نسخه موبایل
خرداد ۲۹, ۱۳۹۷ 365085 اجتماعی خبر گیلان
نشست خبری شهردار رشت؛

پرونده های بدهی منجر به مسدودی حساب شهرداری رشت تسویه شد/ هنوز ۷۴ چک برگشتی داریم / ما اصلا مشاور نداریم/ در گذشته با ۲۴۰۰ نیرو ۳۷۰۰ ابلاغ صادر شده بود/ سوالاتی که توسط شهردار بی جواب ماند

.

گیل خبر/ سرویس شهری: دکتر مسعود نصرتی شهردار رشت در نشست خبری با اصحاب رسانه  با گرامیداشت ایام هفته و پوزش بابت وقفه در نشست های خبری ابراز داشت: ناملایماتی در مدیریت شهری به وجود آمد که خوشبختانه در حال مرتفع شدن است. وی در ادامه افزود:  در وضعیت اقتصادی کشور که بر حوزه مدیریت شهری حاکم است ورود بخش خصوصی و حوزه سرمایه گذاری بسیار با اهمیت است. چند روز پیش به یکی از دوستان رسانه ای گفتم که آیا شهر دیگری وجود دارد که ظرف هشت ماه ۲۱ بار حسابش مسدود شده باشد. این شهر در حوزه مدیریت شهری صاحب یک آرای قطعی شده بود  ولی تسویه حسابی صورت نگرفته بود. یک سال نیز وقت گرفته بودند و بازهم این اتفاق نیفتاد و  شورای پنجم و شهردار دوره پنجم با ۲۱ پرونده مواجه شد که دوازده ماهش قطعی شده است و پرونده های دیگر هم وجود دارد که هنوز دوازده ماهش تمام نشده است.

شهردار رشت در این زمینه ادامه داد: به هر شیوه ای بود همه این پرونده ها به پایان رسید و به امید خدا بعد از این مسدودی حساب نخواهیم داشت.  البته هنوز ۷۴ چک برگشتی داریم  که  امیدواریم وارد بازی جدیدی نشویم و این چک ها را نیز پاس کنیم.

وی با اشاره به روند اجرایی پروژه های شهرداری نیز گفت: ما ۱۶ پروژه از ۳۱ تفاهمنامه ای که  در ماه های گذشته امضاء شده بود  بعد از فراخوان قانونی که صورت گرفت و ۱۰۷ سرمایه گذاری که مراجعه کردندآغاز کردیم.برای پروژه هایی که در چهارچوب پیمانکاری است ما تامین مالی را انجام دادیم و پروژه هایی که شروع می کنیم از قبل منابعش تامین شده است. وی در ادامه افزود:  همچنین ما سال گذشته موفق شدیم با همکاری اداره کل راهسازی استان ۲۵ هکتار قطعات مسکونی و عمرانی ایجاد کنیم.

نصرتی در ادامه اظهار داشت: من از گذشته نمی خواهم صحبت کنم. وگرنه کارهای آینده نیز دچار مشکل و سختی می شود. شهرهای ایرانی که برای تولید زیرساخت به صنعت ساختمان وابسته هستند اکنون با  مشکل مواجه هستند. کسی پروانه تولید نمی کند و درآمدی با شیوه صنعت ساختمان برای شهروند تولید نمی شود. شهرهایی مثل ما که تقاطع غیرهمسطحش راضی کننده نیست. بلوار های ما تملک نشده و مشکل بهداشتی دفع زباله داریم و پارکها بر اساس نواحی ایجاد نشده و پروژه هایی از این جنس باید با سختی کار خودمان را پیش ببریم. زیرا زمان رونق ساخت و ساز نیست ولی مجبوریم که این کارها را انجام دهیم. پس برای جذابیت در شهر نیاز داشتیم که ضوابط طرح تفصیلی را بازبینی کنیم که در این امر با مشارکت شورا و نظام مهندسی ساختمان حدود هشت ماه وقت گذاشتیم و ۵۱ مورد بازنگری صورت گرفت و در مرحله تصویب نهائی است.

شهردار در پاسخ به سوالات  با اشاره به انتقادات از خود بیان داشت: باید ابتدا پرسیده شود هشت ماه پیش آسفالت خوبی  داشتیم که  اکنون نداریم، باید اوضاع و احوال هشت ماه پیش را جستجو کنید تا ببینید که توقعات در زمان ورود من  چه چیزی بود. ابتدایی ترین موضوعات ممکن درخواست می شد. وی ادامه داد:  در یک سال ۳۷۰۰ ابلاغ صادر شده بود  و ما ۲۴۰۰ نیرو داریم که این تعداد ابلاغ صادر شده بود. آیا  اینجا می توان به صورت آنی تحول ایجاد شود؟ اوضاع احوال چه چیزی بوده که  انتظار داریم زود تغییر کند. این که در یک حرکت خاص همه چیز عالی شود که هرگز چنین نخواهد شد. این که بتوان ظرف یک ماه یک بحران ۴۰ ساله را مدیریت کند باید خیلی اوضاع خوب باشد.

نصرتی در پاسخ به پرسشی درباره عدم ارسال عوارض نوسازی و پسماند جلوی درب منازل  نیز گفت:  ما در شهر رشت ممیزی املاک نداریم که بتوان قبض صادر کرد و این مطالبات نیز انبار شده است و پرداخت نیز صورت نگرفته است تا این ممیزی صورت بگیرد. کاش در این مورد رسانه ها همکاری می کردند که این درآمد پایدار ایجاد می شد و این انباشت صورت نمی گرفت.

وی با اشاره به بدهی های شهرداری نیز بیان داشت: بدهی ۱۸۴ میلیاردی ما بسیار قابل توجه است. بودجه  ما در سال ۹۵ حدود  ۳۹۲ میلیارد تومان محقق شده که هشتاد درصد صرف حقوق شده است. پس این بدهی بسیار سنگین است.  من علاقه مند بودم که به جای این بدهی کف خیابان کار انجام دهم. ولی نمی شد بدهی ها پرداخت نشود. من دوست داشتم ۵۰ پروژه عمرانی انجام دهم ولی مجبور به پرداخت بدهی ها بودیم.

شهردار رشت با اشاره به انتشار  نامه های اداری شهرداری گفت:  دسترسی آزاد به اسناد و  نامه ها به  صورت غیر رسمی منتشر می شود و باید کسانی که منتشر می کنند باید بگویند که آیا با این کارها به شهر خدمت می کنند یا خیر!

وی با اشاره به بحث افطاری با تعدادی محدودی با اصحاب رسانه نیز گفت: برنامه افطاری با رسانه ها اصلا توسط شهرداری تدارک داده نشده است. در برنامه افطاری چهار پنج نفره به رستورانی  دعوت شدیم . باید فردی ناشی باشد که نداند چنین دیداری منتشر نمی شود. من در تهران هم برنامه افطاری می گذاشتم ۵ دقیقه بعد خبرش منتشر می شد.

نصرتی با دفاع از جمع آوری نرده های بی آرتی در پاسخ به پرسشی در مورد عدم جمع آوری قسمت دیگر آن گفت: در مورد میله های بی آرتی بازهم می گویم هرکس سندی دارد که مجوز نصب آن بوده منتشر کند. به هیچ عنوان چنین مجوزی صادر نشده است. دو سال این میله ها نصب بوده و از داخلش هم اتوبوس تندرویی حرکت نمی کرده است. در مرداد ماه سال ۹۶ وزیر کشور مصوبه شورای عالی را ابلاغ می کند که بر اساس آن مصوبه تا سال ۱۴۰۰ ما باید اتوبوس خط معمولی داشته باشیم و از ۱۴۰۵ وارد خط اول اتوبوس بی آرتی شویم که زیرساخت های آن باید فراهم گردد. اکنون هم برای بررسی به ما گفتند که فاز دوم میله ها فعلا انجام نشود. ولی این نرده ها نمی تواند باشد. دوستان رسانه ای باید فضای اجتماعی را کنترل می کردند که آیا از این وضعیت مردم راضی هستند یا خیر!

شهردار با اشاره به روند اجرای آسفالت در شهر نیز گفت: سوال می شود که همه شهرها بدهی دارند ولی کار آسفالت را انجام می دهند. به نظرم در این زمینه رسانه ها می توانستند کار کنند. شما شهرداری را می شناسید کارخانه آسفالت نداشته باشد؟ کارخانه ما تعطیل بود. روز اول بازدید دیدم که چند کامیون وجود داشت و متروکه کامل بود. با این حال بدون تولید بدهی شهر آسفالت شده است. لطفا گزینشی عمل نکنید و اگر فکر می کنید صورت نگرفته می توانید از شهرداری آمارش را بگیرید.

وی با اشاره به تجربه رزومه موفقش در شهرداری قزوین گفت: دوستانی می پرسند چرا رزومه شما در اینجا بروز و ظهور ندارد. آیا جوابش در گذشته نصرتی است یا در همین شهر ؟ چقدر مسیر طی شده است. صبر ما چقدر است. یک شهر با رتبه بیست و ششم  چقدر طول می کشد به رتبه دهم ارتقاء دهیم.

نصرتی با اشاره به بحث خودروی گرانقیمت شهرداری برای خود نیز گفت: ما اتاق جلسات سرمایه گذاری خودمان را مخفی کردیم که نبینند. همین دفتر را با شهرداری های دیگر مقایسه کنید. این ها باعث تاسف است. یک سری موضوعات آبروداری شهر است.

شهردار در ادامه گفت: من قبل از این که حکمم صادر شود  مدیریت مالی شهرداری نامه ای را تنظیم کرده بود که شهرداری ۷۳۰ میلیارد تومان بدهی دارد. من این را به آقای علوی(رئیس شورا) گفتم که اعلام نکنید وگرنه هیچ پیمانکاری با ما کار نمی کند. ولی آقای علوی گفتند که همه خبر دارند  و اهمیتی ندارد. اجازه دهید آقای ماه پسند گزارشش را بدهند. ولی من نگاهم این بود که اطلاع رسانی نشود ولی دائم این تکرار می شود. وی در ادامه گفت: تهاترهای نامعلوم را نمی دانم چه چیزی است. ما جلوی خیلی تهاترهای پر شائبه را گرفتیم. اگر کسی اطلاعی دارد که تهاتری اجرا می شود حتما به من اطلاع رسانی شود.

وی با اشاره به بحث مشاوران متعدد شهرداری نیز گفت: ما اصلا مشاور نداریم. در گذشته یک  ۱۴۳ نفر و یک ۱۷ نفرحضور داشتند که آن ها هم بخش اعظمشان مشاور نبودند ولی  با همین عناوین وارد شهرداری شدند.  اکنون ما مشاوری محیط خودمان نداریم. یک قراردادهای پیمانکاری و یا مشاوره ای و نه بر اساس حقوق ماهیانه با بعضی افراد صورت گرفته است و در این زمینه موضوعی را تعریف کردیم که اگر این را انجام دادند پول خواهند گرفت  و گرنه خداحافظی خواهیم داشت. هیچ تعهد نیرویی نیست و من در زمینه مشاوره ها به واقع اصلاح کردیم.

نصرتی در ادامه درباره پرسشی در مورد عدم حضورش در مراسم های مختلف مانند تماشای مسابقه جام جهانی بیان داشت: خیلی از شهرهای دیگر با تماشای مسابقات فوتبال گروهی مخالفت کردند. من در این رابطه حضوری با استاندار صحبت کردم و موافقت ایشان را گرفتم که برنامه در پیاده راه اجرا شود. بعد دیدم که همه می گویند آقای شهردار حضور ندارد. ولی کسی نپرسید که چه کسی مجوز را گرفت. این نوع مذاکرات و حرکات زیبنده نیست. وی در مورد ابهامات پاداش های شهرداری نیز گفت: این که ما پاداش ها را تا یک شانزدهم کاهش دادیم کسی سوال نکرد. ولی سوال می شود که به فلان شخص چه مقدار پاداش داده شده است.

شهردار رشت در پایان سخنانش گفت: سعی کنیم حرمت رسانه و قلمش را حفظ کنیم. من روزی دوست دارم در شهرداری قراردادی ببندم ولی اگر به آن نرسم شهردار شخصیت بدی شود. باید به حرمت شهر بعضی مسائل را کنترل کنیم. باید فکر شود که چرا در چهل سال چهل شهردار عوض کردیم . بی ثباتی مدیریتی مهم است. ۹۵ درصد شهرداران این شهر  نیز بومی بودند.

گفتنی است در این نشست به بعضی سوالات مشخص خبرنگاران در مورد مشاوران قزوینی شهردار، ابهامات انتصابات، شفافیت مالی شهرداری، دخالت اعضای شورا در انتصابات پاسخ مشخصی داده نشد.

عکس: هنگامه جعفری پرست

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید
کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx