نسخه موبایل
تیر ۲, ۱۳۹۷ 365718 اجتماعی خبر

دفتر الکترونیک طلاق رونمایی شد

دفتر الکترونیک طلاق با حضور معاون قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور رونمایی شد.

گیل خبر/ احمد تویسرکانی روز شنبه در آیین بهره برداری همزمان پروژه های عمرانی و فناوری اطلاعات سازمان ثبت اسناد و املاک به مناسبت هفته قوه قضاییه که در سازمان ثبت اسناد، برگزار شد، اظهار داشت: از امروز با افتتاح این سیستم دفاتر ثبت طلاق که تا پیش از این به روش سنتی و کاعذی انجام می شد، به صورت الکترونیک به ثبت واقعه طلاق خواهند پرداخت.
وی با اشاره به آمار ثبت ازدواج و طلاق در ۲ ماه نخست امسال، افزود: یکی از مسایل امیدوار کننده، آمار مربوط به ثبت ازدواج است که در ۲ماه اول امسال ازدواج ۶ درصد رشد داشته است.
تویسرکانی خاطرنشان کرد: همچنین در ۲ ماه نخست امسال روند فزاینده ثبت طلاق متوقف شده و از رشد ۶ درصدی به یک درصدی کاهش یافته است، که امیدواریم این روند کاهشی ادامه یابد.
وی مهمترین ویژگی الکترونیکی ثبت طلاق را ثبت علل و عوامل طلاق عنوان کرد و گفت: از این سیستم می توان علت وقوع طلاق را بررسی و تحلیل آماری از وضعیت موجود را ارائه داد که اقدام موثری در جهت ارائه خدمات دقیق تر و مناسبت تر به مردم است.
تویسرکانی همچنین به مزایای ثبت واقعه طلاق به صورت الکترونیک هم اشاره کرد و تصریح کرد: افزایش امنیت نگهداری اطلاعات و محرمانگی، تنظیم سند طلاق، جلوگیری از به وجود آمدن تناقض در تنظیم سند، افزایش سرعت به دسترسی به همه اسناد طلاق تنظیم شده در دفترخانه های کل کشور و لزوم حضور و تایید هویت شهود در دفاتر طلاق است.

*رشد ٢۵ درصدی خدمات ثبتی در سال ٩۶
وی درباره حجم خدمات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: این خدمات در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ رشد ۲۵ درصدی داشته و این رشد در مقایسه با دو ماهه سال ۹۷ از جمله در صدور اسناد مالکیت با رشد ۲۱ درصدی و خدمات اسناد رسمی رشد ۱۹ درصدی شاهد بودیم.
تویسرکانی با بیان اینکه بیش از هفت هزار دفترخانه در کشور فعالیت می کند، افزود: اکنون حجم عظیم بوروکراسی و مکاتبات کاغذی و دفتری حذف شده است و کاهش اقدامات سنتی و افزایش دقت و سرعت در امور را به همراه داشته و به همین دلیل حجم خدمات رسانی ثبت به مردم افزایش یافته است.
رئیس سازمان ثبت به خدمات این سایت در بهبود فضای کسب و کار اشاره کرد و گفت: خدمات سازمان ثبت براساس تاکیدات مقام معظم رهبری به دنبال توجه به اقتصاد مقاومتی در فعالیت های اقتصادی است همچنین ارزیابی های بین المللی کسب و کار حاکی از موفقیت های چشمگیر سازمان ثبت در زمینه تثبیت مالکیت ها است.
تویسرکانی اضافه کرد: براساس آمار بانک جهانی در سال ۲۰۱۳ رتبه کل کشور ۱۴۵ از بین ۱۶۰ کشور بوده است و رتبه مربوط به ثبت مالکیت هم رتبه ۱۶۵ بوده که رتبه خوبی نیست اما در سال ۲۰۱۴ رتبه ۱۵۲؛ در سال ۲۰۱۵ رتبه ۱۳۰ ، در سال ۲۰۱۶ ارزیابی کشور رتبه ۱۱۸ از ۱۹۰ کشور است ولی رتبه ثبت مالکیت رتبه ۹۱ و در سال ۲۰۱۷ از ۱۸۹ کشور رتبه کشور ۱۲۰ و رتبه مربوط به ثبت مالکیت ها ۸۶ است و در سال ۲۰۱۸ رتبه کشور ۱۲۴ و رتبه ثبت مالکیت ۸۷ بوده که نشانه ارتقای خدمات ثبتی است.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در حوزه ثبت مالکیت ها در ردیف کشورهای پیشرفته قرار داریم.

*افتتاح همزمان چند پروژه عمرانی ثبت در ۴ استان از طریق ویدئو کنفرانس
معاون رییس قوه قضاییه گفت: اقدام بعدی افتتاح چند پروژه عمرانی حوزه ثبت در کشور است و این پروژه ها در استان های کرمانشاه، بوشهر، فارس و اردبیل به صورت ویدئو کنفرانس و همزمان با نشست حاضر افتتاح می شود.

**رشد ٣١ درصدی افراد ممنوع الخروج
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص ممنوع الخروج ها افزود: در سال ۹۶ مجموعه افرادی که در رابطه با بدهکاری ادارات اجرا ممنوع الخروج شدند ۲۱ هزار و ۵۳۵ نفر است که در سال ۹۶، ۳۱ درصد نسبت به سال ۹۵ افزایش داشته است.
وی ادامه داد: از مجموع افراد ممنوع الخروج، تعداد ۱۱ هزار و ۸۷۵ نفر اموالشان شناسایی و طلب و بدهی شان پرداخت شد و رفع ممنوع الخروجی شدند.
تویسرکانی در رابطه با معوقات بانکی اظهار داشت: ۶ هزار و ۴۰۰ میلیون تومان از معوقات بانکی ها وصول شده است.
وی درباره افراد متخلفی که در سازمان ثبت انفصال از خدمت گرفتند، گفت: در سال ۹۶ حدود ۳۴ نفر از دفتریاران و دفترداران انفصال دائم داشتند و ١٢٠ نفر هم حکم تعلیق گذفتند و انفصال های موقت از ۱۵ روز تا ٢ ماه در سال ۹۶ ۴۵۲ مورد بوده است و با جدیت و قاطعیت متناسب با میزان تخلف برخورد قانونی انجام می شود.

**طلاق از شناسنامه حذف نمی شود
وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینکه نظر شما در مورد عدم ثبت طلاق در شناسنامه چیست بیان کرد: به موجب قانون و مقررات چنین تصمیمی نداریم و پس از طلاق مشخصات فرد ثبت می شود اما حسب مقررات می توان در مورد افرادی که برای مثال زندگی مشترک یا فرزند مشترک نداشتند اقداماتی انجام داد ولی در شرایط فعلی واقعه طلاق در شناسنامه ثبت می شود. هنوز به توافقی با سازمان ثبت احوال در این زمینه نرسیدیم. در صورت چنین تصمیمی شناسنامه ها باید اصلاح شود.
تویسرکانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه مردم چطور می توانند از دریافت کدرهگیری هنگام خرید ملک مطمئن شوند؟ اظهارداشت: کد رهگیری اقدام مناسبی نبوده و آنچه مورد تأیید ثبت است و در برنامه های توسعه هم آمده این است که اقدامات در معاملات ملکی باید مقدمات ثبت رسمی باشد و کدرهگیری معنا و مفهومی ندارد و نیازمند اصلاحات و تجدیدنظر هستیم.
وی خاطرنشان کرد: قولنامه تنظیمی در بنگاه های معاملات ملکی در حکم سند عادی است و بار حقوقی آن در همین اندازه است و در صورتی که اختلاف پیش آید باید در دادگاه رسیدگی شود ولی در صورت ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی، اگر مشکلی به وجود آید طرفین می توانند بدون مراجعه به دادگاه از طریق ثبت پیگیری و مشکل آنها رسیدگی شود.
رئیس سازمان ثبت اسناد درباره فعالیت شرکت های تجاری در مناطق آزاد گفت: بعضی از امور که جنبه حاکمیتی دارد باید در کشور وحدت رویه و وحدت عملکر داشته باشد و درست نیست شرکتی در مناطق آزاد شکل بگیرد و فعالیت خود را در سراسر کشور گسترش دهد.
وی اضافه کرد: شاهد هستیم شرکت های این چنین ضوابط و مقررات را رعایت نمی کنند در حالی که باید به سمت شفاف سازی برویم که در نتیجه آن حقوق دولتی مانند دریافت مالیات و نظارت بر فعالیت شرکت ها ضایع نخواهد شد. تویسرکانی یادآور شد: اگر بخواهیم متکی بر اقتصاد مقاومتی و داخلی پیش برویم، باید به فرآیندها و اقداماتی که منجر به شفافیت در تثبیت مالکیت ها و فعالیت های اقتصادی می شود، ملتزم باشیم. وی ادامه داد: متاسفانه امروز شاهد فرار مالیاتی هستیم البته هماهنگی های وسیع با سازمان امور مالیاتی داشتیم.

** همکاری دستگاه‌های دولتی در طرح کاداستر در مجموع رضایت بخش نیست
تویسرکانی در پاسخ به سوال دیگری درباره ورود سازمان ثبت به پرونده زمین خواری، اظهار داشت:
ثبت در کشور ما وارث یک عقبه سنتی ١٠٠ ساله است و در گذشته فرهنگ معاملات غیر رسمی گسترش داشته و متاسفانه دستگاه های دولتی هم اقدامات لازم برای تثبیت مالکیت را انجام نداده اند.
رئیس سازمان ثبت خاطرنشان کرد: در قانون کاداستر پیش بینی شد که دستگاه های دولتی ظرف دو سال برای صدور اسناد مالکیت اقدام کنند اما در مجموع این اقدامات رضایت بخش نبوده است.
وی تصریح کرد: ما امیدواریم هم بخش دولتی در ثبت رسمی مالکیت های دولت اقدام کند و هم مردم از معاملات عادی در این خصوص پرهیز کنند تا موضوع زمین خواری در کشور از بین بروند زیرا اگر مالکیت دولت تثبیت شود، کسی نمی تواند تصرف کند و در واقع همه این آسیب ها به معاملات عادی برمی گردد.

**۹۰ درصد فرودگاه ها مالکیت ها و حریم ثبت شده دارد
تویسرکانی درباره حریم فرودگاه ها اظهارداشت: در زمینه حریم های فرودگاهی قدم های خوبی برداشتیم و اکنون ۹۰ درصد فرودگاه ها مالکیت ها و حریم ثبت شده دارند.
وی یادآور شد: البته مشکلاتی مربوط به فرودگاه مهرآباد و فرودگاه امام خمینی (ره) وجود دارد؛ متاسفانه در شروع پروزه فرودگاه امام خمینی (ره)در واگذاری اراضی نظم حاکم نبوده است و در مورد فرودگاه مهرآباد هم تداخلات و تصرفاتی بین فرودگاه، مردم و برخی دستگاه های دولتی که در حاشیه فرودگاه مستقر هستند، وجود دارد که در رابطه با این موضوع، تیم مشترکی با همکاری شرکت فرودگاه ها تشکیل شده است و درصدد رفع مشکلات هستیم.
تویسرکانی درباره اموال خاوری گفت: اموال غیرمنقول همه اشخاص، آنهایی که سند رسمی دارد، همه در سیستم وارد شده است و در لحظه قابل جستجو است و اموال این فرد مورد نظر به دستگاه قضایی اعلام شده است اما مطلبی که اعلام شده این است که چون در گذشته اموال به صورت قولنامه ای و اسناد عادی معامله شده است، ممکن است اموالی وجود داشته باشد، که اسناد آن در فهرست دارایی های اشخاص مشخص نباشد.

ایرنا

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx