نسخه موبایل
مرداد ۲۰, ۱۳۹۷ 373272 اجتماعی خبر گیلان
مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی گیلان در بازدید از تحریریه گیل خبر:

گیل خبر یک رسانه مهم و تاثیرگذار است/ در گیلان از لحاظ کمیت مشکل آب نداریم/ دولت‌های یازدهم و دوازدهم توانستند در حوزه‌ی آب شرب کارهای موثری انجام دهند

.

گیل خبر/ امیرحسین میلانچی: به مناسبت روز خبرنگار  مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی از تحریریه پایگاه اطلاع رسانی گیل خبر بازدید کرد.

محبعلی رنجور  ضمن تشکر از خدمات رسانه‌های گیلان، درباره‌ی نقش رسانه‌ها علی الخصوص  گیل خبر در کمک به حوزه‌ی آب و فاضلاب روستایی گفت:«در واقع رسانه‌ها ویترین عملکرد دولت هستند و خیلی تاثیر گذارند و در این شرایط که بیگانگان می‌خواند به کشور آسیب برسانند نقش رسانه‌ها پر رنگتر می‌شود. گیل خبر یک  رسانه‌ مهم و تاثیر گذار است و  با توجه به پتانسیل و ظرفیتی که شاهد آن هستیم، می‌تواند بیشترین کنترل را در این حوزه داشته باشد.»

مدیرعامل آبفار گیلان در ادامه با اشاره به مشکلات فعلی آب در استان گیلان ابراز داشت: این روزها در تمام شهر‌های کشور با مشکل بی‌آبی روبرو هستیم. اما بی‌‌آبی در شهرهای شمالی کشور با توجه به موقعیت جغرفیای که نسبت دریا دارند بیشتر از شهرهای دیگر به چشم می‌آید. مشکلات آب و فاضلاب هم مزید بر بی‌آبی امسال رخ‌نمایی می‌کرد.

رنجور در باره وضعیت عملکرد این شرکت گفت:« نه تنها در کشور بلکه در منطقه با پدیده‌ی تغییر اقلیم روبرو هستیم و گرمای فصول گرم امسال نسبت به فصول گرم سال‌های گذشته بسیار بیشتر است. اما این موضوع نتوانست خللی در خدمت‌رسانی ما ایجاد کند. با توجه به اینکه کشور ما یک کشور نیمه خشک است، بایستی تدابیری بیاندیشیم تا همه‌ی مردم در رفاه باشند. ما باید منابع آبی خود را برای آینده مدیریت کنیم تا بتوانیم اکوسیستم را حفظ کنیم. وزارت نیرو در همین راستا برنامه‌های تخصصی تدوین و تهیه کرده است.»
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان  در ادامه گفت:« متولی مباحث مربوط به آب وزارت نیرو است و در بخش کشاورزی وزارت نیرو این مسئولیت را به عهده دارد. همانطور که می‌دانید مصارف آبی ما در کشاورزی حدود ۹۰ درصد مصرف کشور است. این نشان می دهد که اگر ما بتوانیم مدیریت منابع آب در بخش کشاورزی داشته باشیم، بخش اعظمی از هدررفت آب را از چرخه‌ی مصرف حذف کرده‌ایم. با تغییر الگوی کشت می‌توان به این مهم دست یافت، که چه  محصولی در کجا و با چه شرایطی کشت شود.»
رنجور در رابطه با برنامه‌های دولت در این حوزه نیز  گفت:«امسال دولت با وضع ممنوعیت‌هایی که در بعضی مناطق ایجاد کرد توانست اتفاق‌های خوبی را در این حوزه رقم بزند. کشورهای پرآب دنیا نیز با مدیریت آب مجازی توانسته‌اند که به این معضل فائق آیند. مفهوم مدیریت آب مجازی در این است که محصول متناسب با اقلیم را کشت کنیم. تا مصارف بهینه شود و آب بیشتری ذخیره شود.

وی در ادامه افزود: دولت‌های یازدهم و دوازدهم توانستند در حوزه‌ی آب شرب کارهای موثری انجام دهند و می‌توان گفت که موفق بوده‌اند. این اتفاق از سال ۹۴ محقق شده است و اعتبارات این پروژه از سال‌های گذشته تامین شده است. از سوی دیگر دولت تلاش داشته تا شاخص بهره‌مندی را در روستاها افزایش دهد. این شاخص در ابتدای دولت ۶۴ درصد بود و امروز به ۷۶ درصد رسیده است.

مدیرعامل آبفار گیلان خاطرنشان کرد: تمام تلاش ما متمرکز شده است در جلوگیری از افزایش میزان پرت یا هدر رفت آب. از سوی دیگر میزان زیادی از شبکه‌ها مستهلک شده است و تلاش برای نوسازی و بهسازی این شبکه در حال انجام است. ما در گیلان از لحاظ کمیت مشکل آب نداریم و در مناطق جنوبی و کوهستانی که امکان برداشت آب از سفره‌های زیر زمینی وجود ندارد.»
در انتها رنجور گفت:«در فصول گرم سال عمدتا دچار مشکل می‌شویم و دلیل آن نوع اکوسیستم حاکم بر این منطقه است. از همین رو تصفیه آب‌های زیر زمینی هزینه‌بر و غیر اقتصادی است. ما با ایجاد منابع آب در شرق گیلان سعی بر رفع این مشکل کردیم.همچنین  بخش‌های مرکزی و رشت با ایجاد منابع آب مشکل را رفع کرده‌ایم.»

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد