نسخه موبایل
مومن صالحی

گزینه بومی برای تصدی شهرداری رشت

اگر روشنفکران و اصلاح طلبان و اهالی مطبوعات ،همه اعضای شورای شهررشت را به زدو بند و ترجیح منافع فردی به منافع شهر و قس علیهذا متهم میکنند ،چگونه خود از این اتهام تبری خواهند جست که فردی را ندیده و نشناخته و بدون کمترین و یا شاید هیچ اعلام نظر رسمی در مورد وضعیت شهر رشت برای شهرداری تعرفه میکنند و بر ان اصرار و ابرام میورزند.

گیل خبر/ مومن صالحی*

*پژوهشگر اجتماعی

شهر رشت در انتظار تصمیمی بزرگ در شورای شهرخود برای انتخاب شهرداری آگاه و پرتوان که بتواند چرخ از کار افتاده و راکد سازندگی را در این شهر ناامید به چرخش دراورد نشسته است.طی روزهای گذشته تقریبا از اصلاح طلبان معتدل تا تند رو و همچنین از اصول گرایان میانه رو تا رادیکال و بویژه ۶۵ نفر فعال سیاسی و مطبوعاتی بیانیه داده و اعلام موضع نموده اند . نقطه مشترک همه اظهار نظرها نارضایتی از تصمیم ناگرفته شورای شهر رشت میباشد. با این وجود شهردارمنتخب اینده با کدام پشتوانه قادر به حرکت و مدیریت و ساماندهی انبوهی از مشکلات پیش روی این دستگاه عریض و طویل بوروکراتیک خواهد بود ؟ در میان موج مخالفت با شورای شهر رشت من هم با بیانیه ۶۵ نفراز سیاسیون و اهالی مطبوعات برای معرفی یک نفر شهردار غیر بومی مخالفم.

این شهر غریبه نوازآشنا کش، که رسم دیرین ان بیگانه پرستی و خودزنی و بی توجهی به سرمایه های اجتماعی اش شده، نتیجه ای جز پریشانی و هجوم مدیران غیر بومی را بخود ندیده است.

من در این شهر بدنیا امده و زندگی کرده و خیر سرم از فعالین اجتماعی و شاید هم بخشی سیاسی ان باشم . هرگز بیاد ندارم سرکار خانم کار افرین  معرفی شده ، یکبار در این شهر نشو نمایی کرده باشند و سر سوزنی فعالیتی در هیچ زمینه ای از امور اجتماعی تا سیاسی تا اقتصادی در این شهر داشته باشند . جایی هم نخواندم و نشنیدم که کلامی و پیامی برای این شهر مصیبت زده ازناشایستگی مدیران و عقب مانده از قافله توسعه ،اعلام کرده باشند.

اگر روشنفکران و اصلاح طلبان و اهالی مطبوعات ،همه اعضای شورای شهررشت را به زدو بند و ترجیح منافع فردی به منافع شهر و قس علیهذا متهم میکنند ،چگونه خود از این اتهام تبری خواهند جست که فردی را ندیده و نشناخته و بدون کمترین و یا شاید هیچ اعلام نظر رسمی در مورد وضعیت شهر رشت برای شهرداری تعرفه میکنند و بر ان اصرار و ابرام میورزند.

چنان جو سنگینی را بنام روشنفکری و اصلاحات و اصول گرایی در شیپورهای گوشخراش خود میدمند که جرات و جای هیچ عرض اندامی و سوالی برای کسی از شهروندان درجه سه امثال بنده نماند.

سئوالات بی پاسخ در مورد سرکار خانم کارآفرین معرفی شده برای شهرداری رشت چنین است:

ایشان  کی و چه مدتی در شهر رشت زندگی کرده اند ؟

از چه زمانی از رشت خبر ندارند ؟

ایا رشت و محلات و مشکلات ان را می شناسند ؟

ایا هیچ شناختی از منابع انسانی و روابط حاکم بران در این شهرو شهرداری دارند ؟

ایا هیچ اظهار نظری و یا تحلیلی از ایشان در مورد مدیریت شهری و برنامه های مورد نظرشان در جایی اعلام شده است ؟

ایا میشود صرفا کسی را که در شهری بدنیا امده و تمام عمر خود را در جایی دیگر زندگی کرده است بومی بنامیم ؟

پاسخ این سئوالات و بسیاری دیگررا این فعالان محترم سیاسی و مطبوعاتی میدانند ؟

شورای شهر فعلی رشت یکبار مدیری غیر بومی را علیرغم همه تذکرات مکتوب و اعلام خطرهای قبلی با بهانه شایستگی و توانایی های غیر قابل باور آزموده است و نباید اشتباه گذشته را تکرار کند.

انچه خود داشت زبیگانه تمنا میکرد.

گیل خبر: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx