نسخه موبایل
تیر ۲۰, ۱۳۹۷ 368550 اقتصادی خبر گیلان
نشست خبری مدیرکل امور مالیاتی استان گیلان؛

وصول نزدیک به۹۷۰ میلیارد تومان مالیات در گیلان در سال گذشته

مدیرکل امور مالیاتی استان گیلان با بیان اینکه سال گذشته نزدیک به ۹۷۰ میلیارد تومان مالیات در گیلان وصول شده است گفت: توسعه فرهنگ مالیاتی در استان گیلان ضعیف است.

گیل خبر/ جواد انوری پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه رسانه‌ها می‌توانند در توسعه فرهنگ مالیاتی اثرگذار باشند اظهار داشت: نقش بی‌بدیل مالیات در تمامی جوامع به روشنی مشخص است.

مدیرکل امور مالیاتی استان گیلان با بیان اینکه مالیات در عمده جوامع دنیا از مهم‌ترین منابع درآمدی دولت است خاطرنشان کرد: درآمد‌های مالیاتی عاملی برای قطع وابستگی دولت به درآمد‌های نفتی و توسعه پایدار کشور است.

انوری با تاکید بر اینکه به طور قطع مقوله اقتصاد مقاومتی به عنوان یک اولویت اصلی نظام باید در اولویت اقدامات و سرلوحه تمامی دستگاه‌های دولتی قرار گیرد تصریح کرد: نقش مالیات در امنیت، توسعه شهری و بهداشت و درمان اثرگذار و کمک‌کننده است.

وی با اشاره به اینکه نقش درآمد‌های مالیاتی در توسعه پایدار نقشی اثرگذار و انکارناپذیر است تصریح کرد: طرح جامع مالیاتی یکی از برنامه‌های نوین مالیات‌ستانی در دنیا است و عدالت مالیاتی و شفاف‌سازی مالیاتی از نتایج این طرح است.

مدیرکل امور مالیاتی استان گیلان با بیان اینکه این اداره‌کل بر اساس قوانین و عدالت مالیاتی در تلاش است تا این فرآیند را به نحو احسنت در استان گیلان محقق سازد گفت: اجرای طرح جامع مالیاتی به طور حتم در کاهش فرار مالیاتی و مقابله با پولشویی راهکاری اثرگذار است.

انوری تاکید بر اینکه مالیات بر ارزش افزوده در ۱۶۰ کشور عملیاتی شده و این روند موجب مدیریت اقتصادی می‌شود خاطرنشان کرد: شفاف‌سازی و مدیریت اقتصاد از اهداف مهم فرهنگ مالیاتی است و اگر این فرهنگ در جامعه توسعه یابد بسیاری از مشکلات در کشور کاهش می‌یابد.

مدیرکل امور مالیاتی استان گیلان با بیان اینکه از سال ۸۷ تاکنون حدود هزار میلیارد تومان به دهیاری‌ها و شهرداری‌های کل گیلان از درآمد‌های مالیاتی پرداخت شده است گفت: نقش رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی مالیاتی یک نقش بی‌بدیل است و باور‌ این مقوله باید در جامعه تقویت شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از آثار طرح جامعه مالیاتی مودی‌مداری است که نظام مالیاتی به این سمت گام برداشته و در تلاش است تا در این حوزه موفق عمل کند گفت: درآمدهای مالیاتی با عدالت مالیاتی تامین‌کننده برخی از هزینه‌های جاری کشور است.

مدیرکل امور مالیاتی استان گیلان با بیان اینکه نقش رسانه‌ها در توسعه این فرهنگ اثرگذار است تصریح کرد: افزایش رفاه و توسعه اجتماعی با فرهنگ مالیاتی در جامعه افزایش می‌یابد و توجه به این مقوله باید در ابعاد مختلف جامعه گسترش یابد.

انوری با تاکید بر اینکه مودیان حقیقی اظهار‌نامه‌های مالیاتی خود را تا پایان خرداد ماه تسلیم کرده‌اند تصریح کرد: اشخاص حقوقی و مستغلات فرصت دارند تا ۳۱ تیرماه اظهارنامه‌های مالیاتی خود را تسلیم کرده و از مزایای پرداخت مالیات بهره‌مند شوند.

وی حمایت از تعاونی‌ها، بخش کشاورزی، دامپروری، صادرات، بهداشت و درمان را از جمله اقدامات این اداره‌کل عنوان کرد و افزود: یکی از مسائل مهم در کل کشور مقوله آموزش است و این آموزش در حوزه فرهنگ مالیاتی باید در جامعه گسترش یابد.

مدیرکل امور مالیاتی استان گیلان با اشاره به اینکه تعاملات و همگرایی در شناسایی فرار مالیاتی و پولشویی در سطح کشور در حال انجام است بیان کرد: اداره کل امور مالیاتی گیلان نیز در این حوزه فعالیت‌های موثری را دنبال می‌کند.

انوری با تاکید بر اینکه زیرساخت‌های طرح جامعه مالیاتی در استان گیلان فراهم شده است گفت: سه محور اصلی مالیات طرح جامع مالیاتی، مالیات بر ارزش افزوده و اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم است که مالیات بر ارزش افزوده یکی از مدرن‌ترین پایه‌های مالیاتی است.

مدیرکل امور مالیاتی استان گیلان با اشاره به اینکه طرح جامع مالیاتی از سیستم سنتی به سوی سیستم نوین الکترونیک پیش می‌رود تصریح کرد: محور اقدامات سازمان امور مالیاتی به ویژه در اجرای طرح جامع مالیاتی مودی‌مداری است که به‌طور ویژه دنبال می‌شود.

وی با بیان اینکه سال گذشته نزدیک به ۹۷۰ میلیارد تومان وصول مالیات در استان گیلان انجام شده است گفت: ۵۲ درصد از مبلغ مذکور و نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان مالیات ارزش افزوده و ۴۸ درصد آن با مبلغ ۴۷۰ میلیارد تومان مالیات مستقیم بوده است.

تسنیم

عکس: هنگامه جعفری پرست

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید
کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx