نسخه موبایل
اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۷ 358832 خبر سیاسی گیلان
وزیر ارتباطات در نشست با جوانان حوزه ICT گیلان:

حرف صداوسیما که پادکست و تماس صوتی در انحصار آن ها است اعتقاد ما نیست/ مدل اداره شرکت دانش بنیان ارضاء کننده ادارات شرکت های کسب نوپا نیست/ با فیلتر تلگرام دنیا به آخر نرسیده است

نشست فعالان حوزه ICT استان گیلان با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سالن الغدیر استانداری گیلان برگزار شد.

اختصاصی گیل خبر/ محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این نشست  بعد از سخنان فعالان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان با ابراز خوشحالی از حضور در دیار میرزاکوچک جنگلی گفت: صحبت هایی که دوستان مطرح کردند و مطالباتی که بیان شد بسیار عالی بود  و به واقع این ها مسائلی است که در حوزه کاری ما است و من به عنوان وزیر برای آن جواب دارم و مد نظر من نیز است.

وزیر ارتباطات ادامه داد: گیلان ظرفیت های بسیار خوبی دارد و با داشتن ظرفیتهای گردشگری و بکر قابلیت تولید ثروت در منطقه را دارد که هنوز به خوبی از آن استفاده نمی شود. این استان سه شاخص «سطح دانش، سطح دسترسی ها و استفاده از فناوری اطلاعات» را دارا ااست که در سال ۹۵ با دو درجه ارتقا رتبه هشتم کشور را کسب کرده است.

وزیر ارتباطات در ادامه خاطرنشان کرد: ما در عصری هستیم که با توسعه پهن باند اشیاء به ما متصل می شوند . تاثیرات شگرف این امر را تجربه کرده ایم که تاثیر بسیار بزرگی است. اقتصادی به عنوان اقتصاد دیجیتال ظهور کرده است که کشورهای دنیا برای آن برنامه می دهند. منابع دنیامانند نفت و گاز  ثابت مانده اند و سالها تغییر شگرفی در آن صورت نگرفته است. تنها با بهره وری می توان آن را ارتقا داد که برای همین فناوری اطلاعات ایجاد شده است.

آذری جهرمی در ادامه تاکید کرد: به لحاظ دانش مردم در فناوری اطلاعات  در رتبه ۵۸ دنیا هستیم که رتبه خوبی است. درحوزه سطح دسترسی نیز از رتبه بالای ۱۰۰ در دولت تدبیر و امید  توانستیم به رتبه ۶۷ دست پیدا کنیم. شاخص فناوری اطلاعات ما نیز ارز رتبه ۱۱۱ به رتبه ۱۰۱ دست پیدا کردیم. وی ادامه داد: اگر ما امروز در رتبه ۱۰۱ جهان قرار داریم  نشان می دهد که متناسب با رشد فناوری اطلاعات در جهان  نشان ندادیم و باید  باید تا سی رتبه بالا برویم و اکنون تصمیم کلان کشور انجام شده است که این رشد را رقم بزنیم.

آذری جهرمی با اشاره به این که مشکل ما زیست بوم است وی ادامه داد: همه بخش های زیست بوم نیاز به توجه و خلاقیت دارند . فضای مجازی ما فضای مرزداری نیست . یک فضای بدون مرز است. اگر بتوانید این فضا را بهبود ببخشید بعید نیست در کشور دیگر نیز آن را مورد توجه قرار دهند.

آذری جهرمی در ادامه جلسه گفت: زیست بوم فناوری اطلاعات نیامند فضای باز حاکمیتی است و اطلاعات دستگاه ها باید به صورت عادلانه مورد استفاده قرار گیرد. زیست بوم ما دچار مشکل است چون نهادهای تامین مالی ما باید کار کند و نهاد تامین مالی ما شامل موادهای سرمایه گذاری هستند که باید مورد رسمیت قرار بگیرد. وی افزود: بدون شک دغدغه های شما را ما مطالعه کردیم و تلاش هایی در این زمینه کردیم. اولین موضوع مساله نهادسازی است. ما نهادی به نام شرکت دانش بنیان داریم که خیلی زحمت کشیده ولی مدل اداره این شرکت ها ارضاء کننده ادارات شرکت های کسب نوپا نیستند. ما دنبال ما ایجاد شرکتهای کارآفرین هستیم. قانون تغییر تجارت دردسرهای بسیار زیادی دارد  و از سال ۱۳۳۰ هنوز الحاقیه ای به آن صادر نشده است.

وی افزود: این که در کشور انگلستان می گویند بر اساس استارت آپ ها هشتصد هزار شغل از بین رفته مشخص است در کشور ما نیز این وجود دارد. با این حال ما باید برای این مساله فکر کنیم. وقتی ما مکانیزمی برای بازآموزی این مساله نداریم چالش ایجاد می شود. تعارضات عادی است که با آن مواجه هستید و به نظرم طبیعی است و باید آن را پشت سر بگذاریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه گفت: قانونی که در مجلس تصویب شده است این است که مجوزها باید ساماندهی شود و در این آیین نامه ذکر شده که کسب و کارهای اینترنتی باید مجوزش را از فلان صنف و اتحادیه بگیرد. الان محل اشکال این است که صنف کسب و کار نوپا در استان گیلان وجود ندارد و بسیاری از مشکلات به وجود می آید. ما در این زمینه صحبت کرده ایم که نظام صنفی رایانه ای ایجاد شود و این موضع برای طرح در دولت تصویب شده است.

آذری جهرمی در ادامه ابراز داشت: رادیو و تلویزیون در اختیار صدا و سیما است. مبحثی به نام صوت و تصویر فراگیر مطرح شده است که صداوسیما گفته است که در اختیار ان ها است. این که عده ای بگویند پادکست، تماس صوتی، یو سی تی جزء صوت و تصویر فراگیر است ما چنین اعتقادی نداریم و  این امر معنایی ندارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با اشاره به مشکل فیلتر تلگرام نیز گفت: آن چیزی که در کشور ما حاکم  است قانون است. یکی مثل آقای جعفرزاده می گوید غیرقانونی است که ایشان کارشناس قانون هستند و در این زمینه فعالیت دارند . ولی نکته ای که وجود دارد این است که این اتفاق ممکن است خوشایند نباشد. ولی مگر دنیا تمام شده است؟ این برای رفع مسئولیتی نیست. ما وظیفه ای فراتر از آن داریم. ولی باید بدانیم  کسی خیرخواه ما نیست. چرا اولین چیزی که آقای ترامپ برای ایرانی ها تعلیق کرد اپلیکیشن ها بود  آیا به ضر ما بود یا کسب و کار شما جوانان ایرانی؟

آذری جهرمی در انتهای سخنان خود گفت:  انتقاد کردن اگر تخریب و چوب لای چرخ کردن نباشد مشکلی نیست، با همه این مشکلات باید کشور را خودمان بسازیم و این ظرفیت وجود دارد. در برابر هجمه ها ایستاده ایم و باید هم بایستیم. ممکن است خیلی ها علاقه مند به این دولت نباشند. دولت هم ممکن است ضعف هایی داشته باشد همه باید کمک کنند که این ضعف ها را پوشش دهیم. همه ما نیازمند این هستیم که اختلاف نظرات براندازانه را کنار بگذاری و  دوم این که پشتیبانی کنیم و کمافی السابق همه ظرفیتهای کشور از همدیگر استفاده نمایند.

گفتنی است استاندار گیلان  نیز در این جلسه با خیرمقدم به وزیر ارتباطات با اشاره به مباحث جوانان حوزه ICT در این جلسه گفت:ما مباحث را جمع بندی را می کنیم و با معاونین زیرمجموعه مهندس آذری جهرمی مطرح می کنیم و در نشستی در تهران قصد است که مطالبات جوانان را پیگیری و اخذ تصمیم کنیم.

 

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد
http://www.bankmellat.ir/default.aspx