نسخه موبایل
مهر ۱۷, ۱۳۹۷ 382810 اجتماعی خبر فرهنگی

آخرین شاگرد دهخدا هم رفت؛ سید محمد دبیر سیاقی درگذشت

استاد دبیر سیاقی نویسنده و لغت شناس مشهور کشورمان دار فانی را وداع گفت.

گیل خبر/ استاد سیدمحمد دبیر سیاقی نویسنده، شاعر و لغت شناس مشهور کشور دار فانی را وداع گفت.

سید محمد دبیر سیاقی که از شاگردان علامه دهخدا بود امروز به کما رفته و در ۹۹ سالگی به دیار باقی شتافت.

استاد دبیر سیاقی که دکترای خود را در رشته ادبیات فارسی در سال ۱۳۳۴ از دانشگاه تهران دریافت کرده بیش از ۸۰ متن ادبی و تاریخی را به تصحیح و نگارش در آورده است که می‌توان دیوان منوچهری، نزهت القلوب فرهنگ سروری و سلطان جلال‌الدین خوارزمشاه و شاهنامه فردوسی را از میان آنها نام برد.

وی که به دلیل بیماری در بیمارستان بستری بود در مدت ۹ سال با علامه علی‌اکبر دهخدا در تنظیم مطالب حروف «ظ»، «ض»، «ل» و «پ» در لغت‌نامه دهخدا و ۱۱ سال با دکتر محمد معین در انجمن ایران‌شناسی همکاری کرد.

مرحوم دکتر سیدمحمد دبیر سیاقی در سال ۱۲۹۸ هجری شمسی در قزوین به دنیا آمد.

مرتضی روزبه استاندار اسبق قزوین پیش از این در گفت‌وگویی یادآور می‌شود: یک روز در محضر استاد به تهران می‌رفتیم که از ایشان در مورد همکاری با دهخدا سوالاتی پرسیدم تا به دوران جدید رسیدیم، سوالی کردم که در آن مقطع حاکی از خامی من بود، به ایشان گفتم این‌قدر که شما برای رفتن به موسسه دهخدا به‌زحمت می‌افتید چقدر حقوق دریافت می‌کنید، سوالی که به‌واسطه پاسخ استاد به من نهیبی زده شد.

وی بیان می‌کند: ایشان پاسخی دادند که از حداقل حقوق کارگری آن دوران کمتر بود خیلی با تعجب گفتم این حقوق و این‌همه زحمت و کار؛ گفتند این چه حرفی است، من به دهخدا ادای دین می‌کنم، برای ادای دین به دهخدا که نباید حق‌وحقوقی داشته باشم.

فارس

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx