌شود اظهار کرد: متأسفانه برخی از نیروهای حجمی تاکنون بخشی از مطالبات سال ۹۷ خود را دریافت نکرده‌اند.

محمدحسن علیپور با بیان اینکه فقدان شهردار نباید در پرداخت حقوق و مزایای کارگران خللی ایجاد کند افزود: امیدوارم در اسرع وقت و با انتخاب شهرداری اصلح مشکلات خاتمه پیدا کند.

وزارت کشور اعلام کرده‌ بود مشکلی نیست

عضو دیگر شورای رشت نیز در این جلسه با تسلیت به مناسبت درگذشت تعدادی از هم‌وطنان در جریان بروز سیلاب‌های اخیر در برخی از نقاط کشور اظهار کرد: این اتفاق تلخ موجب بروز غم و اندوه فراوانی در کل کشور شده است.

بهراد ذاکری به عدم احراز صلاحیت سومین شهردار منتخب شورانشینان اشاره کرد و گفت: اعضای شورا پیش از انتخاب حسین علیقلی زاده پیرامون احراز صلاحیت وی با وزارت کشور وارد مذاکره شده و وزارت کشور در آن برهه از زمان اعلام کرد که هیچ مشکلی از این بابت وجود ندارد.

وی با بیان اینکه وزارت کشور دولت روحانی عملکرد بسیار نامطلوبی دارد گفت: به‌عنوان عضو شورای شهر رشت روی انتخاب خودم اصرار داشته و تا زمانی که وزارت کشور دلایل قانع‌کننده‌ای پیرامون عدم احراز صلاحیت شهردار رشت اعلام نکند این موضوع را نخواهیم پذیرفت و باید این دلایل به‌طور مکتوب در اختیار اعضای شورای رشت قرار بگیرد.

تشکیل کارگروه منظر شهری

یکی دیگر از اعضای شورای شهر رشت نیز در این جلسه با اشاره به اینکه در حوزه زیباسازی شهر بالأخص در ایام نوروز مباحث متعددی مطرح است اظهار کرد: در شهری همچون رشت که تعداد بی‌شماری کارشناس در این حوزه وجود دارد باید اتفاقات بهتری دراین‌باره رقم بخورد و پیشنهاد می‌کنم با تشکیل کارگروه منظر شهری در این حوزه نظارت بیشتری انجام شود.

رضا رسولی با بیان اینکه اگر قرار است از پول شهروندان در حوزه زیباسازی استفاده کنیم باید از ظرفیت نخبگان شهر دراین‌باره استفاده شود افزود: نسبت به سال گذشته در حوزه سیما و منظر شهری بهبودی اتفاق افتاده اما همچنان انتقادات فراوانی دراین‌باره مطرح است.

افزایش نرخ کرایه تاکسی درون‌شهری رشت در سال ۹۸ 

مدیرعامل سازمان مدیریت حمل‌ونقل بار و مسافر شهرداری رشت نیز با حضور در جلسه شورای رشت با دفاع از لایحه افزایش کرایه نرخ تاکسی درون‌شهری رشت اظهار کرد: این لایحه در جلسات متعدد بررسی‌شده و برای اجرایی شدن آن یک‌صد کد پیشنهاد داده شده است.

پیمان پارسا با بیان اینکه بر اساس این لایحه نرخ کرایه‌ها در سطح رشت چند نرخی شده است افزود: به فرمانداری تضمین داده شده که در صورت افزایش نرخ کرایه در ابتدای سال جاری ، در طول سال ۹۸ شاهد افزایش کرایه تاکسی درون‌شهری نخواهیم بود و قصد داریم با نصب دوربین ثبت تخلف بر روی ایستگاه‌های تاکسی نظارت بیشتری دراین‌باره انجام شود.

عضو شورای اسلامی شهر رشت نیز با اشاره به اینکه رانندگان تاکسی از مشکلات جسمی و مالی رنج می‌برند اظهار کرد: وضعیت معیشت رانندگان تاکسی در رشت تأسف‌بار بوده و باید در راستای رفع مشکلات این قشر از جامعه تلاش شود.

اسماعیل حاجی پور با بیان اینکه موافق این لایحه هستم افزود: اعضای شورای رشت نماینده شهروندان بوده و رانندگان تاکسی نیز از این جمع مستثنی نیستند.

وی با تأکید بر اینکه نظارت در حوزه وصول کرایه تاکسی درون‌شهری باید افزایش پیدا کند گفت: شهروندان نیز در حال حاضر با مشکلات فراوانی مواجه هستند و نباید خدای‌ناکرده برخی از رانندگان تاکسی به‌گونه‌ای عمل کرده که در حق شهروندان اجحاف شده و نباید ریالی بیش از رقم مصوب دریافت کنند.

نظارت‌ها در حوزه دریافت کرایه تاکسی با مشکل مواجه است

محمدحسن علیپور عضو دیگر شورای رشت نیز با اشاره به اینکه نظارت‌ها در حوزه دریافت کرایه تاکسی با مشکل مواجه است اظهار کرد: در ابتدا باید چاره‌ای برای حوزه نظارت انجام‌شده و سپس افزایش کرایه تاکسی درون‌شهری اجرایی شود.

اعضای شورا با افزایش میانگین ۳۷ درصدی نرخ کرایه تاکسی درون‌شهری در سال ۹۸ موافقت کردند.

واگذاری قبور رایگان به هنرمندان فرهیخته 

یکی دیگر از اعضای شورای رشت نیز با تسلیت به مناسبت درگذشت تعدادی از هم‌میهنان در حادثه سیلاب‌های اخیر در برخی از مناطق کشور و با انتقاد از عملکرد سازمان سرمایه‌گذاری شهرداری رشت اظهار کرد: بارها در کمیسیون بهداشت و محیط‌زیست شورای رشت نسبت به ساماندهی ایستگاه‌های اتوبوس با استفاده از ظرفیت سرمایه‌گذاران در سطح شهر تأکید شده اما متأسفانه این مهم به سرانجام نرسیده است.

فاطمه شیرزاد با بیان اینکه معتقدم این مورد باید توسط سازمان حمل‌ونقل و بار مسافر شهرداری رشت مدیریت شود افزود: یقین می‌دانم مدیریت این سازمان توانایی انجام این مهم را داشته و در اسرع وقت نسبت به تعیین تکلیف آن اقدام می‌کند.

وی به عملکرد سازمان آرامستان شهرداری رشت اشاره کرد و گفت: موضوع واگذاری قبور رایگان به هنرمندان فرهیخته و مطرح رشت موضوعی است که در ادوار گذشته شورا نیز مطرح بوده و یقیناً این قشر از جامعه نیازمند حمایت و همراهی بیشتری هستند.

شیرزاد با تأکید بر اینکه باید از هنرمندان حمایت بیشتری انجام شود اظهار کرد: مرگ هم بخشی از زندگی همه انسان‌ها بوده و یقیناً با توجه داشتن به چنین مباحثی بخشی از دغدغه‌ها برطرف می‌شود.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره جمشید مشایخی هنرمند فقید ایران‌زمین افزود: پرسنل سازمان آرامستان شهرداری رشت ازجمله غسال‌ها زحمات بسیاری متحمل می‌شوند و امیدوارم با در نظر گرفتن پاداش‌هایی ازجمله اعزام آنان به سفرهای زیارتی و غیره قدردان زحماتشان باشیم.

 اهدای قبور رایگان به هنرمندان فرهیخته رشت 

عضو شورای اسلامی شهر رشت با حمایت از طرح اهدای قبور رایگان به هنرمندان فرهیخته و چهره‌های شاخص هنری رشت اظهار کرد: مرگ واقعیتی انکارناپذیر بوده و با طرح این موضوع قصد داریم این دغدغه را تا حدودی برطرف کنیم.

فرهام زاهد با تأکید بر اینکه هنرمندان جایگاه ویژه‌ای در بین مردم دارند افزود: برخی‌ها با مطرح کردن مباحث حاشیه‌ای قصد دارند این طرح را نوع دیگری مطرح کنند که باید اعلام کنم همواره برای جامعه هنری احترام قائل بوده و یقین می‌دانم بسیاری از آنان موافق اجرای این طرح هستند.

اعضای شورای رشت با طرح اهدای قبور رایگان به هنرمندان فرهیخته رشت موافقت کردند.

فارس

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد