نسخه موبایل
مرداد ۲۷, ۱۳۹۷ 374406 اجتماعی خبر
سامانه های تلفنی ادارات؛

راهی برای پاسخگویی سریع یا فقط اجرای یک بخش نامه اداری با صرف هزینه های کلان؟

آنچه در کشور ما همیشه مورد انتقاد بوده و هست عدم چابکی ادارات و سازمان ها در انجام وظایف محوله است، آیا سامانه های تلفنی، پیامکی و یا اینترنتی که به قصد چابک سازی در خدمت رسانی طراحی و عرضه شده ماموریت خود را به خوبی انجام داده اند؟

گیل خبر/ سرویس شهری: سالهاست که در ادارات مختلف سامانه های تلفنی، پیامکی و یا اینترنتی متعددی پیش بینی شده تا راه دسترسی ارباب رجوع جهت انجام امور اداری مربوطه را کوتاه کرده و به اصطلاح پیچیدگی فرآیند خدمت رسانی به مردم را ساده و از طرفی کوتاه نمایند.
سوال اینجاست که این سامانه ها تا چه حد موفق بوده اند؟ آیا تا به حال یک پایش واقعی به دور از آمار سازی که مصرف درون سازمانی داشته باشد در مورد آنها صورت گرفته است؟ آیا مدیران ارشد این سازمان ها اطلاعی از میزان کارآیی آنها دارند؟ آیا به شکل واقعی و از طریق نظر سنجی مردمی نسبت رضایت ارباب رجوع از آنها سنجیده شده است؟

آنچه در کشور ما همیشه مورد انتقاد بوده و هست عدم چابکی ادارات و سازمان ها در انجام وظایف محوله است، آیا این سامانه ها که به قصد چابک سازی در خدمت رسانی طراحی و عرضه شده ماموریت خود را به خوبی انجام داده اند؟

در ادامه یک نمونه واقعی در جواب این سوالات را با هم بررسی می کنیم.
همه ی ما می دانیم که مجوز کنده کاری در سطح شهر زمانی صادر می شود که فرد درخواست کننده هزینه های ترمیم آن را نیز در زمان دریافت مجوز به شهرداری پرداخت کرده باشد.
شما در نظر بگیرید دو باب مغازه در بلوار انصاری روبروی سازمان نظام مهندسی در محدوده شهرداری منطقه ۱ به دلیل دریافت انشعاب آب پس از دریافت مجوزهای لازم اقدام به کنده کاری و برقراری انشعاب می کنند.بعد از گذشت حداقل ۵ماه از اتمام کار چاله ای که در پیاده رو پس از انجام کار ایجاد شده ترمیم نشده و روز به روز در حال عمیق تر شدن است.با این تصور که شهرداری به شکل سیستمی با توجه به دریافت هزینه ترمیم، بدون تماس اقدام به ترمیم می نماید چند ماه منتظر می مانیم و بعد از ناامیدی از مراجعه شهرداری، اوایل تیرماه سال جاری با سامانه ۱۳۷ تماس می گیریم و طرح موضوع می کنیم.اپراتور با خوشرویی جواب ما را می دهد و به ما اطمینان می دهد که موضوع را به شهرداری منطقه ۱ منتقل می کند.
۳ هفته از اولین تماس می گذرد که نماینده محترم شهرداری ناحیه مربوطه (ناحیه ۳منطقه۱) مراجعه نموده و مشکل را رویت نموده و قول مساعد جهت حل مشکل و ترمیم کنده کاری می دهد.
بعد از ده روز از حضور وی و به جهت پیگیری مجدد دوباره با ۱۳۷ تماس می گیریم و اپراتور مجددا با خوشرویی جواب می دهد و با گفتن این جمله که «معمولا مقداری طول می کشد تا از طرف شهرداری منطقه اقدامی صورت گیرد» مارا دعوت به صبوری می کند.
ما نیز به توصیه اپراتور دو هفته دیگر صبر می کنیم و دوباره تماس می گیریم و باز جوابی جز ثبت درخواست خود نمی گیریم.
بعد از گذشت یک ماه و اندی در اواخر مرداد ماه برای چندمین بار با ۱۳۷تماس می گیریم که با این پاسخ مواجه می شویم که اینجا درسیستم جواب داده اند در اسرع وقت انجام می شود ولی از آن جواب تا امروز نزدیک یک ماه می گذرد یک شماره چند رقمی بعنوان شماره پیگیری به همراه شماره تلفن شهرداری ناحیه مربوطه را به ما می دهد و می گوید خودتان تماس بگیرید و بپرسید چرا این مشکل تا به امروز حل نشده؟!!!!
ما نیز ناامید از کارآیی سامانه ۱۳۷ به شماره مربوطه زنگ می زنیم که مسوول مورد نظر را پیدا نمی کنیم و ناگزیر شماره پیگیری را برای تنها فرد پاسخگو به تلفن خود می خوانیم و به امید حل مشکل تلفن را قطع می کنیم.

اکنون بیش از دوماه از تماس ما با یک سامانه که قرار بود فرآیند پاسخگویی به ارباب رجوع را چابک تر کند می گذرد و هنوز منتظر حل مشکلی هستیم که با گذشت روزهای گرم و رسیدن شهریور و مهر بارانی،پیاده رو جلوی مغازه را علاوه بر شکل بد ظاهر ،گل آلود هم خواهد کرد.

اینها همه یعنی سامانه های تلفنی حداقل در مورد ما صرفا اجرای یک بخش نامه با صرف هزینه بوده و به حل مشکل شهروندان کمکی نکرده، چرا که ما باید برای حل مشکلی به این سادگی از سامانه مربوطه انتظار بیشتری نداشته وبه شیوه سنتی به شکل حضوری به شهرداری ناحیه مراجعه نموده و برای چندمین بار پیگیر حل آن شویم.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد