نسخه موبایل
اسفند ۱۹, ۱۳۹۶ 347933 اجتماعی خبر گزارش تصویری گیلان
سومین کنفرانس ملی دانشجویی اقتصاد کشاورزی ایران در دانشگاه گیلان؛

دکتر رمضانیان: بسته بندی و توزیع کمتر با استفاده از هنر مدیریت/ شهردار رشت: تعادل و تعامل با کشورها و شهرهای جاده ابریشم  در صنعت کشاورزی/رییس اقتصاد کشاورزی ایران:باید تعرفه ها را طوری تنظیم کنیم تا قیمت ها به بالای قیمت مورد نظر سوق یابد

سومین کنفرانس ملی دانشجویی اقتصاد کشاورزی ایران صبح امروز با حضور میهمانان ویژه از چند کشور خارجی آغاز به کار کرد .

اختصاصی گیل خبر/ پریسا عموئی: این کنفرانس طی دو روز با برگزاری میزگردهای تخصصی به موضوعاتی همچون امنیت اقتصادی غذا ، نقش اقتصادی کالاهای استراتژیک گیلان (چای ، ابریشم و برنج ) در جاده ابریشم می پردازد .
همچنین برگزار کنندگان این کنفرانس از ساعت ۸ الی ۹ آماده پذیرش پژوهشگران با در دست داشتن کارت شناسایی هستند .
در حاشیه این کنفرانس کارگاه هایی نیز برگزار می شود که با مراجعه به کانال تلگرامی @SCAE3 می توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید .

 

دکتر رمضانیان رئیس کنفرانس با تسلیت درگذشت میرجعفر ابریشم چیان از نیکوکاران دانشگاه گیلان گفت : امروز دانشگاه گیلان صاحب عزاست.
در ادامه رمضانیان به دو ویژگی مهم سومین کنفرانس ملی دانشجویی اقتصاد کشاورزی پرداخت . او اظهار کرد : اقتصاد کشاورزی از درکنار هم قرار گرفتن دو علم اقتصاد و کشاورزی اتفاق افتاده است .
او اضافه کرد رشته کشاورزی به تندرستی و سلامت جامعه مربوط می شود . همچنین استقلال نیز از مولفه های بسیار بزرگ  استراتژی های نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه کشاورزی می باشد اما فراتر از آن اقتصاد است که مدیریت را اعمال میکند .

دکتر رمضانیان درباره مدیریت و اقتصاد در کشاورزی گفت : اگر به خوبی از هنر مدیریت استفاده شود در سهم بازار ، بسته بندی و توزیع کمتر با مشکلات مواجه خواهیم شد.

رئیس سومین کنفرانس ملی دانشجویی اقتصاد کشاورزی ایران با تشکر از دست اندرکاران این کنفرانس که بخش عمده آن را دانشجویان تشکیل می دهند اضافه کرد : چقدر خوب است که دانشگاه گیلان و حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی چنین ظرفیتی را برای دانشجویان آینده دار این رشته را فراهم میکند .

تعادل و تعامل با کشورها و شهرهای جاده ابریشم  در صنعت کشاورزی

دکتر مسعود نصرتی شهردار رشت نیز در ابتدای سخنان خود ضایعه درگذشت نیکوکار گیلانی را به خانواده ایشان و گیلانیان تسلیت گفت .
نصرتی با اشاره به در مسیر قرار گرفتن ایران در جاده ابریشم و اهمیت این محور برای کشور چین و جایگاه کشاورزی در این مسیر گفت : در شرایط فعلی چقدر برای تجارت و تولید و کشاورزی مهیا هستیم ؟ به دلیل اینکه فضاهای اقتصادی برای عرضه محصولات کشاورزی چه در داخل و چه در صادرات و واردات وجود دارد، در مجمع شهرهای جهانی جاده ابریشم برنامه ریزی هایی را انجام داده ایم .
وی با طرح پرسشی ، موضوع ذکر شده را برعهده متخصصین کشاورزی گذاشت : آیا در شرایط محدودیت آب میتوان محصولات کشاورزی را تولید کرد و تبادل انجام داد ؟
شهردار کلانشهر رشت از نگاه جاده ابریشم شرایط را برای تولید محصولات کشاورزی فراهم ندانست واضافه کرد این موضوع فقط مختص به ایران نیست .

نصرتی تصریح کرد : اگر در ایران هنوز با این فکر پیش برویم که شهرهای مسیر جاده ابریشم تولید کننده محصولات کشاورزی بودند و همچنان باید صادرات و واردات را انجام دهیم نگاه درستی نیست و همه چیز تغییر کرده است .

وی با بیان اینکه باید از ظرفیت های کشورهای درمسیر برای ایجاد اشتغال زایی و تولید بهره گرفت؛ افزود: ۵۸ کشور و ۳۰۰ شهر اصلی و فرعی در مسیر جاده ابریشم داریم که تعادل و تعامل آنها در صنعت کشاورزی امکان پذیر است و محدودیت آب نیز قابل مدیریت است .

نصرتی اضافه کرد : شاید نیازی برای خودکفایی تمام محصولات کشاورزی در تمام کشورها نباشد اما عرصه بین الملل فضایی را فراهم آورده که بتوانیم از ویژگی های هم استفاده کنیم .خوشبختانه در تفاهم نامه ۲۰۱۶ بین ایران و چین توسط رییس جمهور از ۱۷ تفاهم نامه ، ۶ تفاهم نامه مربوط به جاده ابریشم بود و برقراری صنعت کشاورزی بین ایران و چین جز توافق های اصلی بود.

دکتر حبیب اسلامی رییس اقتصاد کشاورزی ایران بحث خود را پیرامون نگرانی درباره واردات بی رویه برنج آغاز کرد . او گفت که این موضوع را میتوان از سه نظر تئوریک ، متدولوژیک و کاربردی مورد بررسی قرار داد اما در واقع تعریف علمی ومبنای دقیقی برای بی رویه بودن واردات برنج وجود ندارد .
در ادامه اسلامی سه شرط را درباره بی رویه بودن واردات برنج توضیح داد که اگر این سه شرط پذیرفته شوند آنگاه می توان گفت واردات برنج بی رویه است . این سه شرط به قرار زیر است :
۱-واردات نتوان بر مبنای اقتصادی توجیه کرد. ۲-واردات به حدی باشد که سبب کاهش قیمت واقعی برای تولید کنندگان برنج شود.
۳- نرخ مبادله به زیر یک تنزل یابد.
رییس اقتصاد کشاورزی با ارائه نموداری هایی توضیح داد که میانگین تولید برنج با رشد جمعیت تقریبا ثابت مانده است و رابطه ای بین قیمت نسبی و واردات برنج وجود ندارد .

وی در پایان با اشاره به اینکه در سال های آخر (از ۸۲ به بعد ) نرخ مبادله به ضرر تولید کننده بوده و می توان گفت با توجه به سه شرط برای سال هایی واردات بی رویه داشتیم نتیجه گرفت :اگر تولیدکنندگان ، سیاست گذاران و نمایندگان مجلس چیزی که می توانند را درخواست کنند و رشد قیمت حداقل به اندازه رشد قیمت عمومی داخل کشور شود و اگر واردات طوری تنظیم شد که قیمت به زیر عدد یک رسید ؛ یعنی به ضرر تولید کننده داخلی کار کرده ایم و باید تعرفه ها را طوری تنظیم کنیم تا قیمت ها به بالای قیمت مورد نظر سوق یابد.

گفتنی است این کنفرانس تا فردا بیستم اسفند در دانشگاه گیلان ادامه دارد.

گیل خبر، حامی رسانه ای این کنفرانس ملی است.

عکس: هنگامه جعفری پرست

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید
کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد