نسخه موبایل
آبان ۲۸, ۱۳۹۷ 387977 اجتماعی خبر گیلان
به مناسبت 19 نوامبر روز جهانی توالت؛

از عدم وجود توالت در مرکز شهر رشت تا بسته شدن سرویس های بهداشتی در ساعات شبانه

.

گیل خبر/ سرویس شهری: ۱۹ نوامبر(۲۸ آبان) از سوی سازمان ملل به عنوان روز جهانی توالت نامگذاری شده است و در این روز آمار و ارقامی از افرادی که به توالت دسترسی ندارند منتشر می شود که گفته می شود بالغ بر یک میلیارد نفر هستند.

حق داشتن توالت خصوصی و عمومی که در ایران به نام سرویس بهداشتی معرفی می شود از حقوق شهروندی محسوب می شود که باید نسبت به آن توجه نشان داد. این که شهروندان حق دارند در داخل منزل خود از توالت بهره مند باشند و به مانند دوران گذشته تعبیه آن را در محوطه شاهد نباشند امری است که باید در هنگام ساخت خانه از سوی ناظران امر مورد توجه قرار گیرد. اما در حال حاضر مهم ترین بحث در ایران ساخت سرویس های بهداشتی در اماکن عمومی است که نیازی مهم به شمار می آید و در صورت عدم توجه مشکلات بهداشتی فراوانی را در سطح شهر ایجاد می کند.

در شهر رشت ، توالت های عمومی معمولا در پارک ها، مساجد، پارکینگ ها وجود دارد و به تازگی مراکز تجاری نیز هرچند کم نسبت به آن توجه نشان می دهند. با این حال نحوه ساخت و همچنین نگهداری آن مشکلات زیادی را ایجاده کرده است. به طور مثال بسیاری از این سرویس های بهداشتی برخلاف نامشان اهمیتی به بهداشت قائل نیستند. از سوی دیگر حضور معتادین و متکدیان موجب شده که بسیاری از سرویس های بهداشتی نتوانند به صورت ۲۴ ساعته فعالیت کنند.

سرویس بهداشتی پارک دمنوش واقع در خیابان جوان یک نمونه از آن است که با وجود داشتن نگهبان جنب سرویس راس ساعت ۲۴ قفل می شود. این امری است که برخلاف حقوق شهروندی به نظر می رسد. این که ما حتی با داشتن نگهبانی که حقوق نیز می گیرد نمی توانیم از آن محافظت نماییم نشان می دهد حقوق شهروندی را فدای مصلحت های عمومی کرده ایم.

بافت مرکزی شهر رشت نیز از داشتن یک سرویس بهداشتی عمومی مناسب محروم است و همین باعث شده که بسیاری نخواهند به دلیل مشکلات خود در آن جا حضور داشته باشند. خوشبختانه وجود مساجد در ایران تا حدودی مشکلات عدم وجود  سرویس بهداشتی را کاهش داده است، هرچند در بسیاری  مساجد نیز این امکان برای همه نیست که از آن استفاده کنند. بسیاری از  مراکز تجاری رشت نیز از وظیفه تعبیه سرویس های بهداشتی برای مشتریان و شهروندان شانه خالی می کنند. این مساله ای است که نظارت بیشتر نهادهای  مجوز دهنده را طلب می کند. باید توجه داشت که استفاده مناسب  از سرویس بهداشتی امری است که نه تنها از ملزومات حقوق شهروندی و جهت رفاه و بهداشت مردم است بلکه شان و حرمت شرعی اسلامی را نشان می دهد. این که توالت های عمومی شهر به محلی برای خاطره نویسی و  آلودگی تبدیل شده و بسیاری از مردم از آن محروم هستند نشان می دهد که نسبت به این مسائل بی توجه هستیم.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx