نسخه موبایل
تیر ۳, ۱۳۹۷ 365872 خبر سیاسی گیلان
نشست خبری رئیس کل و مدیران دادگستری گیلان:

افزایش زندانیان سال ۹۷ نسبت به سال گذشته/ رسانه ای نکردن برخی مسائل نشان از منفعل بودن قوه قضاییه نیست/ از لحاظ سرکشی و نظارت بر تشکل های زیر شاخه قوه قضاییه در کشور پیشگام هستیم

.

گیل خبر/ اجتماعی؛ علیرضا رهنما: صبح روز یکشنبه سوم تیر ماه ۱۳۹۷  به مناسبت آغاز هفته قوه قضاییه، نشست خبری با حضور رئیس کل دادگستری استان گیلان و برخی از معاونین و مقامات قضایی استان با اصحاب رسانه در سالن شهید بهشتی ساختمان مرکزی دادگستری گیلان برگزار شد.

در ابتدا احمد سیاوش پور رئیس کل دادگستری گیلان با خیر مقدم به تمامی رسانه ها و آرزوی شادی روح شهید بهشتی و ۷۲ تن از شهدای هفتم تیر،با اشاره به سالهای دورتر و شرایط اوایل انقلاب خاطر نشان ساخت: بر خلاف نظر و نیت دشمنان از آشوب و ترور، این انقلاب به قوت خود باقی است و راه پایه گذاران انقلاب پربار تر و سر افرازتر ادامه دارد.

وی با اشاره به تدوین گران قانون اساسی و پایه گذاران قوانین حقوقی و کیفری در اوایل انقلاب، با برشمردن صفاتی از اولین رئیس دیوان عالی کشور «شهید بهشتی» اذعان داشت: مسلما اگر شهید بهشتی در قید حیات بود تاثیر بسزایی در پویایی و استحکام ساختارهای انقلاب می داشت. شهید بهشتی پایه گذار آنچه را که امروز در دستگاه قضا داریم بوده و به همین دلیل از او به عنوان معمار دستگاه قضا یاد می کنیم.

ساوش پور با نقل خاطره ای از سخنان شهید بهشتی در مقابل هجمه ها و تهمت ها به وی که میگفت «کسی که مسیر الهی و درست را انتخاب می کند از چیزی واهمه ندارد و می داند که خداوند همراه اوست» خاطر نشان ساخت: این هفته که هفته ی قوه قضاییه نام دارد به مناسبت شهادت شهید بهشتی اولین رئیس دیوان عالی کشور پس از انقلاب اسلامی و پایه گذار ساختار اصلی قوه قضاییه بوده است می باشد.

رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره مختصری از عملکرد قوه قضاییه در استان گیلان اذعان داشت: رسالت اصلی قوه قضاییه اشاعه ی عدل و قسط و رسیدگی به شکایات و مشکلات و نظارت بر حسن اجرای درست قوانین و رسیدگی به موانع و انحرافات در جامعه است. سازمان بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری،دیوان عالی کشور و دادستانی ها و دادستانی کل، محاکم دادگستری و سازمان تعزیرات حکومتی نیز بخشی از پیکره نظارتی،بازو و همسو با قوه قضاییه هستند.جنبه ی بازدارندگی و پیشگیری از مهمترین رویکرد های قوه قضاییه در مبارزه و کنترل مفاسد و جرائم است.

سیاوش پور با بیان این آمار که در استان گیلان جمع قضات تقریبا به ۳۷۰ نفر می رسد که به ازای هر صد هزار نفر، چهارده قاضی مشغول به کار هستند اظهار داشت: در سال ۹۶ نزدیک به ۴۸۰ هزار پرونده در دادسراها، محاکم عمومی و همچنین محاکم تجدید نظر و اجرای احکام در جریان بوده و ۱۳۲ هزار پرونده نیز در مسیر رسیدگی در شورای حل اختلاف در دست بررسی بوده است که رقم کلی پرونده ها به ۶۱۲ هزار می رسد.

وی افزود: خروجی پرونده ها نیز از جنبه رسیدگی،عددی است معادل ۶۰۰ هزار که پرونده که به خاطر تراکم کار و ضیق وقت،کمبود نیرو و قضات برخی از پرونده ها از سال گذشته انباشت شده و ادامه رسیدگی به آن به سال ۹۷ موکول گشته است.

رئیس کل دادگستری گیلان با اشاره به برنامه ریزی مناسب اوقات دادرسی در دادگستری استان گیلان خاطر نشان ساخت: این برنامه ریزی مدون و دقیق بدین گونه است که میانگین زمان رسیدگی به ۱ پرونده به ۹۰ روز می رسد.به صورت تفکیک شده این زمان در دادسراها ۴۰ روز، در محاکم ۴۶ روز، در دادگاه های حقوقی ۷۵ روز و برخی محاکم در پرونده های جنایی و قتل به مدت بیشتری نیاز دارد که میانگین کل زمان رسیدگی به هر پرونده به ۹۰ روز می رسد.

سیاوش پور با اشاره به تسریع در رسیدگی به پرونده های مسن که مدت حل و فصل آن طولانی شده اظهار داشت:پرونده هایی که سال جاری و سال قبل مفتوح شده را پرونده های جوان و جاری و پرونده های که از سال ۹۵ به قبل آغاز به رسیدگی شده است پرونده های مسن میدانیم که برای حل و فصل و به اقتضای موضوع پرونده زودتر به آنها رسیدگی خواهد شد.

رئیس کل دادگستری گیلان با نقل سخنان رهبری مبنی بر کاهش جمعیت کیفری زندان ها خاطر نشان ساخت:سیاستی که امروزه قوه قضاییه در پیش دارد و قانون گذار نیز به آن مبادرت می ورزد، اشاعه ی مجازات های جایگزین حبس است که احکام زندان به جز برای افرادی که مخل امنیت جامعه هستند صادر نشود.امروز نزدیک به ۸۰۰۰ نفر زندانی داریم و در سال گذشته نزدیک به ۷۴۰۰ نفر بوده که این رقم نسبت به سال گذشته با افزایش روبرو بوده است. در این میان ۴۸٪ ازین زندانی ها جرائم مرتبط با مواد مخدر دارند.

سیاوش پور خطاب به رسانه ها در باب افزایش آگاهی و فرهنگ سازی در جامعه اذعان داشت: برای جلوگیری و شناخت جرائم تنها قوانین بازدارنده و مجازات های درنظر گرفته شده در قانون کفایت نمی کند و آگاهی مردم و فرهنگ سازی پیشگیری از جرائم از راه های مقابله با معضلات اجتماعی است. در این راه قوه قضاییه تمام توان خود را به کار بسته و از رسانه ها و مطبوعات نیز انتظار می رود در این مسیر همراه و حتی جلوتر از دیگر تشکیلات دولتی و حکومتی پیش گام باشند. بخش مهم این بحث پیشگیری است، اگر کاری نکنیم که ریشه اختلافات و جرائم از بین رود، این تخلفات و پرونده ها افزایش خواهند داشت و آمار و ارقام نیز نشان از افزایش تقریبی ۱۰ درصدی نسبت به سال گذشته داشته است.

رئیس کل دادگستری گیلان در خصوص فعالیت های قوه قضاییه در حفظ منابع ملی و بیت المال به خصوص مراتع و جنگل ها و فضای سبز استان گیلان گفت: قوه قضاییه تمام تلاش خود را در حفظ و نگهداری این اراضی و تمام ثروت ملی و منابع عام المنفعه کشور به کار بسته اما معتقدم که این میزان از کنش بدون همکاری مردمی و به خصوص کار فرهنگی رسانه ها در آینده ای نزدیک تاثیر کافی نخواهد داشت.

رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه یکی از رسالت های قوه قضاییه مبارزه با مفاسد است تاکید کرد: به هیچ وجه برای قوه قضاییه قابل تحمل نیست که شخص، مجموعه یا ارگانی در هر سطحی از جامعه مرتکب جرائم اقتصادی، اجتماعی و اخلاقی و غیره شود و قوه قضاییه نسبت به هر جرمی در هر سطحی و توسط هر شخصی واکنش مقتضی از خود نشان خواهد داد.

سیاوش پور با اشاره به سامانه ی پاسخگوی ستاد خبری قوه قضاییه تشریح کرد: این سامانه که با شماره ۱۵۸۰ در دسترس عموم بوده به تازگی راه اندازی شده و در این مدت کوتاه تا کنون ۲۹ نفر از کارچاق کن ها و دلالان در گوشه و کنار دستگاه قضا با گزارشات مردمی شناسایی و تسلیم قانون شده اند.

رئیس کل دادگستری گیلان در جواب یکی از سوالات مبنی بر نظارت و رسیدگی سرزده به ارگان ها و سازمان های زیر نظر قوه قضاییه گفت: به ضرس قاطع می توانیم این ادعا را داشته باشیم که بنده و همکارانم در کشور از لحاظ سرکشی و نظارت بر تشکل های زیر شاخه قوه قضاییه پیشگام بوده و در رتبه ی نخست قرار داریم.

همچنین ساوش پور در پاسخ به اینکه قوه قضاییه با رفتارهای آشوب گرانه نظیر شعار نویسی روی دیوار ساختمان مرکزی شهرداری چه رویکردی دارد پاسخ داد: برخی تصمیم گیری ها و واکنش ها نیاز به ریشه یابی و بررسی های بیشتری دارد و حتی مضمون واکنش ها مناسب برای بازگویی در سطح جامعه نیست اما رسانه ای نکردن برخی مسائل نشان از منفعل بودن قوه قضاییه در چنین مواردی نیست.

عکس: علی جوادزاده

 

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید
کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx