نسخه موبایل
آبان ۲۰, ۱۳۹۷ 386894 خبر
مراسم تجلیل از کتابداران و کتابخوانان؛

درخواست استاندار از شهرداری ها برای پرداخت نیم درصد کتابخانه ها/تجلیل از آیت الله رودباری و معاون فرهنگی منطقه آزاد+تصاویر

گیل خبر/ پریسا عموئی: آیین تکریم مقام کتابداران ، کتابخوانان با حضور استاندار محترم گیلان، آیت الله رودباری ، فرمانداران و مسئولین استانی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در تالار الغدیر

گیل خبر/ پریسا عموئی: آیین تکریم مقام کتابداران ، کتابخوانان با حضور استاندار محترم گیلان، آیت الله رودباری ، فرمانداران و مسئولین استانی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در تالار الغدیر استانداری گیلان برگزار شد .در این مراسم از ۴ کتاب  «فرمانده تخریب: خاطرات شفاهی نادر مرید مشتاق» به نویسندگی حسین ادهمی ، «رویکردی شناختی به نظام جهت های دستوری در گویش گیلکی» به نویسندگی مریم سادات فیضی ، « جستارهایی در زبان تالشی»به نویسندگی عبدالکریم اصولی تالشی و«اطلس رودهای گیلان» به نویسندگی ۵ محقق گیلانی رونمایی شد.همچنین  جمعی از کتابداران، مسئولین مشوق امور کتابخوانی و کتابخوانان برتر استان تجلیل شدند. آیت الله رودباری موسس کتابخانه حضرت امیرالمومنین (ع) ، مجید فاتحی معاون فرهنگی منطقه آزاد انزلی از جمله افرادی  که مورد تجلیل قرار گرفتند.

● کتابخانه ها نهاد های جریان ساز اجتماعی / درخواست برای تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی

در ابتدای این مراسم پریسا کرمی سرپرست کتابخانه عمومی استان گیلان با گرمیداشت روز علامه طباطبایی و هفته کتابخوانی به تشریح نقش کتابخانه های عمومی به عنوانی نهادی اجتماعی و آگاه ساز پرداخت . کرمی کتابخانه را مرجع و محل رجوع معرفی کرد و اظهار کرد: باید کاری کنیم که ندیدن کتاب و کتاب خانه به یک قبح عمومی تبدیل شود و به این باور برسیم که برای درمان دردها می توانیم به کتاب ها دخیل ببندیم .

وی گسترش کتابخانه های عمومی و بهره مندی از آن ها برای ارتقای معرفت اجتماعی و فرهنگی را در گرو حمایت دستگاه ها و مسئولین عنوان کرد و در ادامه با اشاره به فاصله بسیار زیاد وضعیت سرانه مطالعه گیلان از میانگین کشوری ابراز داشت:  در حال حاضر عدم مطلوب مورد انتظار در جهان ۸ متر مکعب به ازای هر ۱۰۰ نفر می باشد و این رقم برای استان گیلان ۱.۲۸ % برای هر ۱۰۰ نفر است .

پریسا کریمی در پایان تخصیص بودجه برای پروژه های عمرانی در دست ساخت از جمله اتمام پروژه کتابخانه مرکزی که فقط نیمی از آن ساخته شده را درخواست کرد. وی همچنین  مبلغ دریافتی نیم درصد شهرداریها در سال جاری را  ۴و نیم میلیارد ریال عنوان کرد.

● اهتمام ورزی اسلام به فراگیری فرهنگ و علم

آیت الله رودباری موسس کتابخانه حضرت امیرالمومنین (ع) که در این مراسم حضور داشت به آیه 《 ن وَالْقَلَمِ وَمَا یَسْطُرُونَ》 اشاره کرد و سوگند قرآن به نوشتار و قلم را اهتمام ورزی شدید اسلام به فرهنگ و علم دانست .

این عالم دینی کتاب را مخبر خوبی دانست که تمام مقاصد نویسنده را که در کتاب مندرج است تا آخرین قسمت ابلاغ می کند زیرا اگر انسان مشهودات را از روی حفظ به دیگران منتقل کند ممکن است دچار تحریف شود و نتواند تمام زوایای آثار را بازگو کند .

● نقش مهم کتاب و کتابخانه ها در جامعه های رو به رشد

استاندار گیلان نیز به جایگاه علم و کتاب در طول تاریخ پرداخت که هرگاه کشوری قصد ضربه زدن به کشور دیگر را داشته بعد از اشغال آن سرزمین کتاب و کتاب خانه ها را به آتش کشیده است .
مصطفی سالاری جامعه رو به رشد را جامعه ای عنوان کرد به جایگاه کتاب و علم توجه دارد . وی اظهار کرد : دورانی زور شمشیر تعیین کننده بود اما امروز زور و توان نظامی برگرفته از توان علمی است .

رئیس انجمن کتابخانه های استان گیلان به رابطه معکوس کسب علم و مطالعه با آسیب های اجتماعی کرد و جامعه سالم را جامعه ای دانست که مردم آن اهل مطالعه هستند.

استاندار با اشاره به نقش کتب الکترونیکی در ترویج فرهنگ کتابخوانی، خاطرنشان کرد: شهرداری ها باید عملکرد جدی تر در پرداخت نیم درصد داشته باشند تا شاهد ارتقای کمی و کیفی سرانه کتابخوانی در استان باشیم.

عکس: پدرام اقدامی

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید
کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx