نسخه موبایل
مهر ۱۸, ۱۳۹۷ 382972 اجتماعی خبر شهرداری گیلان
دومین روز بررسی گزینه های شهرداری در شورای شهر رشت؛

مقدادی: من به کار اجرایی و مدیریت شورایی اعتقاد دارم/ موسوی: حاضرم تمام موضوعات را به صورت طرح و لایحه ارائه دهم/ نیک فهم: استفاده از «صنعت سرگرمی» و «برندسازی محله ای» در دستور کار من است 

پنجاه و نهمین جلسه شورای شهر رشت برای بررسی گزینه های باقیمانده تصدی گری شهرداری رشت برگزار شد.

گیل خبر/ سرویس شهری: در این جلسه که با یک ساعت و نیم تاخیر آغاز شد، در ابتدا به دلیل عدم حضور امیر حسین علوی، رضا رسولی نائب رئیس شورا ریاست جلسه را بر عهده گرفت.

 

پرداخت به موقع حقوق به صورت هماهنگ و همزمان در دستور کار خواهد بود/ من به کار اجرایی و مدیریت شورایی اعتقاد دارم

سینا مقدادی اولین کاندیدایی بود که برنامه های خود را ارائه داد.

وی عضو هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان گیلان  و عضو علی البدل شورای شهر رشت است.

مقدادی در ابتدا با اشاره به اهداف خود برای شهرداری رشت گفت: یکی از مشکلات مهمی که با توجه به تخصص خودم در رشته عمران به آن اعتقاد دارم مشکلات آسفالت و ترافیک است. برای آسفالت راه حل هایی وجود دارد. استفاده از تکنولوژی جدید و جابجایی کارخانه آسفالت به منطقه سراوان می تواند جهت حل مشکلات کمک کند.

وی در ادامه گفت:برای ایجاد درآمد پایدار در شهرداری جذب سرمایه گذاری را هدف قرار داریم. ایجاد مراکز رفاهی و یا رستورانی لوکس در پیاده راه می تواند تحولی خوب در شهرداری ایجاد کند.

مقدادی با اشاره به مشکلات زباله در رشت گفت: می توان با راه اندازی دستگاه زباله سوز با توجه به کمکی دولت میزان انباشت زباله را کاهش داد. همچنین با  آزادسازی حاشیه رودخانه ها می توان جهت ایجاد سرمایه گذاری در آن اقدام کرد.

این کاندیدای شهرداری ادامه داد: متاسفانه اعتماد هنوز در رشت شکل نگرفته و همین باعث شده بسیاری از سرمایه گذاران ورود نکنند. وی در پاسخ به پرسش های اعضای شورا نیز گفت: یکی از اهداف و برنامه های ما ایجاد انگیزه برای کارکنان شهرداری است و پرداخت به موقع حقوق به صورت هماهنگ و همزمان در دستور کار خواهد بود و قطعا در این امر بدون تبعیض عمل خواهیم کرد. وی همچنین با اشاره به عزل و نصب ها نیز گفت: من خودم دو دوره عضو نظام مهندسی ساختمان بودم . من به کار اجرایی و مدیریت شورایی اعتقاد دارم. قطعا در عزل و نصب ها با انسجامی که اعضای شورا خواهند داشت می توانم مدیران خودم را معرفی کنم. قطعا این گونه نیست که بخواهم لابی کنم و قطعا در عزل و نصب ها بهترین حالت اتفاق می افتد.

 من فردی سیاسی نیستم و به راحتی می گویم سیاست را بلد نیستم/ حاضرم تمام موضوعات را به صورت طرح و لایحه ارائه دهم و خودسری نداشته باشم

سید مسعود موسوی دیگر کاندیدای شهرداری بود که برنامه های خودش را ارائه داد.

وی دکترای معماری و عضو هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان گیلان است.

موسوی برنامه های خود را با «رویکرد راهبردی با محوریت گردشگری» ارائه داد.

وی در تشریح برنامه های خود گفت: برنامه های من کمی تخصصی تر است. ابزار ارائه این برنامه یک سیستم جامع اطلاعاتی می خواهد.

موسوی در ادامه گفت:  با ساختار بودجه ریزی مشاهده می کنیم که تنها سی درصد بودجه محقق می شود. خیلی پیش پا افتاده است که بخواهیم تنها به کارکنان حقوق بدهیم و این به دلیل عدم ساختار مناسب است. سامانه هوشمند وصول مطالبات  نیز دارای اهمیت است تا بتوانیم همه چیز را تحت کنترل داشته باشیم.

این کاندیدای شهرداری گفت: باید به سمت و سویی برویم که بیشترین عایدی را داشته باشیم. اکنون کدام رینگ توانستیم از طرح جامع تفصیلی اول توانستیم باز کنیم. حتی یک رینگ هم به معنای واقعی کلمه نتوانستیم باز کنیم. متاسانه ما باری به جهت کاری می کنیم. وی با اشاره به استفاده از ظرفیت منطقه آزاد گفت: باید ساعت ها در مورد همین مساله استفاده کنیم. ما باید رصد کنیم و ببینیم چه کسانی به گیلان سفر می کنند.

موسوی ایجاد تفرج گاه ، ایجاد کریدور ارتباطی با منطقه آزاد انزلی، ایجاد سامانه های تجاری، تفریحی و ایجاد سامانه جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی را از دیگر برنامه های خود دانست.  وی افزود: دلیل نمی شود چون مدیریت واحد شهری نداریم در مسائلی چون حوزه مشاغل شهری ورود نکنیم. وگرنه نمی توانیم تولید ثروت کنیم.

این کاندیدای شهرداری در پاسخ به پرسش ها نیز گفت: دغدغه های شما دغدغه من نیز است. کسی نمی تواند معجزه کند. یک شبه شهر به این حال و روز نیفتاده که بتواند یک شبه درست شود. باور پذیری از همه چیز مهم تر است که بتوانیم در یک مسیر درست قدم بزنیم. کنش گران شهری بسیار زیاد هستند. کسانی که در حوزه شهری ذینفوذ هستند باید مطالبات خود را بیان کنند. یک شورای قوی می تواند خیلی از مشکلات را حل کند.

موسوی در جمع بندی سخنان خود گفت: با کمک همدیگر قوی شویم. اگر ادعای شفاف سازی داریم این کار را انجام دهیم. اگر مردم پشتیبان ما باشند می توانیم موفق باشیم. حاضرم تمام موضوعات را به صورت طرح و لایحه ارائه دهم و خودسری نداشته باشم. ما باید بتوانیم درست عمل کنیم. وی افزود: من فردی سیاسی نیستم و به راحتی می گویم سیاست را بلد نیستم و حوزه شهرداری نیز به سیاست ربطی ندارد. من تنها کاری که بلدم را می توانم انجام دهم. در مورد نیروهای شهرداری که آیا ممکن است از جایی دیگر به شهرداری نیرو بیاورم باید بگویم که هرچیزی استراتژی خودش را داشته باشد. وقتی بیمارستانی بیست پرستار متخصص داشته باشد نیاز ندارد که پرستار جدیدی را بیاورد. کار شهرداری نمی تواند روی زمین بماند. من بدون شک با اعضای شورا تعامل می کنم واگر در حوزه مدیریتی فردی جوان و دارای انگیزه توانمند است حتما همراهی می کنم.

موسوی در پایان سخنان خود گفت: بهترین فرصت  برای من اکنون است که بتوانیم از دوره رکود خارج شویم. من از هیچ کمکی به شهرداری دریغ نخواهم کرد. همه زندگی من قابل رصد است. من زندگی خودم را دارم. اگر قرار باشد خارج از پست شهرداری کمک کنم نیاز به اختیار شورا دارد که بتوانم همراهی داشته باشم.

استفاده از «صنعت سرگرمی» و «برندسازی محله ای» در دستور کار من است

بهزاد نیک فهم آخرین کاندیدایی بود که برنامه های خود را ارائه کرد.

وی دکترای معماری و معاون فعلی دانشگاه صومعه سرا است.

نیک فهم  در تشریح برنامه های شهرداری گفت: همه ما با مشکلات شهرداری آشنا هستیم. من با شناخت کامل از این شرایط در خدمت شما حضور پیدا کرد. تاکید من در چهارچوب گزارش برای وضع موجود نیست. من می خواهم از آرزوهای خود صحبت کنم و این که چگونه می توانم دست در دست هم برای شهری خلاق و پویا کمک کنیم.

نیک فهم در ادامه گفت: آرزوی من این است که فرزند من همیشه رشتوند باقی بماند . برای فرزندان این سرزمین می خواهم تلاش کنم و تمام انرژی و آبروی خانوادگی خودم را خرج می کنم تا بتوانم مثمر ثمر باشم. با این رویکرد چشم انداز خودم را تا افق به عنوان یک برنامه کوتاه مدت دیدم.  ولی تصورم این است که باید به گام های بزرگتری فکر کنیم.

این کاندیدای شهرداری خاطرنشان کرد: رشتی ها همیشه در طول تاریخ در موضوع عدالت اجتماعی موفق بودند. در کنار خانه های بزرگ خانه های کوچکتری بود که حیات در آن جریان داشت. هرجا که همنشینی جدا شود خطر رشت را تهدید می کند. ولی وقتی مشاهده می کنیم که در حال گذار به سمت رشت عیان نشین و رشت فقیرنشین است خطر اجتماعی ما را تهدید می کند.

نیک فهم در ادامه درباره سیاست های فرهنگی و اجتماعی نیز گفت:  در این زمینه صنعت سرگرمی را مد نظر قرار داریم که بتوانیم از آن استفاده کنیم. ما باید به توانمندی ها و پتانسیل های شهری خودمان برسیم. استفاده از طرح شبهای روشن باعث سرزندگی ما می شود. ما به فضاهای شهری نیاز داریم که سرزنده باشد. دیدگاه من بر اساس برندسازی، استفاده از «برندسازی محله ای» است که بتواند به خوبی کار کند. وی ادامه داد:  موضوع نظام محله محور  می تواند به ما کمک کند.

بهزاد نیک فهم با تشریح برنامه های بهداشتی، محیط زیستی، فرهنگی ، عمرانی و حوزه ترافیک خاطرنشان کرد: رویکرد شهری ما در طول زمان شکل می گیرند. پیشنهاد من این است که ببینیم دیگران چه کاری کردند. ما باید برنامه جامعی داشته باشیم که ببینیم در طول زمان در شهرهای مختلف چه اتفاقاتی شکل می گیرد. وی ادامه داد: استفاده از منابع بودجه ای ملی نیز برای ما اهمیت دارد. در برنامه سوم توسعه که آقای رمضانپور نیز در مجلس حضور داشتند و من دبیرستانی بودم وزارت کشور مکلف شده بود شهرداری های ویژه بافت قدیمی ایجاد کنند. بیست سال از آن روزها گذشته و ما نتوانستیم از آن ظرفیت استفاده کنیم و پولی دریافت نماییم. هنوز نیز می توان از این نوع بودجه ها بهره برد. همین استان کناردست ما شهرداری ساری  میلیارد تومان توانسته از این منابع به دست بیاورد. ما با دوستن سازمان برنامه و بودجه که در این رابطه صحبت کردم ما حفره هایی در بودجه دولتی داریم که می توان راحت از آن استفاده کرد.

نیک فهم همچنین در پاسخ به پرسشها نیز گفت: در مورد بدهی ها معتقدم افراد کاسب بد نیستند. من خیلی فرد متمولی نیستم. ولی سخت است فرد چهل ساله در شهر رشت بتواند خودش را جمع و جور کند ولی تعدادی را مشغول کار کند.
وی افزود: در شهرداری مشکل بدهی نیست. ولی اینجا چهل درصد دورریز وجود دارد که با ساز و کار جدید می تواند رفع شود. وی در رابطه با تغییر و تحولات نیز گفتـ:به دگرگونی انقلابی معتقدم نیستم ولی باید جلوی فساد را گرفت.
نیک فهم همچنین با اشاره این که خود پیمانکار شهرداری است در رابطه با مطالبات خود نیز گفت: من سال ۸۰ تحصیلاتم تمام شد و به خاطر علاقه به رشت به اینجا آمدم.
آشنایی من به شهرداری رشت سال ۹۱ توسط یکی از دوستان کاندید فعلی است که دنبال یک گزینه برای پروژه علم الهدی بود که توانستیم در مناقصه برنده شویم.
در فضای کاری ما قرارداد دو میلیارد و چهارصد میلیون بود که آخرین صورت وضعیت ما دو میلیارد و دویست میلیون تومان بود. در صورتی که اعضای شورا لایق بدانند و من شهردار شهر شوم هیچ مشکلی برای این موضوع وجود نداردو در هر صورت دو سال دیگر برای آن باید وقت ببرد که پول من پرداخت شود.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد