نسخه موبایل
آبان ۲۳, ۱۳۹۷ 387394 اجتماعی خبر گیلان
دکتر مجید حسینی در همایش سیاست های تبعیض آمیز نظام آموزشی در دانشگاه گیلان:

اگر در آموزش تبعیض افتاد طبقه پایین جامعه با مدرک تحصیلی تبدیل به طبقه کارگر می شود/ موسسات کنکور و مدارس غیر انتفاعی امید عبث به دانش آموزان می دهند

.

گیل خبر/ پریسا عموئی : همایش سیاست های تبعیض آمیز در نظام آموزشی با حضور دکتر سید مجید حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به همت انجمن علوم کامپیوتر دانشگاه گیلان در تالار شهید کریمی این دانشگاه  برگزار شد .

 

سید حسینی که سابقه روزنامه نگاری را دارد و بیشترین فعالیت او در حوزه فرهنگی بود اخیرا  به یکی از جدی ترین منتقد های نظام آموزشی کشور و مخالف کنکور تبدیل شده است و با مطرح کردن انتقادات خود در صفحه های مجازی و برنامه های حالا خورشید و فرمول یک در تلاش است که صدای دانش آموزان شاکی از ناعدالتی آموزشی باشد.

 سرکوب استعدادها و تشویق به کسب رتبه

وی در ابتدای سخنان خود در این همایش تاکید کرد : نظام آموزشی کشور و خانواده ها همواره افراد را به سمت کسب نمره و رتبه تشویق می کنند و نظام آموزشی به جای اینکه باری را از دوش محصلان جامعه بردارد ، بار می گذارد و کسانی هستند که نمی توانند این بار را تحمل کنند .

حسینی با اشاره به دو برابری تولید مهندس در ایران نسبت به چین افزود : نظام آموزشی ما ، استعدادها را به رسمیت نمی شناسد و آنها را سرکوب می کند. برای بهبود توانمندی های افراد برنامه ریزی نمی کند به طوریکه کسی که استعداد موسیقی دارد به جای اینکه به دنبال استعداد خود برود مجبور است مهندسی بخواند و جالب این است که خانواده نیز او را به سمت مهندسی تشویق می کنند.

خصوصی سازی آموزش و درمان آفتی برای جامعه

وی با بیان اینکه بدترین نوع آزادی ، آزادی رویا است ادامه داد: سیستم آموزشی تحقق رویاها را سرکوب می کند و این موضوع از زمانی شروع شد که پس از جنگ گفتمان سازندگی در کشور شکل گرفت و سیاست های خصوصی سازی علاوه بر اینکه در صنایع و معادن و صنعت هوایی و دریایی اجرایی شد در حوزه درمان و آموزش نیز خصوصی سازی امکان پذیر شد، در حالی که در سال ۵۹ قانونی که به نگارش در آمده است آموزش را برای همه آحاد ملت رایگان (بالا دست و فرودست جامعه) و برابر می داند اما اکنون فاصله طبقاتی بین کسی که در جنوب تهران برای آموزش هزینه می کند با کسی که در بالای شهر تهران هزینه می کند ۶۰ برابر است.

استادیار دانشگاه تهران ادامه داد: دولت های ایران همیشه معتقدند پول ندارند . پول برای هزینه درمان و آموزش ندارند اما برای هزینه کردن در جاهای دیگر پول دارند مثلا” هم اکنون در منطقه ۲۲ تهران ، ۲۵ هزار میلیار تومان بزرگترین «مال» جهان ساخته شده است که ۱۰۰ هزار متر از مال دبی بزرگتر است.

وی با اشاره به مناظره خود با مدیر کل غیر انتفاعی آموزش و پرورش در چند هفته گذشته گفت : به او گفتم چرا اجازه توسعه مدارس ۵۰ میلیون تومانی را درتهران می دهید ؟ جواب داد : ما جلوی خروج محصلان از کشور و ورود آنها به دبی را گرفتیم به او گفتم شما مسئول کسانی نیستید که فرزندان خود را به دبی می فرستند شما مسئول آن دانش آموزانی هستید که بخاری می سوزند و دیوار مدرسه بر روی سرشان آوار می شود .

حسینی ادامه داد : بدانید اگر در آموزش تبعیض افتاد طبقه پایین جامعه تبدیل به طبقه کارگر می شود حتی اگر مدرک تحصیلی داشته باشند .

وی با اشاره به رشد فزاینده مدارس غیر انتفاعی که در ابتدا قرار تاسیس آنها با مشارکت مردم و با هدف برخورداری محله های محروم بود اما امروزه اینگونه نیست گفت : امسال مردم ایران در مجموع ۳۸ هزار میلیارد تومان برای موسسات کنکور و مدارس غیر انتفاعی خرج کرده اند. این موسسات امید عبث به دانش آموزان می دهند و از ترس آینده آن ها کسب در آمد می کنند .

سهمیه های نابرابر کنکور

حسینی در بخشی دیگر از سخنانش نیز به سهمیه های کنکور اشاره کرد . او گفت سهمیه های خانواده شهدا نسبت به سال های گذشته کمتر شده است اما اکنون ۱۹ گونه سهمیه داریم و در مصوبه سال ۱۳۸۷ وزارت علوم آمده است که همه فرزندان هیئت علمی مجوز انتقال فرزندان خود را از هر دانشگاهی به دانشگاه دیگر و از هر رشته ای به رشته دیگر دارند.

 

او با اشاره به یکی از آقازاده های جنجال بر انگیز در فضای مجازی گفت : وزارت امورخارجه نیمی از هزینه های فرزندان دیپلمات ها را پرداخت می کند و بین گذران واحدها و هزینه آموزشی افراد عادی با فرزندان دیپلمات تفاوت های بسیار زیادی وجود دارد ، آنگاه از ما گلایه می کنند که برای چه آقازاده ها را لو می دهیم درحالی که ما همان قوانین تبعیض آمیز را بازگو می کنیم .

او همچنین به این پرسش پاسخ داد که بعضی ها از من می پرسند اصولگرا هستم یا اصلاح طلب ؟ من جواب می دهم هر جناحی که با تبعیض آموزشی کشور مبارزه کند من طرفدار همان جناح سیاسی کشور هستم .

 

عکس: سیده سمانه موسوی

 

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx