نسخه موبایل
تیر ۲۵, ۱۳۹۷ 369283 اجتماعی اقتصادی خبر گیلان
نشست خبرى مشترك سازمان و خانه صنعت، معدن و تجارت گيلان؛

دلق پوش: امروز جنگ، جنگ اقتصادى است / با توجه به فرهنگ و شعور بالای مردم گیلان کمترین مشکلات را در استان داریم / پورعلی: اگر نتوانیم به مشکلات تامین ارز واحد هاى تولیدى غلبه کنیم قطعا دچار رکود شدید خواهیم شد

نشست خبرى مشترک سازمان صنعت،معدن و تجارت گیلان و خانه صنعت، معدن و تجارت گیلان با حضور فرهاد دلق پوش و برخی مدیران این سازمان و اصحاب رسانه در ساختمان مرکزى سازمان صنعت، معدن و تجارت در گیلان برگزار شد.

گیل خبر/ سرویس اقتصادی؛ صبح روز دوشنبه ٢۵ تیر ماه ٩٧ به مناسبت هفته صنعت، معدن و تجارت، نشست خبرى مشترک سازمان صنعت،معدن و تجارت  و خانه صنعت، معدن و تجارت استان  گیلان با حضور فرهاد دلق پوش و برخی مدیران این سازمان و اصحاب رسانه در ساختمان مرکزى سازمان صنعت، معدن و تجارت در گیلان برگزار شد.

در ابتدا فرحمند پورعلی رئیس هیأت مدیره خانه صنعت و معدن تجارت گیلان با تبریک هفته صنعت، معدن و تجارت و با اشاره به این مهم که خانه صنعت و معدن تجارت از یاران نزدیک سازمان است خاطر نشان ساخت: خانه صنعت و معدن تجارت گیلان با تشکیل انجمن هاى تخصصى در استان در گرد هم آورى و همسویی مشغولان تجارت و صنایع استان و به عنوان رابط بین واحدهای صنعتی و تولیدی و سازمان صنعت در استان همواره سعی در یاری رسانی به حل و فصل مشکلات دارد.

فرحمند با بیان اینکه امروز سخت ترین دوران تولید و صنعت در کشور است افزود: در واحد هاى تولیدى مهمترین رکن اساسی برنامه ریزى است و کمترین دوره برنامه ریزى یک ساله است. یعنی از نقطه تهیه مواد خام تا نقطه سفارش و تولید و هرکدام از این بخش ها دچار مشکل شود در روند تولید تاثیر سوء خواهد گذاشت.

وی اظهار داشت: بخشى از قطعات واحد هاى تولیدى وابسته به واردات است که وابستگى مستقیم با تامین ارز دارد که با وضع موجود چرخه تامین سفارشات حدود ٧ ماه به طول مى انجامد. در نتیجه عمده مسائلى که واحد هاى تولیدى با آن سر و کار دارند در تامین مواد اولیه خارجى و حتى داخلى است.

رئیس هیأت مدیره خانه صنعت و معدن تجارت گیلان با ابراز امیدواری در تدبیر مسوولین برای سپری کردن این پیچ سخت و شرایط موجود افزود: مهمترین دغدغه ى واحد هاى صنعتى که با سرمایه ملى و اشتغال رابطه مستقیم دارند سرپا نگه داشتن خط تولید است که بیشترین انتظار از دولت در تحقق این مهم است. آنچنان که مسوولین استانى نیز با بیشترین توان در این راه گام برداشته اما انتظار اصلى از دولتمردان است و اگر نتوانیم به مشکلات غلبه کنیم واحد هاى تولیدى در نیمسال دوم سال ۹۷ قطعا دچار رکود شدید خواهند شد.

همچنین فرهاد دلق پوش با خیر مقدم و خوش امدگویى و تبریک هفته صنعت و معدن به حضار با اشاره به برنامه هاى هفته صنعت تا پایان تیر ماه اظهار داشت: از همه فعالین عرصه صنعت و معدن که در شرایط خاص فعلى در حال فعالیت هستند تشکر میکنم و عبور از شرایط حاضر نیازمند همگرایی عمومی و کمک اصحاب رسانه در زدودن نا امیدی از روح جامعه استکه با توجه به فرهنگ و شعور مردم گیلان کمترین مشکلات را در گیلان داریم.

وی افزود: اصحاب رسانه همیشه باید در متن حضور داشته باشند و نه در حاشیه که بتوانیم در کنار یکدیگر با تصمیم گیرى هاى به موقع در عبور از مقاطع و در تصمیم گیرى هاى مختلف به نحو احسن عمل کنیم.

دلق پوش با اشاره به ظرفیت ها و برنامه های اقتصادی این سازمان خاطر نشان ساخت: باید به تمام ظرفیت هاى سازمان صنعت و معدن و تشکل هاى زیر مجموعه و مردم نهاد توجه شود و تمام تلاش و ظرفیت هاى این خانواده اقتصادى و صنعتى را با برنامه ریزی مناسب در جهت خدمت به مردم به کار ببندیم.

وی با بیان اینکه شرایط اقتصادى  نابسامان که معلول از تحریم هاى غربى هاست، مردم را هدف قرار داده افزود: در حال حاضر در شرایط سختى  هستیم کما اینکه در گذشته نیز این شرایط وجود داشته و توانستیم از آن عبورر کنیم. اگرچه هر زمانى شرایط به گونه متفاوتی است و باید با توجه به شرایط مختلف راهکار هاى  مختلف براى  برون رفت از شرایط به کار ببندیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان راه برون رفت از چنین بزنگاه هایی را درک دقیق شرایط،رصد امور و ایجاد فضای مثبت در جامعه عنوان کرد و اظهار داشت: دولت و نظام جمهوری اسلامی متعلق به ملت است و هرمسئولى که از مردم فاصله بگیرد خود را  از راه راست دور کرده است.

دلق پوش افزود: دیدار از واحد هاى تولیدى، آشنایى با مشکلات و تدوین برنامه مدون در بحث صنعت تولید و اشتغال امرى مهم است که اصحاب رسانه حلقه اتصال انتقال این اطلاعات بین فعالین صنایع و مردم هستند.

وی با بیان اینکه دشمن شبانه روز در حال فعالیت است و تلاش و دغدغه های ما باید شبانه روزى باشد اذعان داشت: در حال حاضر جنگ، جنگ اقتصادى است و باید از تمام ظرفیت ها در بخش خصوصى و دولتى و همینطور در سطح استانى و کشورى در این راه استفاده کرده و از حداقل امکانات حداکثر بهروری را داشته باشیم.

دلق پوش کارگروه رفع موانع تولید را یکى از نتیجه بخش ترین جلسات راهبردی توصیف کرد و خاطر نشان ساخت: جلسات این کارگروه جلسات بسیار مهمى است که میتوان در آن مشکلات را رصد و حل و فصل کرد و باید از استاندار محترم و تمام بخش هاى خصوصى و دولتى در این همگرایى تشکر کنم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به اهم اقداماتى که در دولت دوازدهم در استان گیلان در حوزه سازمان صنعت و معدن انجام گرفته عنوان کرد: در سال گذشته در حوزه تجارت خارجى سراى تجاری ایرانیان آستارا خان روسیه با محوریت استان گیلان و هدف تجارت با ایران تاسیس شد. تجارت با قفقاز و روسیه و در نهایت رسیدن به اروپا از اهداف این قبیل طرح هاست که در حال حاضر استان گیلان دروازه ورود این مرز تجاری بوده و از سه جهت زمینى،ابى و ریلى در حال  فعالیت هستیم.

اهم فعالیت های سازمان به اختصار:

*برگزارى اولین نمایشگاه بین المللی محصولات صنایع غذایی و کشاورزی ایران در انزلی

*برگزاری اولین نمایشگاه تولیدات برتر استان گیلان و گردهمایی واحد های شاخص تولیدی

*اغاز عملیات اجرایى طرح هاى شاخص صنعتى و معدنی استان به ویژه تولید میله و مفتول مسی و آلومینیومی در شهرک صنعتى سپیدرود

*همچنین در تولید مس در حال پیشرفت هاى خوبى هستیم

*راه اندازى ٢٢٩ واحد صنعتى با مجموعه سرمایه گذاری حدود ۴٠٠٠ میلیارد ریال و اشتغالزایی ٢٧٢٣ نفر در استان

*ثبت محصولات استراتژیک چاى، برنج و زیتون به عنوان محصولات ویژه گیلان

*افزایش میزان تولیدات برخی محصولات مهم نظیر تولید لوازم خانگى با تکنولوژى مدرن و استانداردهای بین المللی

*تولید محصولات صنایع سلولوزى از قبیل ام.دی.اف ، اچ.دی.اف و نئوپان و غیره (رتبه دوم کشور)

*برنامه ریزى جهت تکمیل زنجیره صنعت تولید فولاد در استان گیلان (به نحوی که در برنامه ریزى سازمان در سالهای آتی میخواهیم به قطب اول کشور با توجه به شرایط مناسب گیلان در این صنعت برسیم)

*افزایش تعاملات تجارى با روسیه و سایر کشور هاى حاشیه خزر

*رونمایى از برند فرش دست باف گیلان تحت عنوان «سوسن چلچراغ»

*پذیرش هیاتهای تجاری در زمینه برپایی نمایشگاه های تخصصی صنعتی

*تشکیل کمیته هاى تخصصى در همه بخش هاى صنعت که وظیفه ارزیابى و پایش در حوزه هاى مختلف صنعت را بر عهده دارند و در جهت احیاى صنایع در حورزه های مختلف فعالیت می کنند که نمونه ان احیاى ایران برک مى باشد.

*کلید خوردن طرح انتخاب کاسبان نمونه و خوش نام به منظور احیای فرهنگ کیفیت و ارائه خدمات به مصرف کنندگان در حوزه اصناف

*بازنگرى دقیق در حوزه ساست های مربوط به معادن استان و رفع مشکلات این حوزه با تشکیل شورای معادن

*پرداخت مبلغ ٨۶۵٠ میلیارد ریال تسهیلات از محل اعتبارات رونق تولید به بیش از ٢٣٠۵ واحد صنعتی و تولیدی استان‌

*تجلیل از ٣٨ واحد تولیدى و برتر در روز صنعت و معدن در تاریخ ٩٧/۴/٣١

*امادگى افتتاح ١٩ طرح صنعتى با میزان سرمایه گذارى ٢۶٢٢ میلیارد ریال و اشتغال ٨٢٩ نفر در استان

*برگزاری تور خبرى در ایام هفته با هدف بازدید از ظرفیت هاى صنعتى و تولیدى و برگزارى نشست خبرى

*دیدار مدیران صنعت، معدن و تجارت گیلان با نماینده ولى فقیه در استان و دیدار با خانئاده شهداء

*اجراى برنامه مناسب براى اشنایى با ظرفیت هاى تولیدى

*همایش اعطا گواهینامه استانى براى رعایت کنندگان حقوق مصرف کنندگان (این مراسم روز چهارشنبه برگزار می شود)

* نشست هفتگی کارگروه کنترل بازار و کنترل قیمت ها در استان گیلان

*برگزاری مرتب شوراى هم خانواده

در انتها دلق پوش حمایت از کالاهاى گیلانى و ایرانى را راه نجات صنعت و اقتصاد کشور عنوان کرد و افزود: حمایت از کالاهای بومی و ایرانی باید در دستور کار تمام نهادها قرار گیرد و با کمک اصحاب رسانه می توانیم کالای ایرانی را با کیفیت مرغوب که در برخی موارد با مارک های خارجی وارد بازار می شوند در چرخه عرضه و تقاضا نهادینه کنیم.

 

عکس: سعید کتمان

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید
کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد