نسخه موبایل
آبان ۲۴, ۱۳۹۷ 387525 اجتماعی خبر گیلان
پاسخ منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان به مطلب گیل خبر:

۷۰ اصله از درختان قطع شده «دست کاشت» بودند/ درختان قدیمی از داخل پوسیده و سرشکسته شده بودند

.

گیل خبر/ شورای اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان طی جوابیه ای نسبت به انتشار مطلبی تحت عنوان  “ مجوز قطع درختان هزار ساله توسط منابع طبیعی گیلان + تصاویر و اسناد “واکنش نشان داد.

 

مدیر مسئول محترم پایگاه خبری گیل خبر
با تقدیم سلام
مطابق قانون، از آن رسانه محترم خواهشمند است، نسبت به نشر پاسخ اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان در باب انتشار خبر مورخ ۲۲ آبان با عنوان « مجوز قطع درختان هزار ساله توسط منابع طبیعی گیلان به اضافه تصاویر و اسناد » از رسانه گیل خبر اقدام فرمائید.
اولا”: عرصه مورد اشاره در بخش شاندرمن از توابع شهرستان ماسال و بر اساس اجرای مقررات ماده ۵۶ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور مستثنیات و در ملک خصوصی بوده که محاط به شالیزارهای اهالی منطقه است و مطابق تبصره ۲ ماده ۲ قانون ملی شدن جنگل ها: « توده های جنگلی محاط در زمین های زراعی که در اراضی جنگلی جلگه ی شمال کشور و در محدوده اسناد مالکیت رسمی اشخاص واقع شده باشند مشمول ماده یک از تصویب نامه قانونی نیستند، ولی بهره برداری از آنها تابع مقررات عمومی قانون جنگل ها و مراتع است» .
ثانیا”: در متن خبر به صورت ناصحیح به قطع ۸۰ اصله درخت هزار ساله اشاره شده و تصویر پروانه قطع درختان باغی و محوطه روستایی منتشر شده است . جهت اطلاع شما و مخاطبین محترم رسانه گیل خبر، تعداد ۷۰ اصله از این درختان دست کاشت بوده و سابقه برداشت توسط مالک را داشته و تنها ۱۰ اصله درخت آزاد خودرو بوده که عمر یک درخت آزاد در بهترین شرایط رویشگاهی حدود ۵۰۰ سال است، و از آن ۱۰ اصله درخت تنها ۳ درخت تنومند بوده که دچار دیر زیستی و مرگ زیستی شدند. و کاملا” از داخل پوسیده و سرشکسته شدند و به دلیل خطر آفرینی و با نظارت نماینده منابع طبیعی و برابر احکام صادره قطعی مراجع محترم قضایی و با احراز مالکیت اشخاص رفع خطر گردیده است .
ثالثا”: اشاره غیر صحیح رسانه گیل خبر به نقل دستوری از جانب دادستان وقت کشور که هرگز صادر نشده است، نکته خلاف واقع دیگری است که در متن خبر آمده است. شایان ذکر است طی ۳ سال گذشته مقام محترم و بزرگوار دیگری دادستان کل کشور بوده اند.
رابعا”: در عنوان ذکر تصاویر شده است، در حالیکه تصاویر منتشره هیچ ربطی به عرصه مذکور ندارد. و کیلومتر ها از جنگل فاصله دارد و این نشر تصاویر خلاف واقع است، در حالیکه رسانه شما بدان استناد کرده است.
در پایان از آن رسانه محترم و کوشا و سایر رسانه ها که چشمان معتمد مردم هستند، خواهشمند است با دقت مضاعف در نگارش عناوین و متن اخبار مانع ذایل شدن تلاش های نیروهای خدوم و کارشناسان دلسوز اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان شوند.

شورای اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان

 

توضیحات گیل خبر: در جوابیه منابع طبیعی گیلان مطالبی عنوان شده است که قابل پاسخگوئی است. با این حال بهتر است در مطلبی دیگر به آن اشاره شود. تنها برای تنویر افکار عمومی اعلام می شود که از  دری نجف آبادی به عنوان دادستان وقت کشور نام برده شده است که در دادخواست جمعی از اهالی و دوستداران و حامیان محیط زیست به دستور وی استناد می شود.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد