نسخه موبایل
خرداد ۵, ۱۳۹۷ 361597 خبر فرهنگی گیلان
 حاشیه نگاری مراسم رونمایی از کتاب شایان مصلح در رشت؛

شرط خرید کتاب برای ورود به مراسم!

.

گیل خبر/ سهیل سجودی

در چند سال اخیر دولت تدبیر و امید متاسفانه مانند بعضی از عرصه های دیگر حال اوضاع فرهنگ علی الخصوص کتاب خوب نیست.
عدم وجود استفاده از کتاب در سبد خانواده ها ،تیراژ پایین کتابها و در کنارش قیمت بالا کتابها بدلایل مختلف سبب آن شده که فرهنگ کتاب خوانی جایگاه گذشته خود را بیش از پیش از دست بدهد
تمام اینها در حالیست که عاشقان عرصه فرهنگ کماکان به تولید آثار خود می پردازند و دل در گرو این عشق دیرین خود نهاده اند.
در این میان شهرها و استانهایی که سابقه تاریخی بیشتری در این عرصه داشته اند مانند شهر و استانمان کماکان از پیش تازان این جرگه میباشند و یکی دیگر از نشانه های آن دست به قلم شدن اهالی ورزش در مناسباتی خارج از عرصه ورزشی خود میباشد.
فوتبالیستی از خطه گیلان با مناعت طبع مثال زدنی و برخلاف جریان این روزهای ورزشی کشور و بخصوص فوتبال،که نه تنها به خواندن کتابهایی در زمینه کاری خود وقعی نمی نهند اینبار کتاب شعری منتشر کرد که خود نشانگر آن بود که میتوان در عرصه بالای ورزشی فعال بود اما فعالیت های فرهنگی را فراموش نکرد و در روزگاری که باشگاهها تنها نام فرهنگی و ورزشی را یدک میکشند به مانند تک ستارگانی در این آسمان ابری بدرخشند.
اما نکته ای عجیب در مراسم رونمایی از این کتاب بود؛
در روزگاری که مراسم رونمایی از کتابها در کتاب فروشی های شهرمان با کمترین امکانات برگزار میگردد و نویسندگان یا به نوعی عاشقان این راه بدون کوچترین چشمداشتی کتابشان را به مهمانان و هواداران خود هدیه میدهند متاسفانه در مراسم رونمایی این کتاب از الزامات ورود به مراسم خرید کتاب به اجبار بوده و در صورت عدم خرید کتاب از ورود شما حتی اگر دعوت شده به این مراسم بودید جلوگیری به عمل می آمد!
در شبی که به اتفاق نماینده مردم شهرم جناب فرهام زاهد به این مراسم رفتم مسئولی رسما اعلام نمود که باید کتاب را بخرید تا بتوانید داخل شوید هرچند به تاکید بنده در معرفی عضو شورا شهرم اما نامبرده کماکان بر حرف خود مصر بوده و من مات و مبهوت مانده بودم که در کجای دنیا در روز رونمایی کتاب الزام حضور در جلسه آنهم در یک سالن ورزشی دولتی(یادگار امام رشت)را منوط به خرید زوری کتاب میکنند؟!
هرچند بدلیل این بی حرمتی در جلسه حضور نیافتیم و مکان را ترک کردیم اما بنا به شناختی که از ورزشکار استانم شایان مصلح دارم در عجبم که حضور افرادی بادیگارد گونه در ورودی مراسم و این نوع برخورد در قامت محیط های فرهنگی نبوده و نیست و امیدوارم که زین پس شاهد چنین برخوردهایی نباشیم چون حضور در هر عرصه ای ابتدا نیازمند آشنایی به آداب و مناسبات آن عرصه می باشد حال در این میان عرصه فرهنگی که جایگاه خاص خود را دارد و به شخصه امیدوارم که شایان مصلح که به حسن اخلاق و رفتار شهره است از گزند دلالان ورزشی چه در عرصه ورزش چه در عرصه فرهنگ بدور ماند.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx