نسخه موبایل
اردیبهشت ۵, ۱۳۹۷ 355975 اجتماعی اقتصادی خبر گیلان
نشست خبری تشکلهای کارگری و بازنشستگان گیلان؛

اختلال در روند پرداخت و تامین بودجه کانون بازنشستگان/  ۷۰ درصد از نمایندگان کارگری در شوراهای کارگری از این جامعه نیستند/ درخواست نامگذاری خیابانی به نام کارگر در رشت

روز پنجم اردیبهشت ۹۷ به مناسبت هفته کارگر در ایران،نشست خبری با حضور روسا و اعضای تشکل ها و انجمن های کارگری و بازنشستگی استان گیلان برگزار شد.

اختصاصی گیل خبر/ نشست خبری تشکلهای کارگری و بازنشستگان گیلان در خانه کارگر این استان برگزار شد.

با  بند ز تبصره ۷ در بودجه سال ۹۷ در حق بازنشستگان اجحاف شده است/  درخواست نامگذاری خیابانی به نام کارگر در رشت

در این نشست حسن ایزدی دبیر اجرایی خانه کارگر گیلان ابراز داشت: امسال به عنوان سال حمایت از کالا ایرانی نامگذاری شده است که به معنای  حمایت از تولید می باشد . وی افزود: یکی از مهمترین خواسته های صنفی ما که در حق بازنشستگان اجحاف شده این است که بند ز تبصره ۷ در بودجه سال ۹۷ قرار گرفته است که خلاف منافع و نیازهای جامعه کارگری است.
ایزدی در ادامه با اشاره به تاثیر و حمایت های جامعه کارگری از دولت خاطرنشان ساخت : با حمایت بسیار خوبی که از دولت آقای روحانی شد، این صحیح نیست که چنین طرحی از سوی سازمان برنامه و بودجه به دولت ارائه شود و به حمایت جمع کثیری از نمایندگان استانی به شکل قانون تصویب شود.
وی خاطر نشان کرد : در دیدارهایی که با یازده نمایندگان گیلان داشته ایم نمایندگان اذعان داشتند که بند ز تبصره ۷ به دلیل نظارت نمایندگان و مجلس بر سازمان تامین اجتماعی است .
ایزدی با اشاره به مشکلات مالی،شغلی و معیشتی کارگران افزود:بسیاری از کارگران در حال حاضر امنیت شغلی ندارند و با قراردادهای موقت مشغول به کار هستند که ادامه یا اتمام کارشان تنها به دست کارفرماست .
وی ضمن تشکر از شورایعالی کار گفت : کارشناسان وزارت کار و برنامه و بودجه اعلام کردند که برای یک خانوار چهار نفره حداقل حقوق دو میلیون و ۶۸۰ هزار نومان باشد اما حداقل حقوق کارگران یک میلیون و ۱۱۴ هزار تومان در سال ۹۷ است و ما امیدواریم که دولت توجه ویژه ای به این امر داشته باشد .
وی در ادامه درباره ادعای دولت در بهره مندی اکثریت به خصوص بازنشستگان از سهام عدالت تشریح کرد: چهل هزار نفر بازنشستگان و کارگران در استان گیلان به عبارتی یک سوم بازنشستگان ما در گیلان سهام عدالت ندارند .
وی با اشاره به رتبه های گیلان در خصوص کثرت تعداد جامعه کارگری در کشور اظهار داشت : در خصوص بحث درمانی استان گیلان تنها یک بیمارستان تامین اجتماعی در گیلان دارند که نسبت به برخی استان های دیگر آمار قابل قبولی نیست . این نقصان تا حدی است که در بعضی موارد کارگران برای عمل های جراحی کوچک نیز نیاز به ماندن چند ماهه در لیست انتظار دارند.
ایزدی در انتها افزود: با اعضا و رئیس شورای شهر و همچنین شهردار چندین جلسه و دیدار در خصوص درخواست نامگذاری خیابانی به نام کارگر در رشت داشتیم که نیاز به توجه و حمایت موثر تری از ایشان می رود.

اختلال در روند پرداخت و تامین بودجه کانون بازنشستگان

اقبال بافت کار رییس کانون بازنشستگان شهرستان تالش  و رئیس هیات مدیره کانون استان گیلان در ادامه جلسه گفت : قراردادی در کشور با همکاری سازمان تامین اجتماعی و به نمایندگی با بیمه آتیه ساران حافظ منعقد شد که تا شش ماه پیش مشکل چندانی نداشتیم ، اما با تغییر در روند پرداخت و تامین بودجه اختلالاتی به وجود آمده است که باعث بروز مشکلاتی برای بازنشستگان در استان و کشور شد .
وی با اشاره به این قرارداد و کسر میزان ۳۸ هزار تومان از حقوق متکلفین تحت عنوان حق بیمه خاطر نشان کرد : از مهر ماه ۹۶ به بعد این حق بیمه ها به تاخیر افتاد و هنوز با گذشت چهار ماه به روال مطلوب نرسیده است .همچنین در جلسه ای که هیات عالی استان برگزار کرد مقرر شده بود که این حق بیمه پرداخت شود اما باز هم به علت عدم نقدینگی پرداخت نشد .
بافت کار ادامه داد : استان گیلان نخستین استانی است که در خصوص رفع این مشکل و اطلاع رسانی شده است .
وی خاطر نشان کرد : امیدواریم که بدهی ۵۰ هزار میلیارد تومان دولت به تامین اجتماعی به این سازمان پرداخت شود تا در خصوص پرداخت حقوق و بیمه افراد تاخیری نداشته باشیم .
بافت کار در خصوص اختصاص وام های قرض الحسنه با بهره پایین به بازنشستگان گفت : در سال ۹۵ ، ۱۱۵۰ فقره  سهمیه وام داشتیم که در استان تعداد جمعیت شهرستان تقسیم کردیم و مقدار هر فقره وام ۲ میلیون تومان است .
وی افزود : برای سال ۹۶ ، ۱۳۱۰ فقره سهمیه تسهیلات داشتیم که این تعداد به ۱۸۲۶ فقره افزایش یافت اما نسبت به جمعیت بازنشستگان استان بسیار ناچیز است. هشتاد درصد وام های ما برای متقاضیان شیمی درمانی بیماران سرطانی پرداخت شد .تسهیلات برای سال ۹۷ در خرداد ماه امسال اعلام خواهد شد و امیدواریم که این سهمیه در استان افزایش یابد.

میزان سهمیه تسهیلات بازنشستگان برای شهرستان رشت کم است

ابراهیم یوسف زاده رییس کانون بازنشستگان شهرستان رشت در ادامه جلسه ضمن تبریک فرارسیدن روز کارگر گفت : در خصوص مشکلات بازنشستگان مسئولین و علی الخصوص نمایندگان مجلس عنایتی نشده است .
وی افزود : به جهت ایجاد امکانات رفاهی ، درمانگاهی برای بازنشستگان با دریافت ۶۰ میلیون تومان وام ایجاد شد ، در جهت مساله سلامتی عزیزان بازنشستگان بحث استخر نیز برای آنان مهیا شده است .
وی گفت : ۶۶ هزار بازنشسته در شهرستان رشت داریم اما میزان سهمیه تسهیلات برای شهرستان رشت کم است .
وی در خصوص همسان سازی حقوق بازنشستگان گفت : چرا همسان سازی حقوق که برای بازنشستگان کشوری و لشگری انجام شده برای جامعه کارگری انجام نمی شود .
یوسف زاده خاطر نشان کرد: همه روزه کانون بازنشستگان پاسخگویی مشکلات ایجاد شده توسط سازمان تامین اجتماعی است .
یوسف زاده تاکید کرد:اگر خدای نکرده سازمان تامین اجتماعی معوقه خود را به بیمه آتیه سازان پرداخت نکند بیمارستانها قراردادهای خود را لغو خواهند کرد .

۷۰ درصد از نمایندگان کارگری در شوراهای کارگری از این جامعه نیستند/ اگر این جامعه کارگری نتوانند احقاق حق کند و مشکلات خود را بیان کند نسبت به مسوولین نظام ناامید می شوند

همچنین رییس شوراهای اسلامی کار استان گیلان هم  ضمن تبریک هفته ی کار و کارگر عنوان کرد : بررسی،پیگیری و وصول مطالبات تامین اجتماعی یکی از اصلی ترین رسالت های کانون است . شوراهای اسلامی کار به ۳۳ شورا ثبت شده ارتقا یافته است .بعد از حدود ۴۰ سال از انقلاب اسلامی نباید به عقب برگردیم و خواهش بنده از استاندار محترم این است که جلسات مستمر را با تشکل ها و کانون های کار داشته باشند .
وی افزود : مسئولین می توانند مشکلات را ببینند و بیشتر برای حل آنها اقدام کنند .وقتی توجه ای به نمایندگان کارگری نمی شود ادارات و شرکت ها هم وقعی به مشکلات نمی گذارند .
خوالگر ضمن اشاره به این موضوع که  ۷۰ درصد از نمایندگان کارگری در شوراهای کارگری از این جامعه نیستند اظهار کرد: همه کسانی که دست اندرکار بحث کارگری هستند باید در خصوص رفع مشکلات کارگران اقدام کنند،بحث امنیت شغلی یکی از معضلات مطرح در سطح کشوری  است اما استانی هم می شود آن را مهار کرد .

وی با اشاره به جلسات متعدد و رایزنی های بسیار در خصوص رفع مشکلات عدیده کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی عنوان کرد: نمایندگان مجلس باید قوانینی را تصویب کنند که تبعیض را رفع کنند.
وی خاطر نشان کرد : درد هایی که در زمینه ی جامعه ی کارگری است باید توسط نمایندگان مجلس مورد توجه قرار گیرد .نه تنها کارگر امنیت شغلی ندارد بلکه روسای شوراهای کارگری هم امنیت شغلی ندارند و مدیران ادارات و شرکت ها هم جلساتی با نمایندگان شوراها نمی گذارند.
وی اظهار داشت : مردم و خصوصا جامعه کارگری به نظام مقدس جمهوری اسلامی علاقه دارند و به خون پاک شهدا احترام می گذارند اما پس از ۴۰ سال اگر این جامعه کارگری نتوانند احقاق حق کند و مشکلات خود را بیان کند نسبت به مسوولین نظام ناامید می شوند .
وی در خصوص تعاونی های مصرف گفت : ده تعاونی مسکن داریم که متاسفانه به دلیل عدم حمایت تا کنون نتوانستند فعالیت کنند.

انجمن های صنفی ساختمانی حق خود کارگران است

مهدی خجسته رئیس کانون  انجمن های صنفی کارگران ساختمانی گیلان نیز در ادامه نشست  خاطر نشان کرد: ۴۰ هزار کارگر ساختمانی در استان گیلان داریم که ۹۰ درصد عضو تشکل مربوطه هستند .
وی افزود : بیشترین بحث ما در تشکل انجمن های صنفی ساختمانی بحث بیمه است و این بیمه سوبسیدی است که دولت هیچ گونه وقعی برای تامین این قسمت از حق بیمه ندارد و توسط خود افراد پرداخت می شود.
وی خاطر نشان کرد : برخی از مشکلات کارگری و تشکل ها استانی و برخی در سطح کشوری است .
خجسته اظهار داشت : از نمایندگان محترم مجلس تقاضا داریم که توسط مشاوران امور کارگری و مطلعین در خصوص مشکلات کارگری در جریان این مقولات قرار گیرند .
وی گفت : انجمن های صنفی ساختمانی حق خود کارگران است و عضویت افراد غیر کارگر و برخی کارفرمایان در این تشکل ها نوعی رانت و اجحاف در حق کارگران است.
خجسته خاطر نشان کرد: وقتی که کارگر با مشکلات معیشتی روبرو است مطمئنا نمی تواند به آینده امیدوار باشد .

وی با اشاره به اینکه کارهای ساختمانی فرسایشی است و سختی و زیان آوری دارد، اظهار داشت : بحث غرامت دستمزد در زمینه ی کارگران ساختمانی نداریم و بیمه بیکاری نیز برای کارگران ساختمانی وجود ندارد حال آنکه این قشر نسبت به بقیه اقشار بیمه پرداز، مدت زمان بیشتری حق بیمه پرداخت می کنند.
وی در خصوص کارگران روز مزد گفت : طرحی به عنوان طرح سازماندهی کارگران فصلی به شهرداری ارائه شد که نیازمند تخصیص قطعه زمینی از سوی شهرداری برای ساخت بنایی تحت عنوان مقر مراجعه کارفرمایان جهت تامین نیروی انسانی است.انتظار می رود شهرداری ها در طرح ساماندهی کارگران فصلی و گذری را با در نظر گرفتن مکانی برای این کارگران همکاری لازم را انجام دهند .

از دهه ۸۰ به بعد چتر حمایتی از روی تعاونی ها برداشته شد

محمد پورکریم نماینده مجمع تعاونی های استانی گیلان در ادامه اظهار داشت : در دهه ۶۰ تعاونی ها فعالیت قابل قبولی داشتند و در بحث کالاها و ارزاق تعاونی ها مشکلی وجود نداشت برای مثال در دهه ۶۰ ، ۱۷۰ تعاونی مصرف در استان داشتیم اما در دهه ۷۰ تعاونی ها رو به افول رفتند و همه اینها به عدم اجرای قانون کار برمیگردد. از دهه ۸۰ به بعد چتر حمایتی از روی تعاونی ها برداشته شد و در دهه ۹۰ ، عامل اصلی رکود تعاونی ها اخذ چندین باره ارزش افزوده بر کالا ها از تولید تا دست به دست شدن و رسیدن به تعاونی ها بود. تاسیس هایپر مارکت ها نیز ضربه ی بزرگی به تعاونی ها زد .
پور کریم خاطر نشان کرد : ارزش افزوده سبب می شود که قیمت جنس بالا می رود و تعاونی عملا نمی تواند کالا را با تفاوت قیمت عرضه کند .اگر دولت بخواهد ارزش افزوده را مانند معافیت مالیاتی برای تعاونی ها تصویب کند، تعاونی ها رونق خواهند یافت .

روز کارگری روزی است که مظلومیت این قشر به گوش مسئولین برسد

خسرو ایلچی مشاور حقوقی خانه کارگر نیز گفت : واحد حقوقی خانه کارگر نیاز تمامی کارگران در مواردی که مشکل دارند را به طور رایگان یا با هزینه ی بسیار پایین مشاوره می دهد .

حسن رجیون رییس اتحادیه پیشکسوتان کارگری در انتها عنوان کرد : کارگران با توجه به اینکه نصف جمعیت استان را تشکیل می دهند نتوانستند به حق و حقوق خود برسند و این امر نیز به دلیل عدم انسجام است .
وی افزود : روز کارگری روزی است که مظلومیت این قشر به گوش مسوولین برسد .

شایان ذکر است به مناسبت روز جهانی کارگر مراسمی در سالن سرپرستی بانک صادرات استان برگزار خواهد شد .

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد