نسخه موبایل
تیر ۴, ۱۳۹۷ 366113 خبر
همایش هفته قوه قضائیه گیلان؛

سالاری: افزایش تعداد پرونده‌های موجود در دستگاه قضایی نگران کننده است/ سیاوش پور: دادگستری از مدیران متخلف حمایت نمی‌کند

استاندار گیلان با اشاره به اینکه توفیق مسئولان در خدمت موجب توفیق نظام جمهوری اسلامی است گفت: انسجام نهادهای مختلف و حرکت در مسیر مشترک می‌تواند باعث ایجاد تحول در گیلان شود.

گیل خبر/ دکتر مصطفی سالاری ظهر امروز در مراسم بزرگداشت هفته قوه قضاییه در جمع قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان با گرامیداشت یاد و خاطره شهید آیت ا… بهشتی و یاران باوفایش و تبریک این هفته افزود: شغل قضاوت تنها شغلی است که در قانون اساسی از آن حمایت شده و بر استقلال، عزل و نصب و جابجایی محل خدمت تأکید و به رسمیت شناخته شده است.

وی به وجود احادیث و روایات در مبانی فقهی و دینی درخصوص شغل قضاوت اشاره و خاطر نشان کرد: این نشان از اهمیت این شغل در شرع مقدس و قانون است.

وی مرجع قضایی را آخرین پناهگاه مردم برای حل و فصل خصومت و اختلافات دانست و اظهار داشت: نهاد مستقل و بی‌طرف قضایی می‌تواند مشکلات دیگران را با آرامش برطرف کند و در این صورت امنیت نیز برقرار می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان افزایش تعداد پرونده‌های موجود در دستگاه قضایی را نگران کننده دانست و اظهار داشت: در افزایش تعداد پرونده‌ها، دستگاه قضایی مسئول نیست بلکه این تعداد بر آن اثرگذار است.

وی با اشاره به اینکه توجه به نهادهای اختصاصی موجود در رسیدگی به پرونده‌ها به عنوان بازوی دستگاه قضایی می‌تواند در کاهش اختلافات و رسیدگی به پرونده‌ها مؤثر باشد گفت: یکی از نهادهای مؤثر در کاهش اختلافات نهاد قانون‌گذاری است که می‌تواند گام‌های مؤثری در مسیر شفاف سازی قوانین داشته باشد.

وی تقویت نهاد داوری را یکی دیگر از اقدامات در جهت کاهش پرونده‌های موجود در دستگاه قضایی عنوان و خاطر نشان کرد: تقویت شورای حل اختلاف نیز می‌تواند به رسیدگی پرونده‌ها سرعت بخشد.

وی بر لزوم بازنگری در برخی از قوانین تأکید و تصریح کرد: بررسی مجدد برخی از قوانین می‌تواند محاسن و نواقص آنرا مشخص و منجر به تقویت یا اصلاح شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه حاکمیت در کشور ما به صورت واحده است گفت: بدون وجود وحدت در اقدامات نمی‌توانیم گام‌های مؤثری در مسیر توسعه کشور برداریم و در این مسیر استقلال ذاتی هر دستگاه باید رعایت شود.

وی با اشاره به اینکه معتقد به استقلال قضایی هستیم و آنرا شأن دستگاه قضایی می‌دانیم افزود: مکلف هستیم در مرحله تقنین، کاهش و حل اختلاف مردمی به دستگاه قضایی کمک کنیم تا باری از دوش این دستگاه برداشته شود.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه هیئت‌های حل اختلاف اداری به دلیل جنس کار قضایی باعث شده تا بالاترین مقام دستگاه قضایی نیز حق دخل و تصرف در احکام صادره نداشته باشد افزود: تقویت این نهادها باعث تخصصی‌تر شدن امورات می‌شود.

وی اظهار داشت: توجه به دادسرا، بازرسی، داوری، وکالت، کارشناسان رسمی، بازپرسی، امنیتی، بنگاه‌داری بخش خصوصی، سیاست‌گذاری، تقنین، و تقویت نهادهای خیریه می‌تواند به دستگاه قضایی کمک شایان توجهی کنند.

دکتر سالاری با بیان اینکه هیچ نهادی به تنهایی نمی‌تواند عملکرد موفقی ارائه کند افزود: به عنوان یک کارگزار نظام اسلامی و حتی شخص حقیقی باید از دستگاه قضایی حمایت کنیم.

وی افزود: مردم از همه ما انتظار دارند تا در خدمت‌رسانی به آنان به صورت واحد حرکت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در مسیر توسعه نهادهای اجرایی، نظارتی، امنیتی و قضایی مکمل یکدیگر هستند گفت: سرمایه‌گذاران به استانی می‌روند که امنیت به طور کامل برقرار باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان مواهب الهی موجود در این استان را بسیار بالا دانست و اظهار داشت: گیلان برای اشتغالزایی و رفاه مردم این استان نعمت‌های بسیاری دارد.

وی افزود: بیش از ۹۰ درصد منافع در بخش‌های کشاورزی، تجارت و گردشگری به استان گیلان و مردم می‌رسد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه آب، هوا، زیبایی و ساحلی بودن این استان باعث افزایش حضور گردشگر و مسافر می‌شود گفت: برنامه‌ریزی صحیح و هدایت‌های گردشگران می‌تواند برای اقتصاد و ایجاد اشتغال استان بسیار مثبت باشد.

وی حرکت جمعی مدیران را منتهی به حصول نتیجه دانست و گفت: ساماندهی آب‌بندان‌های استان یکی از اقداماتی بود که در جلسات مکرر با حضور مدیران دستگاه‌های مختلف از جمله مسئولان قضایی استان به نتیجه رسید.

نماینده عالی دولت در گیلان به تشکیل کارگروه ساماندهی و تسهیل سرمایه‌گذاری در استان اشاره و خاطر نشان کرد: در این کارگروه که نمایندگان نهادهای مختلف در آن حضور دارند پس از تصویب پروژه سرمایه‌گذاری همه دستگاه‌ها به صورت کامل حمایت می‌کنیم.

 

لزوم آسیب‌شناسی درباره افزایش شماره پرونده‌های قضایی / دادگستری از مدیران متخلف حمایت نمی‌کند

رئیس‌کل دادگستری استان نیز در این همایش با اشاره به بنیان‌گذاری پایه‌های حقوقی توسط شهید بهشتی اظهار کرد: با تشکیل پایه‌های قضایی در ابتدای انقلاب دشمن متوجه بزرگی کار جمهوری اسلامی ‌شد و در اولین فرصت ترور شخصیت‌های همچون بهشتی و مطهری را در دستور کار خود قرار داد.

احمد سیاوش پور با بیان اینکه کادر سازی ازجمله خدماتی بود که شهید بهشتی بنا گذاشت افزود: شهید بهشتی از فردی که ذره‌ای به انقلاب پایبند بود استفاده می‌کرد هرچند در همان زمان با انتقادات فراوانی نیز روبرو می‌شد.

وی ایجاد زیرساخت در نظام قضایی را از دیگر خدمات شهید بهشتی برشمرد و گفت: ایجاد زیرساخت مبتنی بر قانون اساسی و ریل‌گذاری تدوین قوانین بر مبنای اسلام از دیگر خدمات شهید بهشتی است.

رئیس‌کل دادگستری استان گیلان با بیان اینکه شرایط و کار دستگاه قضایی تا جایی که مردم مشکل داشته باشند زیاداست تصریح کرد: در ۱۰ سال گذشته کل پرونده‌های قضایی در کشور شش میلیون و ۵۰۰ فقره بود درحالی‌که امروز بیش ۱۶ میلیون پرونده قضایی در کشور وجود دارد که نگران‌کننده است.

سیاوش پور با تأکید بر لزوم آسیب‌شناسی درباره افزایش شمار پرونده‌های قضایی خاطرنشان کرد: بخشی از امور در کشور در بخش‌های اجرای، فرهنگی و اقتصادی در قرن ۲۱ منقضی شده و موجب می‌شود شرایط تخلف بیشتر شود و باید افزایش نگران‌کننده شماره پرونده‌های قضایی آسیب‌شناسی شود.

وی با بیان اینکه باید حکومت را دست واحده بدانیم بیان کرد: در قانون، تفکیک قوا مطرح‌شده اما برای برداشتن نقیصه‌ها در مسیر توسعه نیاز به تعامل و همکاری همه‌جانبه هستیم.

رئیس‌کل دادگستری استان با تأکید بر اینکه تفکر واردکردن کوچک‌ترین لطمه بر مدیری که در خدمت مردم است در دادگستری گیلان وجود ندارد افزود: هیچ‌وقت در دادگستری رویکردی وجود ندارد که از یک مدیر متخلف حمایت شود و در این موضوع همه متفق‌القول هستیم.

 

معاون فرهنگی دادگستری کل استان گیلان نیز در این همایش با اشاره به تعامل دستگاه‌ها اظهار کرد: درجایی که عقل حاکم باشد نیاز به قانون نیست و با تعامل می‌توان تمامی امور را پیش برد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن رضازاده نعمت‌های امنیت و سلامت را نعمتی پوشیده بر دیگران برشمرد و افزود: امنیت بر مبنای ولایت، وحدت و ایثارگری استوار است.

وی با اشاره به نعمت سلامت روحی و جسمی در انسان‌ها و لزوم شکرگزاری خدا بر این اساس گفت: باید حافظ و نگهبان امنیت بود چون امنیت به‌راحتی به دست نمی‌آید.

معاون فرهنگی دادگستری کل استان گیلان با تأکید بر اینکه بخشی از امنیت مدیون و مرهون زحمات دستگاه قضا است افزود: تا جایی که لازم باشد دستگاه قضایی با تعامل بر مبنای قانون و به نفع مردم را سرلوحه خود قرار می‌دهد.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد