نسخه موبایل
شهریور ۲۵, ۱۳۹۷ 379313 اجتماعی اقتصادی خبر

خودروها در ایران هر۱۰۰کیلومتر ۷٫۸لیتر سوخت مصرف می کنند،در دنیا ۴٫۸لیتر

.

گیل خبر/ مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت خبر داد: مصرف بالای سوخت در کشورمان در شرایطی است که سرانه مالکیت خودرو در ایران پایین تر از نرم جهانی است.

محسن دلاویز مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در مراسم تحویل خودروهای سنگینی که با حمایت شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تولید شده، اظهار داشت: اصلاح الگوی مصرف سوخت ضرورت اجتناب‎ناپذیری است که مقام معظم رهبری نیز در دیدار اخیرا بر آن تاکید کرده‎اند و ما نیز این دغدغه معظم له را با جدیت پیگیری می‎کنیم.

وی افزود: دولت اقدام‎های متعددی را در این زمینه شروع کرده که بعضا به نتایج خوبی نیز منتهی شده است و تحویل کشنده‎های جدید از سوی شرکت ماموت نیز از جمله این اقدام‎هاست.

 

دلاویز با بیان اینکه «این کشنده‎های جدید در قالب طرح نوسازی ۶۵هزار کامیون و کشنده فرسوده به ناوگان حمل‌ و نقل کشور می‌پیوندند»، گفت: با اجرای کامل این طرح، ۹٫۲ میلیارد لیتر در مصرف گازوئیل صرفه‎جویی خواهد شد و از انتشار ۲۵ میلیون تن دی‎اکسیدکربن ممانعت می‎شود.

مدیرعامل شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت فرسودگی تاسیسات، عدم نوسازی و نبود فناوری‎های روز را از جمله مهم‌ترین عوامل اتلاف انرژی در ایران دانست و گفت: در سال ۹۴ بالغ بر ۳۰۴ میلیون بشکه معادل نفت خام انرژی در بخش حمل‌ونقل مصرف شده که برابر با ۲۴ درصد مجموع انرژی مصرفی در کشور بوده است.

وی ادامه داد: مصرف بالای سوخت در کشورمان در شرایطی است که سرانه مالکیت خودرو در ایران پایین تر از نرم جهانی است، به‎طوری‌که در امریکا به ازای هر هزار نفر ۷۹۷ دستگاه خودرو و در ایتالیا به‌ازای هر هزار نفر ۶۷۹ دستگاه خودرو ثبت شده و این رقم در ایران به ازای هزار نفر، ۲۰۰ خودرو است.

دلاویز تصریح کرد: امیدواریم با حمایت مجلس شورای اسلامی، سازمان ملی استاندارد و دیگر نهادهای متولی برای بهبود مصرف سوخت در بخش حمل‌ونقل تمهیدات جدی اندیشیده شود،‌ چرا که وزارت نفت به تنهایی نمی‎تواند در این زمینه در حد ممکن راهگشا باشد.

وی افزود: میانگین سوخت مصرفی خودروها در ایران ۷٫۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است که این رقم در دنیا ۵٫۵ لیتر است و حتی مقرر شده تا سال ۲۰۲۰ به ۴٫۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر کاهش یابد.

این مقام مسئول با بیان اینکه «از هر یک میلیون خودروی سنگینی که در کشور تردد می‌کند بیش از ۳۰۰ هزار دستگاه فرسوده است»، از تخصیص ۲۳ میلیارد تومان یارانه پنهان به گازوییل خبر داد و گفت: اگرچه سیاست‌های جایگزینی سوخت مایع با گاز طبیعی بهبود مصرف انرژی را به دنبال داشته است، اما باید در این زمینه اقدامات بیشتری انجام شود و باید از ابزار قیمتی نیز در مسیر اصلاح الگوی مصرف سوخت بهره برد.

 

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد