نسخه موبایل
آذر ۷, ۱۳۹۷ 389056 اجتماعی خبر سیاسی گیلان
خوان سخت وزارت کشور برای انتصاب شهردار؛

نگاهی به مدت زمان تایید صلاحیت شهرداران رشت از گذشته تاکنون

.

گیل خبر/ سرویس شهری: هرچند عدم امضای سریع حکم پیروز حناچی خیلی سریع مورد توجه رسانه ها و افکار عمومی قرار گرفته است اما در بسیاری از استان ها از جمله رشت روند طولانی شدن امضای وزیر کشور پای برگه شهرداران کلانشهرها به یک امر عادی و متداول تبدیل شده است. به طوری که اگر حکمی سریع امضاء شود مورد تعجب قرار می گیرد.

از دوره اول شورا تاکنون سیر انتصاب شهرداران توسط وزیر کشور از خود انتخاب شهرداران توسط شورا نیز طولانی تر بوده است. به طوری که می توان خوان تایید صلاحیت وزارت کشور را مساله سخت تری ارزیابی کرد. حتی در گذشته نیز گفته می شد سیر انتخاب قانونی شهرداران نهایتا تا ده روز باید به امضای وزیر کشور برسد ، شاهد آن بودیم که پروسه طولانی چند ماهه برای تایید نهائی در نظر گرفته می شد. به طوری که بعد از ماه ها وزارت کشور حکم به عدم تایید صلاحیت شهردار منتخب می داد.

حال نیز که بیش از ۲۰ روز از انتخاب شهردار منتخب رشت گذشته به نظر می رسد این پروسه ادامه دارد تا همچنان شهر رشت از مرداد ماه گذشته تاکنون از داشتن شهردار محروم بماند.

در این رابطه نگاهی به پروسه انتخاب شهردار رشت از دوره سوم تاکنون داشته ایم و مدت زمان تایید و یا رد شهرداران گذشته در این دوره ها را مورد بررسی قرار داده ایم که نشان می دهد شهردار منتخب فعلی هنوز به رکورد هیچ کدام از آن ها نزدیک نشده است.

شورای سوم

 

خاکسار از انتصاب توسط رئیس شورا تا استعفاء به علت مخالفت وزیر کشور

 

۱۷ اردیبهشت ۸۶ رضا خاکسار با ۶ رای به عنوان شهردار رشت انتخاب شد. به دنبال عدم  ارائه تاییدیه صلاحیت توسط وزارت کشور، محمدرضا قاسمی رئیس وقت شورای شهر رشت با اعلام اینکه مهلت قانونی وزارت کشور گذشته است حکم شهرداری خاکسار را امضاء کرد تا وی کار خود را شروع کند. اما مخالفت وزارت کشور و استانداری با حکم حقوقی وی جنجال بزرگی را ایجاد کرد که در نهایت هیات حل اختلاف مرکز رای برکناری خاکسار را صادر کرد. چالش قانونی و حقوقی و مخالفت وزارت کشور و استانداری با ادامه کار شهردار وقت موجب شد خاکسار طی نامه ای در هفتم آذر ۸۶ به علت مخالفت وزارت کشور از سمت خود استعفاء دهد و دوباره محمد نعمتی به سمت سرپرستی شهرداری رشت انتخاب شود.

محمود فریدونی ۸۱ روز انتظار

بعد از استعفای خاکسار، اعضای شورای سوم از میان ۱۴ گزینه روز ۲۸ آذر محمود فریدونی را به سمت شهردار شهر رشت انتخاب کردند. با این حال حکم وی نیز با تعلل و بررسی فراوان توسط وزارت کشور امضاء شد. وزیر کشور وقت بعد از ۸۱ روز در ۱۹ اسفند حکم شهرداری محمود فریدونی را امضاء کرد.

فریدونی تقریبا سه سال شهرداری رشت را بر عهده داشت. وی در نهایت باتوجه به اختلاف با بعضی اعضای شورا و درخواست استعفاء به دلیل بازنشستگی و عدم تمدید مدت یک ساله آن با تایید دیوان عدالت اداری کنار گذاشته شد.

ثابت قدم رکورد شکست

بعد از فریدونی، سید محمد علی ثابت قدم روز سوم اسفند ۹۰ به عنوان شهردار رشت انتخاب شد. صدور حکم وی توسط وزارت کشور رکورد شکست و ۴ ماه به طول کشید. وی ۴ تیرماه به عنوان شهردار رشت فعالیت خود را آغاز کرد که بعد از انحلال شورای سوم با حکم استاندار وقت گیلان برکنار شد.

 

 

شورای چهارم

خلیلی ۵۱ روز انتظار

محمد ابراهیم خلیلی ۱۴ مهرماه سال ۹۲ با ۱۱ رای به سمت شهردار رشت انتخاب شد. اما حتی حکم وی که کارمند رسمی وزارت کشور و شهردارچندین بود توسط وزارت کشور بعد از ۵۱ روز در ۵ آذر صادر شد تا با توجه به برکناریش در ۲۲ مهر سال آینده وی کمتر از یک سال در سمت شهردار رشت فعالیت کند.

عدم تایید مسعود کاظمی ظرف ۱۰ روز

بعد از خلیلی ، مسعود کاظمی عضو وقت شورای شهر  در ۲۹ آذر به عنوان شهردار شهر رشت انتخاب شد ولی  امضای انتخاب وی به وزارت کشور  ارسال نشد. فرمانداری رشت  ۹ دی همان سال با توجه به نوع برگزاری انتخابات و رای هر عضو شورا به دو نفر انتخابات را باطل اعلام کرد تا بار دیگر اعضای شورا مجبور به انتخاب فرد دیگری شوند.

انتظار ۶۸ روزه ثابت قدم برای بازگشت دوباره

سید محمدعلی ثابت قدم ۱۳ بهمن ۹۳ با ۹ رای به عنوان شهردار جدید رشت انتخاب شد. صلاحیت وی ۶۸ روز بعد در ۲۲ فروردین سال بعد چند روز قبل سفر رئیس جمهور به استان گیلان مورد تایید قرار گرفت تا دوران حضور ۷۹۱ روزه وی در مدیریت شهرداری آغاز شود.

بعد از عزل ثابت قدم در خرداد ۹۶ فرامرز جمشیدپور در دو دوره چهارم و پنجم در سمت سرپرستی شهرداری فعالیت کرد.

شورای پنجم

مسعود نصرتی و ۲۸ روز انتظار

شورای پنجم در ۱۳ شهریور مسعود نصرتی قزوینی نژاد را به سمت شهرداری رشت انتخاب کردند. اما حتی انتخاب نصرتی با سابقه حضور در وزارت کشور و شهرداری قزوین نیز موجب نشد که حکم وزارت کشور برای امضای فعالیت وی خیلی سریع صورت گیرد. وی ۲۸ روز بعد از انتصابش در ۱۰ مهر به سمت شهردار رشت انتخاب و فعالیت خود را آغاز کرد. با این حال انتصاب وی روند کوتاهتری را به نسبت دیگر کاندیداها نشان می دهد. هرچند این مساله  باتوجه به این که مدت زمان زیادی به عنوان شهردار یک مرکز استان فعالیت می کرد و جزء نیروهای وزارت کشور بود چندان نامتصور نبود.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx