نسخه موبایل
آبان ۲۱, ۱۳۹۷ 387042 خبر فرهنگی گیلان
مدیرکل ارشاد گیلان در نشست خبری «نمایشگاه کتاب گیلان»:

برگزاری نمایشگاه کتاب گیلان مطالبه عمومی بود/ ناشران در غرفه آرایی مناسب نمایشگاه تلاش کنند

نشست خبری مدیرکل ارشاد گیلان قبل از برگزاری چهاردهمین دوره نمایشگاه کتاب گیلان برگزار شد.

گیل خبر/ سرویس فرهنگی: دکتر فیروز فاضلی در این نشست که با حضور معاونان فرهنگی و هنری این اداره در جمع اصحاب رسانه برگزار شد با اشاره به برگزاری نمایشگاه کتاب ابراز داشت: این نمایشگاه شنبه ۲۶ آبان ماه ساعت ده صبح در محل دائمی نمایشگاه های استان گیلان افتتاح می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد گیلان در ادامه گفت:  برگزاری نمایشگاه کتاب به یک فرهنگ در گیلان تبدیل شده است. ما مشکلات زیادی در عرصه کاغذ داریم که در نشر کتاب نیز تاثیر گذاشته است، ولی در این بحبوحه ما باید تلاش کنیم که این گوی مهربانی در خانواده های ما جاری شود و آن را به یک فرهنگ تبدیل کنیم. وی در ادامه افزود:  این نمایشگاه سیصد و هفتادمین نمایشگاه استان ها است که برگزار می شود و حدود ۴۰۰ ناشر که ۳۵ ناشر گیلانی را در بر می گیرد در آن حضور خواهند داشت.

فاضلی در ادامه با اشاره به بن کتاب در این نمایشگاه نیز گفت: میزان بن ما مشخص شده است و سهم ۲۰ درصدی آن توسط اداره کل ارشاد اجرا  می شود. ما حتما سی درصد تخفیف را داریم و امیدواریم که ناشران تخفیف را بیشتر داشته باشند.

مدیرکل ارشاد گیلان با اشاره به برنامه های جنبی نمایشگاه نیز گفت: از سه ناشر، سه کتابفروش و یک مولف خردسال و یک خبرنگار حوزه کتاب  نیز در افتتاحیه این نمایشگاه تقدیر خواهد شد. همچنین نمایشگاه فرصت خوبی است که نهادهای فرهنگی استان کارهای خود را ارائه کنند که در این راستا  بزرگداشت ها، رونمایی کتاب و بخش های اموزشی از دیگر اقدامات  جنبی این نمایشگاه خواهد بود.

فاضلی در ادامه اضافه کرد:  موسسه «فرزانگان دیار پارسی»اجرای نمایشگاه و  بانک شهر مسئولیت اسپانسری این نمایشگاه را برعهده دارند.

مدیرکل ارشاد گیلان با اشاره به انتقاد از کیفیت نمایشگاه کتاب گیلان نیز گفت: من در کیفیت نمایشگاه نقشی ندارم.ما با وجه به نیازهای فیزیکی محدودی که داریم مجبوریم کار کنیم. وی با دفاع از برگزاری نمایشگاه کتاب گفت: به هر صورت باریکه ای  به نام کتاب فرهنگ ساز ما است. اگر بخواهیم همین باریکه را هم قطع کنیم چه می شود؟ شاید من هم اول بر این اعتقاد بودم که نیاز نداریم. ولی بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر  گفتند مگر می شود نمایشگاه ما برگزار نشود؟ این مطالبه عمومی بود که این نمایشگاه را داشته باشیم  عملا این نیاز در جامعه فرهنگی ما دیده می شود و عملا منتظر جامعه کتابخوان ما مانده اند.

فاضلی در ادامه خاطرنشان کرد: همه اهالی فرهنگ منتظر این نمایشگاه هستند. با این که حتی اگر برگزار نکنیم چیزی از ما کم نمی شود. ولی خوشحالم که مدیران و اهالی فرهنگ  ما نیاز جامعه کتاب را دیدند و به هر صورت این بزرگترین رویداد فرهنگی استان است.

مدیرکل ارشاد گیلان خاطرنشان کرد: در غرفه آرایی نیز من معتقدم این رقابت را بین خود ناشران بکشانیم و هرکس برای غرفه آرایی آن تلاش کنند. همین طور که در نمایشگاه تهران نیز چنین است و حتی انتشارات گیلانی با استفاده از المان ها و هویت های بومی در ان شرکت می کنند. اکنون نیز چنین امری را می توانند برای زیباسازی نمایبشگاه اجرا کنند و ما از  ناشران می خواهیم غرفه آرایی را خودشان انجام دهند.

 

عکس: سعید کتمان

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید
کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx