نسخه موبایل
اسفند ۲۱, ۱۳۹۶ 348174 اقتصادی خبر گیلان
اعتراضات کارگران ایران پوپلین در گفت و گو با مدیرعامل شرکت:

حقوق دو ماه گذشته و عیدی پرداخت شد/ تکذیب حضور مشاوران چند ده میلیونی/ صنعت نساجی نیاز به حمایت بی قید و شرط دولت دارد

.

اختصاصی گیل خبر/ در چند روز جمعی از کارگران کارخانه ایران پوپلین رشت با تجمع مقابل درب ورودی این شرکت نسبت به آن چه عدم پرداخت حقوق و تعهدات ایران پوپلین خواندند اعتراض خود را بیان داشتند. بعضی رسانه ها از آن خبر دادند که کارگران نسبت به عدم پرداخت حقوق و رد نشدن بیمه در مقاطعی از سال های گذشته اعتراض داشتند. همچنین آن ها  با در دست داشتن پلاکاردهایی با عنوان «مدیران نالایق عامل بروز بحران در شرکت ایران پوپلین» خواستار تغییر مدیریت کارخانه شدند.

در حال حاضر بانک ملی سهامدار اصلی ایران پوپلین محسوب می شود و سهامداران جزء از جمله بانک تجارت و بانک ملت  نیز درصدی از کارخانه را به نام خود ثبت کرده اند. از شش ماه گذشته مرتضی خالصی از طرف شرکت ملی ریسباف به عنوان مدیرعامل ایران پوپلین رشت منصوب شده است. این کارخانه زمانی از واحدهای تولیدی برتر استان محسوب می شد که در زمینه اشتغالزایی و تولید اجناس ریسندگی و بافندگی شهره بود اما امروز بنا به گفته صاحیان آن نیز دارای بحران های فزاینده ناشی از بدهکاری ها است.

پرداخت حقوق دو ماه گذشته / عیدی نیز پرداخت شد

به دنبال اعتراضات و  طرح مطالبات جمعی از کارگران شرکت، مرتضی خالصی مدیرعامل ایران پوپلین در گفت و گو با گیل خبر با اعلام این که معوقه حقوق کارگران سه ماه نیست ابراز داشت: معوقه حقوق دی و بهمن پرداخت نشده بود که روز یکشنبه(۲۰ اسفند) واریز شده است.  همچنین عیدی کارگران هم روز شنبه  پرداخت شد. این ها مطالباتی داشتند ولی می دانید که این شرکت بحران زده است ولی کارش طوری است که توانستیم حقوق آبان و آذر را از  مجموع کارکرد مجموعه پرداخت کنیم. علت این که عیدی را  هم قبل حقوق اسفند دادیم، برای این است که عیدی برای کارگران مطلوبتر و جذاب تر است. زیرا  کارگری که یک میلیون خورده ای حقوق می گیرد و دو میلیون هفتصد هزار تومان عیدیش است.

از وقتی آمدم یک بهبود نسبی در شرکت ایجاد شده است/ ۸۲ میلیارد تومان بدهی انباشته در ایران پوپلین

وی در ادامه با اساره به اعتراضات اخیر گفت: ایران پوپلین پرسنل خوبی دارد ولی عده ای دنبال بحث هایی هستند که راه به جایی نمی برند. من شاید لایق مردم گیلان نباشم، ولی از وقتی آمدم یک بهبود نسبی در شرکت ایجاد شده است.  این شرکت بدهی های زیادی دارد .جزء شرکت هایی است که در ماده ۱۴۱ قرار گرفته است . یعنی شرکت ورشکسته محسوب می شود. با ۸۲ میلیارد تومان زیان انباشته ، ماشین آلاتش مال ۴۰ سال پیش است و ۴ نسل عوض شده اند.

تکذیب حضور مشاوران چند ده میلیونی 

مدیرعامل ایران پوپلین با اشاره به ادعای حضور مشاوران چند ده میلیونی در شرکت نیز گفت:  این ها حرف های غیر واقعی است. این چیزی نیست که من تکذیب کنم. اسناد و مدارکش موجوداست. می گویند در شرکت  به کارمندی صد ساعت اضافه کار می دهد. در حالی که این از اختیارات مدیر است. دوم این که اصلا چنین چیزی وجود ندارد. چه کسی گفته من صد ساعت اضافه کار به کارگری می دهم؟ یا می گویند مشاور چند ده میلیون توامانی داریم که ما اصلا چنین مشاورانی نداریم! در شرکت حضور بعضی مشاوران مثل مشاور  محیط زیست ومشاور بهداشت الزامی است و حقوقشان ششصد هزار تومان  و هفتصد هزار تومان است . مشاوری هم است که دو میلیون تومان حقوق بگیرد اما مشاوری است  که از وی استفاده بهینه  می کنیم.

بعضی حرف ها ناشی از ضعف سواد مالی است

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه عده ای شانتاژ می کنند و واقعیت ها را متوجه نمی شوند. یادم است روزی تجمع کرده بودند  و گفتند چرا باید برای  گزارش حسابرسی  ۴۰ میلیون تومان بدهیم. این را که من تعیین نمی کنم. ایران پوپلین یک شرکت عریض و طویل است ما اصلا طبق عرف و قانون  قرارداد زیر حسابرسی زیر سی میلیونی نداریم. به نظرم بخشی از این حرف ها ناشی از ضعف سواد مالی است که البته مشخص است همه نباید آشنایی داشته باشند  ولی خب عده ای شانتاژ می کنند و این ها را اعلام می کنند.

زیان ۸۲ میلیاردی در همان دورانی به وجود آمده که از آن تعریف می کنند

یکی دیگر از انتقاداتی که در سال های اخیر در مورد ایران پوپلین بیان می شود این است که بعد از این که شرکت از زیر مجموعه کارگران خارج شد مشکلات کارگران با ایران پوپلین فزونی گرفته است. خالصی در این رابطه نیز گفت:  این  هم چیزی نیست که من بگویم قبول دارم یا نه ! ولی بگوئید زیان ۸۲ میلیارد تومانی از کجا ناشی می شود؟ مگر می شود کسی خوب کار کند و زیان دهد! شاید آن ها دوره خودشان مشکلاتی و یا سلایقی داشتند که فکر می کردند درست هستند. ولی باید در اینجا دو دوتا چهارتا کنیم و ببینیم این زیان برای چه چیزی بوده است.

پرداخت بیمه در دستور کار است 

مدیرعامل ایران خودرو درباره معوقات بیمه پرسنل نیز گفت :زمانی که من نبودم بیمه آبان ۹۵ بنا به دلایلی رد نشد. اماکسانی که برای بازنشستگی و یا سنوات  مراجعه می کنند من پرداخت می کنم والباقی هم خرد خرد پرداخت می کنیم. ما بابت بیمه سال ۹۳ چیزی حدود  یک میلیارد و صد میلیون تومان بدهکار هستیم که مربوط به همان زمانی است که می گویند دوران خوبی داشتیم.

صنعت نساجی نیاز به حمایت بی قید و شرط دولت دارد

خالصی با اشاره به برنامه های مدیریت برای بهبود وضعیت ایران پوپلین گفت: سالها این صنعت مهجور مانده. اکنون جای ما را همین پاکستان بغل دست ما گرفته است.هند، ترکیه و چین بازار را گرفته اند.  ایران برای صنعت نساجی نیاز به  حمایت بی قید و شرط دولت دارد. کما این که خود رئیس جمهور محترم هم گفته اند که بانک ها (سهامداران اصلی ایران پوپلین)خصوصی شود و خصولتی صورت نگیرد. بخش خصوصی نیز پول داشته باشد و هزینه کند. وگرنه نه ایران پوپلین  هر صنعت دیگری قابلیت ارتقا ندارد. وی ادامه داد:  صنعت نساجی بسیار هم  از لحاظ درآمدزایی  و هم اشتغال بسیار پر مزیت است  و همین مجموعه ما امکان این که وسعت بگیرد را دارد ولی همیشه بحث مدیریتی نیست و کمی نیز بحث سیاسی است.

 نساجی باید ده سال یک بار دستگاه هایش  عوض شود

مدیرعامل ایران پوپلین در ادامه خاطرنشان کرد: ما  امکان  که بدون کمک بانک بتوانیم خودمان را بازسازی کنیم وجود دارد. خیلی ماشین آلات غیرمولد دارد که امکان کار ندارد. این ها انرژی زیاد و نیروی انسانی بیشتری می گیرد و مربوط به گذشته است. خیلی دستگاه های غیرمولد دارد که توجیه اقتصادی ندارد و  نیروی انسانی خیلی زیادی می برند . نساجی باید ده سال یک بار دستگاه هایش  عوض شود. دستگاه بافندگی  ما بیست پیک در دقیقه کار می کند. ولی الان دستگاه بافنده دو هزار پیک در دقیقه امده است که باید به آن روی بیاوریم.

بازسازی دستگاه ها جهت توسعه و درآمدزایی

خالصی در پایان با ابراز امیدواری به بهبود وضعیت گفت:  بازسازی دستگاه ها جهت توسعه شرکت در دستور کار ما قرار دارد و  هولدینگ نیز  از ما همین را خواسته  است و من  گفته ام بدون این که یک ریال از ان ها بگیرم امکان بازسازی آن وجود دارد که بتوانیم درآمد کسب کنیم. این ها جزو منویات شرکت سرمایه گذاری است. امیدواریم با همت کارگران ایران پولین و رسانه های بدون غرض نه این شرکت بلکه همه شرکت ها  شرکت ها رو به رشد حرکت کنند و وضعیت اشتغال را بهبود ببخشند.. چون استان گیلان  خیلی استعداد بالائی دارد.

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد