نسخه موبایل
اسفند ۲۸, ۱۳۹۶ 349724 خبر سیاسی
ده اتفاق مهم سال 96 گیلان؛

از صعود شیرین سپیدرود و برگزاری انتخابات تا بازداشت ها ،مرگ، شهادت، برکناری و نامه خودمان به خودمان!

.

 اختصاصی گیل خبر/ گیلان در سال ۹۶ روزهای پرفراز و نشیب همراه با وقایع تلخ و شیرین همراه بود. در این میان ده حادثه مهم سال به انتخاب گیل خبر را جهت بازخوانی سالی که گذشت را می توانید در زیر بخوانید.

سفر رئیس جمهور به گیلان

رئیس جمهور به همراه تعدادی از وزرا و معاونان پنجشنبه ۱۰ فروردین ماه به استان گیلان سفر کرد. دو پست اسکله بندر کاسپین در منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی، سه کارخانه بزرگ تولید چوب و ورق آلات ام دی اف و اچ دی اف ، سه طرح کشاورزی و چند طرح بهداشت و درمانی از جمله طرح هایی است که در سفر ریاست جمهوری به گیلان به بهره برداری  رسید. رئیس جمهور در پایان سفر با حضور در مرکز همایش های منطقه آزاد انزلی در جمع حامیان خود سخنرانی کرد.

فوتبال گیلان از صعود شیرین سپدرود تا پیروزی ملوانان در دربی 

سپیدرود امسال بعد از ۲۴ سال دوباره به سطح اول لیگ فوتبال ایران صعود کرد و موجی از خوشحالی و شادمانی را در سطح شهر رشت ایجاد کرد. صعود شاگردان نظرمحمدی به لیگ برتر در حالی اتفاق افتاد که آن ها با فرشاد پیوس به تازگی به لیگ یک صعود کرده بودند. سپیدرود در لیگ برتر سه مربی را در نیمکت مربیان خود دید و بعد از نظرمحمدی، امید روانخواه و علی کریمی به عنوان سرمربی انتخاب شدند. جنجال علی کریمی بعد از بازی مقابل استقلال خوزستان جنجال های بزرگی در فوتبال کشور ایجاد کرد که در نهایت با مناظره اسطوره فوتبال ایران با دبیر فدراسیون فوتبال همراه بود که حمایت های گسترده ای از سوی فوتبالدوستان برای سرمربی سپیدرود مهیا کرد. سرمربی که البته به دلیل عدم مدرک مربیگری A آسیا به عنوان مربی نامش در هیات فوتبال گیلان ثبت شده است.

تیم فوتبال ملوان نیز در طول فصل جدید در لیگ دسته یک حاضر بود. بندر نشینان در فصل گذشته با هدایت محمد مایلی کهن  از مدعیان جدی صعود بودند که در هفته پایانی از صعود باز ماندند. در فصل جدید آن ها با نادر دست نشان از تیم های میانی جدول لیگ بودند و شانس چندانی برای صعود به لیگ برتر ندارند. هرچند پیروزی سه بر یک ملوان مقابل سپیدرود کری های رشت و انزلی را دوباره داغ کرد و موجی از خوشحالی را در انزلی ایجاد کرد.

تیم فوتبال داماش نیز که در فصل گذشته نتوانست به لیگ دسته اول صعود کند در فصل جاری از تیم های خوب و توانمندی است که شانس بالائی برای صعود به لیگ دسته اول دارد. داماش با هدایت وحید رضایی تا هفته آخر لیگ دور اول لیگ شکستی را ثبت نکرده بود که در نهایت از اروندرود در خانه شکست خورد.

 

انتخابات ریاست جمهوری؛ از انصراف قالیباف در رشت تا افسوس بزرگ حامیان دولت  در جشن پیروزی

همزمان با برگزاری انتخابات همزمان ریاست جمهوری شوراها گیلان نیز از مراکز پرشور انتخابات محسوب می شد که در پایان طبق آمار بیش از ۸۲ درصد مردم در انتخابات شرکت کردند و حسن روحانی بیش از ۶۹ درصد آرا را به خودش اختصاص داد که ۱۳ درصد نسبت به دوره گذشته خودش در استان بالاتر بود. سهم بالای گیلان در رای دادن به روحانی مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. به طوری که این استان بعد از دو استان عمدتا سنی نشین سیستان و بلوچستان و کردستان بیشترین آرا به رئیس جمهور منتخب ثبت کرده بود.

شاید هم همین رای بالا بود که مدتی بعد از انتخابات معاون اول رئیس جمهور را گیلان کشاند تا در مورد مطالبات مردم استان از دولت برنامه ریزی هایی انجام شود. در ایام انتخابات محمدباقر قالیباف بعد از برگزاری سخنرانی انتخاباتی در رشت انصراف خودش را اعلام کرد. همچنین حضور اسحاق جهانگیری با جمعیت بسیار بالائی در سالن تختی روبه رو بود. در پایان انتخابات ریاست جمهوری جشن پیروزی حامیان روحانی در ورزشگاه شهید عضدی رشت برگزار شد که درگذشت مهدی تقی زاده از فعالان سیاسی در ورزشگاه، کام حامیان پیروز روحانی را تلخ کرد.

 

انتخابات شوراها/ از شکست لیست امید در رشت تا پیروزی کامل در انزلی

در انتخابات شوراها که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد جریانات مختلف سیاسی و اجتماعی حضور داشتند. در انزلی برای اولین بار یک ترکیب کامل سیاسی متعلق به لیست امید  موفق شد پیروز انتخابات شود. ولی در رشت لیست امید توفیق چندانی نداشت و تنها سه کاندیدای خود را وارد شورا کرد. در لیست جریان اصولگرا نیز  سه کاندیدای کمتر سیاسی موفق به ورود شورا شدند. ترکیب نسبتا ناهمگون شورا موجب شد چهره های مستقل در شورا دست بالا را پیدا کنند و امیرحسین علوی که در روزهای اخر از لیست اصولگرایان خط خورده بود به عنوان رئیس شورا انتخاب شود. بعضی کاندیداهای اصلاح طلبان در شهرهایی چون آستانه اشرفیه، کیاشهر و رودسر موفق به ورود به شورا شدند، اما در شهر لاهیجان چنین اتفاقی شکل نگرفت.

 

برکناری ثابت قدم، انتخاب شهردار جدید

شهرداری رشت همیشه از مهم ترین نهادهایی است که اخبارش مورد توجه رسانه ها قرار می گیرد. شهردار سابق رشت که به واسطه اقدامات و فعالیت هایش  از جنجالی ترین و شاخص ترین شهرداران رشت محسوب می شود خرداد ماه امسال توسط ۱۰ عضو شورا برکنار شد و با توجه تلاش برای انتخاب در شورای پنجم هرگز به مقام خود برنگشت. در حالی که از سوی حامیان او لیستی منتسب به ثابت قدم شکل گرفته بود اما بعضی کاندیداهای این لیست هم در عزل او مشارکت کردند و هم اجازه ورود دوباره به وی را ندادند.  مسعود نصرتی شهردار جدید رشت از میان ۵ کاندیدای نهائی انتخاب شد. در روزی که مسعود کاظمی، محمدزالفی و مهدی فرشاد فقیه استعفای خودشان را اعلام کردند ، شهردار سابق قزوین با رای همه اعضای شورا انتخاب شد و سکان شهرداری را بدست گرفت که گفته می شود بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان بدهی انباشته دارد.

 

انتصاب استاندار گیلان، رویکرد  تازه نسبت به زنان، جوانان و طرح های گردشگری

انتصاب استاندار گیلان نیز جنجال های خاص خودش را در سطح رسانه ها ایجاد کرد. به خصوص که وزارت کشور به شدت پیگیر حضور استانداران بومی از اکثر نقاظ کشور بود. مصطفی سالاری استاندار سابق بوشهر در حالی به عنوان استاندار گیلان انتخاب شد که بیشتر فعالان سیاسی استان از جمله نمایندگان مجلس و نماینده ولی فقیه و حامیان دولت گزینه های بومی را به دولت پیشنهاد کرده بودند. با این حال بعد از حضور استاندار گیلان اکثر نیروها تلاش کردند تاکنون با وی گفت و گو و تعامل کنند و به نسبت دوران حضورش در بوشهر حمایت بیشتری از سوی حامیان دولت از وی دیده می شود. استاندار گیلان بیشترین تاکید خود بعد از انتصاب را بر ضرورت استفاده از جوانان و زنان و همچنین استفاده از ظرفیت های گردشگری استان گیلان کرد. بخشنامه استفاده از زنان  و جوانان که البته توسط بسیاری از ادارات مورد کم توجهی قرار گرفت و همچنین انتصاب بخشداران جوان از جمله اقدامات مهم استاندار جدید بود. همچنین طرح بوم گردی که در روزهای اخر اسفند با طرح شبهای روشن همراه بود از جمله مهم ترین اقدامات سالاری در استان گیلان بود.

 

بازداشت بعضی از مدیران دولتی  استان

در سالی که گذشت چندین مدیر شاخص استان گیلان بازداشت شدند که یکی از معاونین استانداری و مدیرکل صنعت و معدن استان شاخص ترین آن ها محسوب می شدند. هرچند هنوز جزئیات چندانی از نحوه بازداشت این مدیران اعلام نشده است. ولی بعضی از مدیران بازداشتی در نهایت آزاد شدند. در این میان بعضی مدیران  لحظاتی بعد از قرار وثیقه دوباره کار خود بازگشتند.  مشکلی که برای طرح های اقامتی بوم گردی در زمان احمدی نژاد ایجاد شده بود برای یکی از ادارات استان  ایجاد دردسر کرده بود که در نهایت با قرار وثیقه سنگین منجر به آزادی مدیرکل این سازمان شد. استاندار گیلان روز بعد از بازداشت این مدیر در سازمان مربوطه حاضر و به صورت غیر مستقیم از آن مدیر حمایت کرده بود.

 

درگذشت استاندار اسبق گیلان/ خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد…

درگذشت مهندس  روح الله قهرمانی چابک استاندار اسبق گیلان یکی از تلخ ترین اتفاقات استان در سال جاری بود. مرحوم قهرمانی ظهر سه شنبه ۹ خرداد بر اثر حمله قلبی دارفانی را وداع گفت. بسیاری او را گزینه اصلی شهرداری رشت بعد از روی کار امدن شورای پنجم می دانستند. وی به دلیل خدمات مناسبی که ارائه کرده بود از محبوبیت فراوانی در استان گیلان برخوردار بود و مراسم تشییع و تدفین او در رشت و چابکسر با استقبال گسترده مردم همراه بود. همچنین محمد احمدی نژاد و اسفندیار رحیم مشایی نیز در مراسم بزرگداشت استاندار دولت نهم و دهم و سفیر سابق  ایران در کویت شرکت کردند.

 

در سوگ سانچی ، ناو شکن دماوند ، مدافعین حرم و اهورا کوچولو

روز شنبه ۱۶ دی  ام‌وی سانچی متعلق به شرکت ملی نفت‌کش ایران که از عسلویه حرکت کرده بود و قرار بود جهت تحویل میعانات گازی عازم داسان کره جنوبی شود، در راه با یک کشتی فله‌بر چینی با ۶۴ هزار تن بار غله به نام «کریستال» در سواحل چین برخورد کرد و ۳۲ سرنشین آن جان باختند. ۹ سرنشین این حادثه گیلانی بودند. تقریبا مصادف با این خبر ناو شکن دماوند نیز به دلیل برخورد با موج شکن بندر انزلی دچار حادثه شد که دو سرنشین آن  ناوبان دوم امیر باسره طارمسری و ناو سروان بیژن زراع به شهادت رسیدند. در تاریخ ۸ بهمن ماه در پی انتشار فیلمی که مربوط به غرق شدن ناوچه دماوند است، خبرگزاری‌ها غرق شدن این ناوچه را اعلام کردند. اما سرتیپ دوم تقی خانی، سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت:با توجه به عمق کم‌آب در محل سانحه که حدود ۴ الی ۵ متر است امکانِ (کامل) غرق شدنِ ناوشکن دماوند وجود ندارد و برای جابجایی بلوک‌های بدنه لازم است قسمت‌های به هم متصل شده، جدا و برای تعمیر و بازسازی اساسی به کارخانه کشتی سازی منتقل شود.

 

همچنین در این سال  مدافعین حرم علیرضا نظری، مرتضی حسین پور شلمانی و بابک نوری هریس و نوید صفری در نبرد با نیروهای تکفیری به فض شهادت نائل امدند. مراسم تشییع و تدفین آن ها با حضور پرشکوه مردم همراه بود.

مرگ دلخراش اهورای دو و نیم ساله را می توان یکی از تراژیک ترین اتفاقات تلخ سال ۹۶ کشور خواند. اهورا کوچولو توسط ناپدیش مورد آزار قرار گرفت و جان خود را از دست داد. حادثه ای که خشم و اندوه فراوانی در سطح کشور ایجاد کرد. مراسم وداع با اهورا بدون حضور مادر کودک برگزار شد و بسیاری از جمله پدر اهورا او را نیز از مقصران مرگ این کودک  می دانستند. ناپدری اهورا مدتی بعد با حکم دادگاه به قصاص نفس و حکم اعدام محکوم شد.

نامه خودمان به خودمان!

نامه سرپرست سابق شهرداری رشت به خودش جهت واگذاری منزلی مسکونی که اولین بار در گیل خبر منتشر شد(اینجا بخوانید) در رسانه های داخلی و حتی خارجی و شبکه های اجتماعی بازخورد فراوانی داشت و انتقادات و طنزهای  فراوانی را نسبت به چنین شیوه نامه نگاری در پی داشت.

در این نامه که شهریور ماه گذشته از سوی معاونت حمل و نقل و زیربنایی شهرداری رشت خطاب به سرپرست شهرداری نوشته شده است فرد تقاضا کننده(جمشیدپور) واگذاری منزل مسکونی متعلق به یکی از شهرداری های مناطق را درخواست کرده است!

خود این سرپرست هم طی پارافی خطاب به معاونین شهرداری خواستار اقدام در این رابطه شده است. یعنی در اسرع وقت هم برای خودش نامه نوشته است و هم دستورات لازم را برای پیگیری آن مبذول داشته است!

نکته جالب اینجا بود که کوچکترین برخوردی نسبت به این اقدام متحیرکننده سرپرست وقت شهرداری نشد و این اقدام کمترین واکنش را در میان اعضای شورا در بر داشت و در ادامه نیز پست معاونت دیگری به جمشیدپور اعطاء شد.

 

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد