نسخه موبایل
آذر ۱۴, ۱۳۹۷ 389943 خبر سیاسی گیلان
انتقال آب دریای خزر در مرحله نهائی؟!

روحانی در سمنان: نیاز داریم آب را از حاشیه به مرکز کشور بیاوریم/ واکنش شدید نمایندگان شمالی/ خزر شوره زار می‌شود؟

اظهارات رئیس جمهور در مورد انتقال آب دریای خزر به سمنان و دفاع از این اقدام، بار دیگر  انتقادات نسبت به این موضوع را پررنگ کرد. 

گیل خبر/ روحانی روز گذشته در جمع مردم سمنان  با اشاره به این نکته که مشکل اصلی استان سمنان آب است، خاطرنشان کرد: اولین نکته‌ای که می‌خواهم برای مردم قهرمان استان سمنان عرض کنم مسئله کم آبی است. کشور ما در معضل کم‌آبی است و مشکلات آب تقریباً در تمام استان‌های کشور وجود دارد. البته سمنان یک استان کویری است و مشکل بیشتری دارد، آب مهم‌ترین مسئله این سرزمین است و یک مسئله ملی محسوب می‌شود.

وی افزود: نیاز داریم آب را از حاشیه به مرکز کشور بیاوریم. بخشی از نیازهای آبی را از استان‌های جنوبی و خلیج فارس و عمان و بخشی از آن را از دریای خزر تامین می کنیم.

روحانی در ادامه تصریح کرد: مردم استان‌های دیگر در این زمینه نباید به خطر بیفتند و ما باید حافظ محیط زیست هم باشیم. در شورای عالی آب جلسات متعددی داشتیم و بحث‌هایی انجام شد. مشکلات انتقال آب از شمال ایران به سمنان از نظر دولت حل شده است و طبق پیش‌بینی‌های انجام شده مردم این استان از آب مورد نیاز در همه زمینه‌ها برخوردار خواهند شد. اگر سرمایه‌داری بخواهد برای انتقال آب اقدام کند دولت آمادگی آن را دارد در مدت بسیار کوتاه تمام مجوزهای لازم را در اختیار بگذارد و کار مطالعاتی آن انجام شده است.

واکنش شدید نمایندگان مازندران به اظهارات روز گذشته رئیس جمهور

آنچه که در این سفر مطرح شده واکنش نمایندگان استان‌های شمالی کشور را در بر داشته و در اولین واکنش محمد دامادی نماینده مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که در مجلس شورای اسلامی نسبت به این موضوع واکنش نشان می‌دهد.

علی محمد شاعری نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی که یکی از مخالفان جدی طرح انتقال آب دریای خزر است و حمایت مخالف ۴۰ نماینده مجلس را در پشتوانه خویش دارد دوباره به صراحت مخالفت خویش را با این طرح اعلام کرده و گفت: در حال حاضر بسیاری از شهرهای همجوار دریا با مشکل کم آبی مواجه شوند و اگر قرار باشد که آب دریا شیرین‌سازی شود چرا برای رفع نیاز شهرهای همجوار دریا مورد استفاده قرار نگیرد.

علی محمد شاعری نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی که یکی از مخالفان جدی طرح انتقال آب دریای خزر است و حمایت مخالف ۴۰ نماینده مجلس را در پشتوانه خویش دارد دوباره به صراحت مخالفت خویش را با این طرح اعلام کرده و گفت: در حال حاضر بسیاری از شهرهای همجوار دریا با مشکل کم آبی مواجه شوند و اگر قرار باشد که آب دریا شیرین‌سازی شود چرا برای رفع نیاز شهرهای همجوار دریا مورد استفاده قرار نگیرد.

ما علی اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری و میاندورود در پیامی خطاب به رئیس جمهور اعلام کرده است، دوران مصوبات فله‌ای و بدون کارشناسی در سفرهای استان گذشته است.

وی با اعلام اینکه انتقال آب دریای خزر به استان سمنان خیانتی آشکار به محیط زیست مازندران است، گفت: اجرای این طرح عواقب جبران ناپذیری در پی خواهد داشت، اجازه این کار را نمی‎‌دهیم و از حقوق مردم مازندران دفاع می‌کنیم.

خزر شوره زار می‌شود ؟

همچنین استاد دانشگاه فرهنگیان مازندران نیز  گفت: اگر آب خزر به سمنان انتقال یابد، این دریاچه تبدیل به شوره‌زاری می‌شود و جان هزاران موجود زنده نیز به خطر خواهد افتاد.خدیجه گلین مقدم در مورد طرح انتقال آب دریای خزر و تاریخچه مطرح شدن آن اظهار کرد: نخستین بار در زمان پترکبیر در روسیه این طرح عنوان شد که به دنبال آن مسیر کشتیرانی از دریای خزر به دریای جنوب فراهم شود تا روسیه به آب‌های گرم دسترسی پیدا کند.

 

طرح انتقال آب بین حوضه‌ای در برنامه ششم ممنوع شد

وی با بیان این‌که در همین راستا توسط پیگیری نماینده‌ها مقرر شد در برنامه ششم توسعه طرح انتقال آب بین حوضه‌ای ممنوع شود، خاظرنشان کرد: اما در متن این طرح و در بخشی از انتقال آب خزر بلامانع اعلام شده بود که خوشبختانه در جلسه تلفیق این امر رد شده و انتقال آب در برنامه ششم توسعه حذف شد.این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد:پس از رد شدن طرح انتقال آب در برنامه ششم توسعه نماینده‌های سمنان به همراه پیمانکاران به دلیل سودآوری فراوان این پروژه بر اجرای طرح انتقال آب خزر به سمنان پافشاری کردند.

استاد دانشگاه فرهنگیان مازندران با اشاره به این‌که نماینده‌های سمنان به تازگی پافشاری‌های خود را در انتقال آب دریای خزر به سمنان از سر گرفتند، تصریح کرد: مقرر است که رئیس جمهور برای حل این موضوع به سمنان برود. با این انتقال، بلایی که بر سر دریاچه ارومیه آمد بر سر خزر هم خواهد آمد.

شوره‌زار خزر پس از انتقال آب

این استاد دانشگاه در بررسی فاجعه زیست محیطی خزر پس از انتقال آب گفت: در شمال دریای خزر با ۵ متر خشکی دریا مواجه هستیم، هم‌چنین بخش اعظمی از تامین آب دریای خزر از طریق رودخانه ولگا که تحت مالکیت روسیه است صورت می‌گیرد و روسیه می‌تواند هر لحظه آب رودخانه را ببند.

وی افزود: اگر این انتقال آب دریای خزر هم به سمنان صورت بگیرد، فاجعه زیست‌محیطی اتفاق خواهد افتاد و ۱۷ میلیون انسان و میلیون ها جاندار و گیاه رو به نابودی می‌روند.گلین مقدم با بیان این‌که پس از انتقال آب، شوره‌زار خزر خواهد ماند، یادآور شد: بادهای قطبی که موجب بارش‌های مطلوب در سطح استان و کشور می‌شوند پس از انتقال آب، نمک را به تمامی ایران پراکنده خواهد کرد.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx