نسخه موبایل
تیر ۲, ۱۳۹۷ 365736 اجتماعی خبر گیلان
چند نکته در مورد تماشای گروهی فوتبال در گیلان؛

از پاس به دیگری فرماندار انزلی تا سکوت بعضی اصلاح طلبان شورای شهر رشت

.

گیل خبر/ سرویس شهری: پخش گروهی مسابقات فوتبال جام جهانی در هفته گذشته حاشیه های فراوانی را ایجاد کرد و مخالفت بعضی نهادها تا دستور مستقیم رئیس جمهور برای ورود خانوادگی به ورزشگاه آزادی را ایجاد کرد. در استان گیلان نیز بر خلاف بازی اول اکثر شهرستان ها بازی دوم را به بهانه های مختلف پخش عمومی نکردند که در این میان چند نکته حائز اهمیت است.

یک- در بعضی شهرستان ها در جواب انتقادات شبکه های اجتماعی اینگونه ادعا شد که دستور عدم پخش عمومی فوتبال ایران در جام جهانی دستور شورای تامین استان است و به همه شهرستان ها ابلاغ شده است. به خصوص این مساله توسط فرمانداری بندر انزلی تکرار شد. به طوریکه با وجود درخواست شهرداری و شورای شهر بندر انزلی برای پخش عمومی مسابقه این مساله عنوان شد که استانداری گیلان با پخش مسابقه فوتبال در سراسر استان مخالف است. این شنیده غیر رسمی خیلی زود با واکنش معاون سیاسی استانداری گیلان همراه بود و جمشید نژاد اعلام کرد که به جزء رودسر به دلیل حادثه سیل، استانداری مخالفتی با پخش مستقیم فوتبال در سطح استان ندارد . به دنبال آن چند شهر از جمله آستارا، خشکبیجارو خمام نیز مسابقه ایران و اسپانیا برای عموم مردم به نمایش گذاشته شد. اما مشخص نیست چگونه با وجود درخواست شهرداری و شورا و همچنین تمایل استانداری و میل مردم فوتبالدوست بندر انزلی هیچ تلاشی برای پخش مسابقه ایران در دو مسابقه انجام نشده است. چگونه است که فرماندار یک شهر مراسم معارفه سرمربی باشگاه ملوان را در دفتر خود برگزار می کند که از نظر فوتبالی هیچ ارتباطی به دولت ندارد اما در مورد حوزه ای که به وی مرتبط است آن را به دیگران پاس می دهد. عدم تعامل فرماندار شهر با شورای منتسب به حامیان دولت و نزدیکی به نمایده مخالف دولت از جله انتقادات بسیار از فرمانداری فعلی بندر انزلی است. در این راستا حداقل انتظار می رفت که در چنین مسائلی شاهد همگرایی بیشتری با شورا و شهرداری باشیم که بازهم صورت نگرفت.

 

دو – در رشت نیز سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت به بهانه دیر وقت بودن از پخش مسابقه دوم ایران در جام جهانی امتناع کرد. بهانه شهرداری برای عدم پخش مسابقه با واکنش شبکه های اجتماعی روبرو بود و آن ها اکثرا بر این نکته مهم تاکید می کردند که رشت مدتی پیش به عنوان شهر شبهای روشن معرفی شده و باید برای تقویت هویت اجتماعی آن در شب اقدامات این چنینی را در دستور کار قرار داد. وگرنه چه فرقی با شهرهای دیگر دارد که ساعت ۲۲ آبمیوه فروشی ها را از فروش منع می کنند. اگر شهرداری رشت بخواهد طرح شبهای روشن را به خوبی اجرائی کند نیازمند آن است هرچه بیشتر زمینه های لازم برای چنین امری را پیاده کند و چه چیزی بهتر از تماشای یک مسابقه فوتبال! هرچه بود انتقادات از این اقدام سبب شد امروز شهرداری رشت طی اطلاعیه ای اعلام کند درخواست پخش بازی ایران و پرتغال صادر شده است.

 

سه- به دنبال عدم پخش زنده مسابقه ایران و اسپانیا در پیاده راه فرهنگی رشت، بعضی از اعضای شورا با انتقاد از آن خواستار اقدام عاجل برای پخش بازی سوم تیم ملی شدند. در این راستا در ابتدا بهراد ذاکری عضو جدید شورا نامه ای به شهردار رشت ارسال کرد و رضا رسولی عضو دیگر شورا نیز با وی همراه شد. محمد حسن علیپور دیگر عضو شورا نیز در مصاحبه ای خواستار پخش مسابقه در پیاده راه شد. یک عضو دیگر شورا نیز که در روسیه است حمایت خود را اعلام کرد و رئیس شورا نیز از جمله افرادی بود که حمایت خود را از اقدامات این چنینی ابراز داشته است. اما نکته جالب عدم همراهی بعضی اعضای شوا از جمله اعضای دیگر لیست امید بود. نفر اول اصلاح طلبان که این روزها به دلیل تلاش برای گماردن چند نفر به عنوان مشاوین تحت شدیدترین انتقادات قرار دارد سکوت اختیار کرد و یا عضو باشگاه دار شورا نیز به این مساله همچون حاشیه های یک ساله اخیر شهرداری ورود نکرد.. البته که این مساله می تواند مورد توجه همه اعضای شورا قرار بگیرد و هیچ کدام نباید از شانه مسئولیت خالی کنند. ولی مساله اینجاست که در یک سال گذشته یکی دو عضو به اصطلاح اصلاح طلب شورا چیزی متفاوت از بقیه اعضای شورا نشان ندادند که آن ها را نسبت به جریان سیاسیشان متمایز کند و همه را به این باور برساند که خوب شد این ها در شورا عضویت دارند و از حقوق شهروندی مردم که شعار اصلی اصلاح طلبان است دفاع می کنند. نه در مساله انتخاب مشاوران این مساله نمود پیدا کرده و نه در انتقاد از کم توجهی به مسائل فرهنگی و اجتماعی در شهر! نه به آن زمان که با تحصن و استعفاء و نطق های آتشین معروف در مجلس و مشهور به ساختار شکنی شدند نه امروز که برای پیگیری یک تماشای عمومی مسابقه فوتبال نیز ورود نمی کنند.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx