نسخه موبایل
مرداد ۱۷, ۱۳۹۷ 372817 اجتماعی خبر گیلان یادداشت
به مناسبت روز خبرنگار؛

شک تبریک یا تسلیت!

.

گیل خبر/ امرحسین میلانچی

«مزارشریف بدست طالبان سقوط کرد. عده‌ای از افراد طالبان درمحوطه کنسولگری دیده می‌شوند. به من بگویید که چه وظیفه‌ای…»
‏این آخرین جملات از مکالمه محمود صارمی با خبرگزاری جمهوری اسلامی بود. ناگهان گفتگوی تلفنی قطع شد.
از آن روز به بعد بیست سالی شده که این روز را روز خبرنگار می‌نامند، آن هم برای گل روی شهید صارمی. ۱۷ مرداد ماه روزی‌ست که همه در آن به خبرنگاران، این قشرِ متفاوت می‌پردازند. کسانی که مرزی بین کار و زندگی شخصی قائل نیستند. هر جا که خبری باشد چشم و گوش مردم می‌شوند و آن را مخابره می‌کنند. فرقی نمی‌کند برف باشد یا آفتاب، زمستان باشد یا تابستان، خطر باشد یا امنیت و حتی دور باشد یا نزدیک. آدم‌هایی عجیبی که هیچ‌وقت نمی‌توانند از حقوق‌ و درآمدشان به کسی چیزی بگویند، در واقع روی‌شان نمی‌شود که چیزی بگویند. آدم‌هایی که برای‌شان امنیت شغلی چه از لحاظ اقتضای جنس کار و چه از لحاظ استمرار ذات کار بی‌معنی‌ست.

‏براساس ماده ۱۱ آیین‌نامه مشاغل سخت و زیان‌آور تامین اجتماعی خبرنگاری جزو مشاغل سخت و زیان آور است. حتی برای این نوع مشاغل بازنشستگی ٢٠ ساله در نظر گرفته شده است. به زبان ساده آسیب‌پذیرترین قشر فعال جامعه محسوب می‌شوند. با اینکه نورِ توجهات را در محل خبر می‌تابانند اما هیچ‌وقت نور توجهی به آن‌ها تابانده نمی‌شود. یکی می‌گفت:«روز خبرنگار، روز همسران بردبار است، بردباری در مقابل این حجم از استرس‌های کاری و دیر رسیدن‌های همیشگی و آفیش‌های وقت و بی‌وقت.» دیگری می‌گفت:«چه روزی؟ چه تبریکی؟ وقتی برای هزار و دویست کلمه کیفی کمتر از ۸ دلار می‌گیری بهتر است عزا بگیری.» آن یکی می‌گفت:«روز خبرنگار فقط یک بهانه برای دیده‌ شدن زحمات این قشر توسط خودشان است.»و یک نفر دیگر هم می‌گفت:«روز خبرنگار روز به اسم عیسی به شکم موسی‌ست. روز پاکت‌های به دست صاحب نرسیده و طرح ترافیک‌های ربوده شده است.»
هر چه هست و هر چه نیست ۱۷ مرداد روزی‌ست که با تمام روز‌های قبل و بعدش فرق می‌کند. خبرنگار جماعت ۳۶۴ روز سرکوفت می‌خورد و پشت در می‌ماند و رد تماس می‌شود همین یک روز مورد احترام قرار می‌گیرد. روز خبرنگار برای تمام جویندگان خبر است از روزنامه‌نگاران تا تصویرگران رسانه‌ای، هرکسی در هر نقطه‌ای دنیا به هم‌نوع خود کمک می‌کند تا در جریان آزاد اطلاعات قرار بگیرد، خبرنگار است و روزش مبارک!
البته به لحاظ نوع مناسبت شک دارم تبریک باید گفت یا تسلیت!

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد