نسخه موبایل
اسفند ۱۸, ۱۳۹۶ 347468 خبر سیاسی گزارش تصویری گیلان
در مراسم روز جهانی زنان در رشت ؛

میر حبیبی :حضرت فاطمه (س) در وقت فرو افتادن حقوق فردی و اجتماعی در جامعه سکوت نمی کرد/ امانی : در حوزه قانون گذاری زنان به عقب برگشتیم/ شیرین پارسی: استان گیلان جز آخرین استان هایی که زنان در آن مشغول به فعالیت کسب و کار هستند

به همت جمعیت زنان مسلمان نواندیش گیلان مراسم روز جهانی زن و میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) با عنوان زن و توسعه سیاسی اجتماعی در مجتمع خاتم الانبیا (ص) برگزار شد .

اختصاصی گیل خبر/ پریسا عموئی: در ابتدای این مراسم ریحان میرحبیبی دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش با تبریک روز زن و ولادت فاطمه زهرا(س) ، فاطمه را زنی توصیف کرد که در وقت فرو افتادن حرمت ، کرامت انسانی، حقوق فردی و اجتماعی سکوت نمی کند و درباره آن چه که حاکمیت از جامعه دریغ داشته ، مطالبه گری می کند .

او درباره حضور زنان در جامعه ادامه داد: نقش زنان در فرآیندهای توسعه سیاسی و اجتماعی و موفقیت های آنان را نمی توان نادیده گرفت . زنان قادر هستند علاوه بر وظایق شخصی و خانوادگی در حرکت های مدنی ، سیاسی ، زیست محیطی ، نقش مهمی داشته باشند گرچه تا کنون این نقش را ایفا کرده اند.
میرحبیبی حضور زنان را در ۴۰ سال بعد از انقلاب قابل توجه خواند و تصریح کرد : زنان در مشارکت سیاسی گام های بلند و هدف مندی برداشته اند اما به دلیل افت و خیزان های سیاسی ، زنان هنوز نتوانستند به جایگاهی که لیاقتش را دارند در این عرصه دست پیدا کنند.

مهمان ویژه ای که نیامد/ میزان دانش آموختگی زنان دوبرابر مردان هست و به همان میزان زنان بیکار هستند/ در بعضی موارد متاسفانه در حوزه قانون گذاری به عقب برگشتیم 

شهربانو امانی عضو شورای شهر تهران که سخنران اصلی این مراسم بود به علت نقص فنی هواپیما نتوانست خود را به مراسم روز زن در رشت برساند اما با ارسال پیام صوتی سخنان خود را به گوش فعالان حقوق زن حاضر در سالن رساند .

امانی روز زن را چه منطقه ای و چه جهانی ؛روزی برای مرور اقدامات انجام گرفته در حوزه زنان در یکسال دانست .

او افزود : در حوزه زنان راه بسیار طولانی و سختی را در ایران طی کرده ایم و آمارها شرایط رو به بهبودی را نشان می دهند ؛ هرچند که زنان فرهیخته و مدبر درعرصه سیاسی مطالبات زنان را پیگیری میکنند و هزینه های زیادی را می پردازند ، در بعضی موارد خوب بود ولی کافی نیست و در بعضی موارد متاسفانه در حوزه قانون گذاری به عقب برگشتیم ، هرچند فراکسیون مجلس دهم تلاش مضاعفی برای اصلاح قوانین زنان دارد .

این فعال حقوق زنان تصریح کرد : میزان دانش آموختگی زنان دوبرابر مردان هست و به همان میزان زنان بیکار هستند به طوریکه از ۲۴ میلیون نفرشاغل فقط ۵ میلیون نفر زنان هستند . همچنین زنان فقط در ۱۰ درصد اقتصاد جهانی فعال هستند و تنها یک صدم درصد صاحب سند مالکیت می باشند.

وی با اشاره به اینکه حضور زنان در جامعه و عرصه های مدیریتی می تواند جهانی عاری از خشونت و سرشار از صلح و عطوفت را شامل حال نسل بشری کند به زنان توصیه کرد:  موارد خوانده شده را در دستور کار خود قراردهند .از جمله توانمند سازی زنان به منظور توان افزایی قدرت های مدیریتی همانگونه که با پیگیری های مستمر در مصوبه هئیت وزیران قرار بر این شد که ۳۰ %پست ها میانی به بالا در فرآیند چهارساله در برنامه ششم در اختیار خانم ها قراربگیرد و همچنین حضور خانم ها در شوراها به خصوص در کلانشهرها و تلاش برای حضور زنان در پست های مدیریتی شهرداری تهران .

او حمایت از خانم های در پست های مدیریتی و کمک به هم افزایی در عرصه سیاست گذاری ، توانمندی زن ؛ توانمدی خانواده و اطرافیان و اثر بخشی بیشتر در جامعه ، ساخت جامعه تواند برای تحمل مدیریت زنان توانمند را از دیگر موارد یاد شده دانست .

 

شهربانو امانی درباره نگرش و تفکر مردسالارانه افزود : در چنین جامعه ای مدیران مردی که بر سرکار هستند نگران هستند اگر زنان از حمایت های قانونی و مدیریتی برخوردار شوند از قدرت مدیریتی آنها کاسته شود اما هرکدام از ما مادران این سرزمین هستیم و یقین دارم نسل آینده همانند مادران امروزی با یک دست گهواره فرزندان خود و با دست دیگر مدیریت جهانی را به حرکت در خواهند آورد .

شیرین پارسی کارآفرین و کشاورز نمونه نیز با اشاره به سال ۱۳۶۰ و برگزاری اولین مراسم ۸ مارس روز جهانی زن در دانشگاه تهران اظهار کرد : سالن پر از زنانی بود که در طلیعه جمهوری اسلامی آرزوهای بزرگی داشتند ، اما بعد از آن برگزاری این روز سخت شد چون فکر می کردند هر چیزی که از جایی دیگر وارد ایران شود یعنی یک اشکالی در آن هست در حالی که جهان یک حلقه بهم وصل شده برای
زندگی بهتر است .

پارس افزود : به یک هنرهایی هنر گفته نمی شود از جمله آنهایی که به زنان مربوط می شود مثل هنر آشپزی ، هنر خیاطی .

این فعال حقوق زنان ادامه داد: مبارزه مدنی زنان مخصوص به ایران نیست و ما نیز در کنار دیگر زنان جهان برای داشتن حقی که نتیجه تلاش هایمان برای حضور در جامعه است زحمت می کشیم اما کار ما سخت است .

شخصیت اول فیلم 《شاعران زندگی》 ادامه داد : برای اینکه اعلام استقلال کنیم و به کسی تکیه نداشته باشیم باید موانع زیادی را از راه ، ذهنیت و تربیت ها برداریم و این کار آسانی نیست .
وی که اهل گیلان نیست در بخشی از صحبت هایش با افتخار خود را گیلانی نامید که با تشویق جمعیت حاضر روبرو شد .

این کارآفرین و کشاورز نمونه با اشاره به آمار درباره بیکاری زنان تحصیل کرده گفت : استان گیلان جزء آخرین استان هایی هست که زنان در آن مشغول به فعالیت کسب و کار هستند .

او افزود : این کشور باید به دست زنان و مردان باید اداره شود و هیچ کدام به تنهایی نمی توانند از عهده آن بر آیند .
پارسی به شعارهای امسال روز جهانی زن اشاره کرد و گفت یک شعار به مناسبت روز درختکاری که به زنان برای سبز کردن سرزمینشان اشاره دارد و دیگری از وقت تغییر برای زنان روستایی و شهری می گوید .

این کارآفرین زن نمونه از زنان درخواست کرد که بسط آگاهی را بر خود واجب بدانندو برای موقعیت های اجتماعی مبارزه و مطالبه گری کنند .

 

عکس: هنگامه جعفری پرست

برای مشاهده عکس ها در ابعاد بزرگتر به روی عکس کلیک نمائید
کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد