نسخه موبایل
دی ۱۱, ۱۳۹۷ 394009 اجتماعی خبر گیلان
نگاهی به دو نامه از شورای شهر رشت به وزارت کشور؛

غیرمشمول را باور کنیم یا استعلام از وزارت کشور ؟

شورای اسلامی شهر رشت جهت اطمینان از تفسیرهای خود از بندهای مختلف دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب شهردار، دو نامه مجزا به وزارت کشور ارسال کرده است.

گیل خبر/ سرویس شهری: اعضای شورای اسلامی شهر رشت در هفتادمین نشست خود که حول محور انتخاب شهردار برگزار شد، اقدام به بررسی شرایط کاندیداهای مختلف شهرداری رشت بر اساس آیین نامه جدید انتخاب شهردار که اخیرا از سوی وزارت کشور به آنها ابلاغ شده بود؛ کرده اند.
در پایان این نشست اعلام شد؛  حجت جذب، رضا جمشیدی، مجتبی خدمت بین دانا، احمد رئیسی، اسدا…طهماسبی، سید مسعود موسوی و حمید باقری پور غیر مشمول و  محمدعلی ثابت قدم، رسول جماعتی، رضا ساغری، سید جواد میر حسینی و رحیم شوقی مشمول شناخته شدند و به همراه حجت جذب !!! برای ارائه برنامه هایشان به صحن شورا دعوت شدند.
اگر از این موضوع بگذریم که جذب غیرمشمول چگونه برای ارائه برنامه به صحن شورا دعوت شد؛ باید ارسال دو نامه مجزا از سوی شورا به وزارت کشور را نیز مورد توجه قرار داد.
دراین دو نامه که به امضای ریس شورای اسلامی شهر رشت، خطاب به دکتر مهدی جمالی زاده معاون امور عمرانی و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور و دکتر بهرام افشار مدیرکل دفتر امور شوراهای اسلامی شهر و روستای این وزارتخانه نوشته و ارسال شده است، امیرحسین علوی از آنان خواست مشخص نمایند: عضویت در هیات علمی و فعالیت در دانشگاه ها و مراکز دانشگاهی، هیات مدیره و ریاست سازمان نظام مهندسی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شوراهای اسلامی شهر، پست های مشاوره ای در سطوح مختلف مدیریتی کشور، مدیریت نهادهای عمومی غیردولتی شامل شهرداری ها و سایر نهادهای مشمول، روسا و معاونین واحدهای جهاد دانشگاهی و همچنین عضویت در هیات مدیره و مدیریت شرکت ها و موسسات خصوصی و شبه دولتی ، در بند ۵ ماده ۳ دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب شهردار چگونه تفسیر می شوند؟
اگرچه ارسال این نامه ها ضروری و به جا بوده است اما وقتی اعضای شورا هنوز اشراف کاملی روی این آیین نامه جدید ندارند چگونه اقدام به تصمیم گیری در خصوص کاندیداهای شهرداری رشت کرده اند و برخی را مشمول و برخی را غیر مشمول خوانده اند؟
آیا با این تفاسیر این حق برای غیرمشمول ها فراهم نشده است که ادعا کنند اعضای شورا رای به تفسیر خود کرده اند و مادامیکه پاسخ این نامه داده نشد، آنها حق دارند خود را گزینه شهرداری رشت بنامند و حتی به صحن شورا بیایند و ارائه برنامه دهند؟

کانال تلگرام گیل خبر