نسخه موبایل
احمد شاکری

در تقدیر از استاد ابراهیم پورداوود

ازجمله فرهیختگان و نام آوران گیلانی که در سطح دنیا مشهورند، استاد ابراهیم پورداوود هستند که متاسفانه به دلیل تنگ نظری بعضی از افراد ، چند سالی ست سعی شده شخصیت شان به باد نسیان و فراموشی سپرده شود.

گیل خبر/ احمد شاکری*

*کارشناس ارشد آبفای گیلان

استاد پور داوود همچون خورشیدی است که در آسمان ادبیات فارسی می درخشد. از آنجایی که توسعه جامعه از مسیرفرهنگ می گذرد و دانش پژوهان، پایه و بنیاد فرهنگی جامعه را تشکیل می دهند. در سپاسگزاری نسبت به بزرگان و فرهیختگانی که به جامعه بشری خدمت کرده اند، گام نخست،پیدایش حالت سپاس وقدردانیست. فرهنگ تقدیر و تشکر و زبان سپاس و حق شناسی از نیکی ها و نیکوکاران ازآموزه های تعالیم اسلامی است. هرچه این فرهنگ در بین مردم بیشتر ترویج شود، کمک به توسعه کارهای خیر وافزایش تداوم نیکو کاری و احسان در جامعه بیشتر خواهد بود.

ازجمله فرهیختگان و نام آوران گیلانی که در سطح دنیا مشهورند، استاد ابراهیم پورداوود هستند که متاسفانه به دلیل تنگ نظری بعضی از افراد ، چند سالی ست سعی شده شخصیت شان به باد نسیان و فراموشی سپرده شود. استاد به دلیل خدمات فرهنگی وارزنده شان جوایز تاگور هند وشوالیه فرانسه را ازآن خود کردند. ایشان بی شک ایران شناس برجسته و یکی از بزرگترین فرهیختگان ایران در سده بیستم به شمار می رود. وی توانست با تلاش بی وقفه وشبانه روزی با برگرداندن اوستا در شش دفتر، کمک شایانی به بررسی های ایران شناسی کند.

ایشان پژوهشگری چیره دست بود وتسلط کامل به زبان های عربی ،ترکی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی داشتند.استاد، نخستین محققی بودند که در تفسیر اوستا به عنوان اولین متون ایرانی پیش از اسلام همت گماشته است. استاد پور داوود را فردوسی ثانی نام نهاده اند؛ او توانست زبان فارسی را از دل خاک بیرون کشیده واز غربت برهاند. وی را بنیان گذار ایران شناسی در سرزمین ایران وزنده کننده فرهنگ و زبان ایران باستان دانسته اند. از کودکی به دانستن اوضاع ایران قدیم علاقه مند بودند و تمام کتب مربوط به آن دوران را به زبانهای مختلف در کتابخانه شخصی شان گرد آوری نموده وتا آخرین لحظات عمرش به بررسی آن،اهتمام می ورزید و در این راه، از مباحثه با دانشمندان بزرگ ایران شناسی دنیای غرب از جمله مارکوارت، مان ، هارتمان ، فرانک ، شدر ، براون ، میتوخ ، مینورسکی ، ولف و بلوشه دریغ نکردند. خدمات بزرگ او درباره تفسیر اوستا به خدماتی تشبیه شده است که گروته و راولینسون در قرن نوزدهم نسبت به کشف الفبای میخی داشتند ودنیا را از تاریخ قوم آریایی و ایران هخامنشی آگاه ساختند.

امروزه آثارگرانبهای زنده یاد پورداوود، در دانشگاههای معتبر دنیا از جمله دانشگاه سوربن فرانسه، تدریس می گردد. انتظار می رود متولیان فرهنگی استان نسبت به شناساندن وتجلیل از همه مفاخرومشاهیر گیلان به ویژه از این نابغه گیلانی اقدامات شایان ذکری به عمل آورند.

گیل خبر: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد