نسخه موبایل
بهمن ۲۴, ۱۳۹۶ 342438 اجتماعی اقتصادی خبر گیلان
مدیرعامل آبفای گیلان: 

ساماندهی و بهسازی بخشی از رودخانه های گوهررود و زرجوب با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال اجرا شد

مدیرعامل شرکت آبفای گیلان با اشاره به اهمیت پروژه ساماندهی و بهسازی رودخانه های گوهررود و زرجوب در راستای حفظ محیط زیست و سلامت شهروندان اظهار کرد: در سالهای ۹۴ و ۹۵ جهت اجرای این پروژه ۳۰۰ میلیارد ریال تخصیص و به آبفای گیلان ابلاغ شد.

به گزارش گیل خبر، مدیرعامل شرکت آبفای گیلان طی گفتگویی از ساماندهی و بهسازی بخشی از رودخانه های گوهررود و زرجوب در راستای رفع آلودگی آنها با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال خبر داد.
سیدمحسن حسینی رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت آبفای گیلان با اشاره به اهمیت پروژه ساماندهی و بهسازی رودخانه های گوهررود و زرجوب در راستای حفظ محیط زیست و سلامت شهروندان اظهار کرد: در سالهای ۹۴ و ۹۵ جهت اجرای این پروژه ۳۰۰ میلیارد ریال تخصیص و به آبفای گیلان ابلاغ شد.
مدیرعامل آبفای گیلان در ادامه گفت: این پروژه ها در قالب طرحهای انتقال فاضلاب به تصفیه خانه فخب، تصفیه فاضلاب ورودی به زهکش C1، احداث مدول دوم مسکن مهر، احداث تصفیه خانه شهرصنعتی رشت و احداث یک واحد تصفیه خانه محلی در شهر رشت (کوی امام رضا) به این شرکت ابلاغ شد.
مدیرعامل آبفای گیلان با اشاره به مشکلات زیست محیطی برای جلوگیری از انتقال فاضلاب به رودخانه ها و بهسازی رودخانه های گوهررود و زرجوب افزود:
به این منظور سه برنامه مشخص هدف گذاری و تبیین شده است شامل: تکمیل خط انتقال اصلی به تصفیه خانه فاضلاب در منطقه شرقی با هزینه ۴ میلیارد ریال شامل رفع معارض و گابیون بندی حاشیه رودخانه و لوله گذاری خط انتقال ۱۲۰۰ میلی متر با لوله های فایبرگلاس GRP و همچنین اجرای شبکه جمع آوری آب های سطحی کوچه فکوری که در پایان تیر ماه سال ۹۶ به اتمام رسید. دومین برنامه تکمیل خط اصلی ورودی به تلمبه خانه و اتصال شبکه فاضلاب بلوار گیلان با لوله GRP به قطر ۶۰۰ و ۱۴۰۰ میلی متر با هزینه حدود ۲۰ میلیارد ریال است و برنامه سوم طراحی و اجرای خط جمع کننده فاضلاب منتهی به کانال زهکش C1 با لوله GRP به قطر ۶۰۰ و ۸۰۰ میلی متر با هزینه حدود ۳۰ میلیارد ریال می باشد که با اجرای این پروژه ها امکان انتقال فاضلاب کلیه مناطق شرقی به تصفیه خانه فراهم شده، همچنین از ورود تمامی فاضلاب منطقه گلسار و … که به کانال انتهایی G5 و رودخانه زرجوب وارد می شد جلوگیری شده و فاضلاب به تصفیه خانه هدایت شد.
وی در ادامه گفت: در قسمت غربی شهر رشت، منطقه باقرالعلوم واقع در بلوار افتخاری با جمعیتی مشتمل بر ۱۲۰۰ خانوار وجود دارد که فاقد شبکه جمع آوری فاضلاب بوده و دفع فاضلاب از طریق ایجاد چاه های جذبی و انتقال سرریز فاضلاب به کانال و نهر مجاور منطقه (منتهی به تالاب عینک) انجام می شد که علاوه بر انتشار بوی نامطبوع، نارضایتی ساکنین را در پی داشت. طرح ایجاد شبکه جمع آوری فاضلاب منطقه مذکور به همراه نصب ۵۰۰ فقره انشعاب در سال ۹۵ تهیه و پس از ابلاغ، اجرای ۵۰۸۷ متر لوله گذاری به اقطار ۲۰۰ الی ۳۱۵میلی متر با لوله پلی اتیلن دو جداره با هزینه ای بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال به اتمام رسید.
حسینی اظهار کرد: تکمیل شبکه فاضلاب منطقه نخودچر از دیگر اقدامات آبفای گیلان در راستای ساماندهی رودخانه ها بوده و با توجه به اینکه منطقه مذکور فاقد سیستم جمع آوری فاضلاب بود و موجب بروز مشکلات متعدد زیست محیطی و بهداشتی برای ساکنین شده بود این پروژه با هدف جمع آوری و انتقال فاضلاب منطقه به ایستگاه پمپاژ PSW و نهایتاً تصفیه خانه فاضلاب شهر رشت تهیه و ابلاغ شد که شامل ۴۲۰۰ متر لوله گذاری به اقطار ۲۰۰ الی ۵۰۰ میلیمتر با لوله پلی اتیلن فاضلابی بوده و تاکنون ۳۸۰۰ متر از آن با هزینه ۳۰ میلیارد ریال اجرا شده است که با اجرای این پروژه اکثر ورودی های فاضلاب منتهی به قسمت غربی تالاب عینک مسدود شد.
همچنین با توجه به معیوب بودن شبکه خط انتقال بلوار رشتیان این پروژه با هدف اتصال شبکه فاضلاب بلوار رشتیان به ایستگاه پمپاژ PSN شامل اجرای ۴۹۰ متر لوله گذاری به قطر ۸۰۰ میلی متر با لوله فایبرگلاس فاضلابی می باشد که بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال هزینه داشته است و با اجرای این پروژه از ورود فاضلاب به کانال انتهای خیابان گلزاران (منتهی به رودخانه گوهررود) جلوگیری بعمل آمد.
رییس هیات مدیره شرکت ابو فاضلاب گیلان درخصوص اقدامات انجام شده برای جمع آوری و انتقال فاضلاب منطقه سیاه اسطلخ و بلوار توحید گفت:
هدایت فاضلاب منطقه سیاه اسطلخ با هدف جلوگیری از ورود فاضلاب به رودخانه گوهررود واقع در پل سیاه اسطلخ و انتقال فاضلاب به ایستگاه پمپاژ psn و سپس تصفیه خانه فاضلاب رشت اجرا شد که شامل ۱۵۰۰ متر لوله گذاری به اقطار ۵۰۰ و ۶۰۰ میلیمتر با لوله فایبرگلاس فاضلابی بود و در آبان ۹۶ با هزینه ۱۵ میلیارد ریال به اتمام رسید.
طرح اضطراری انتقال فاضلاب بلوار توحید نیز به منظور جلوگیری از ورود فاضلاب به رودخانه زرجوب در محل پل توحید و انتقال آن به تصفیه خانه فاضلاب رشت اجرا شد که شامل ۲۵۰ متر لوله گذاری به اقطار ۳۱۵ میلیمتر با لوله فایبرگلاس فاضلابی به همراه احداث خرپای فلزی روی رودخانه می باشد و برآورد اولیه پیمان ۳ میلیارد و ۸۳۳ میلیون ریال بوده که در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصد و هزینه کرد ۳ میلیارد ریال در حال اجرا می باشد.
حسینی در مورد برنامه شرکت آبفای گیلان برای ساماندهی فاضلاب مسکن مهر گفت:
احداث مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر با هدف تصفیه فاضلاب منطقه جنوبی شهر رشت و مسکن مهر با ظرفیت۱۲۵۰۰ متر مکعب در شبانه روز (برای دو فاز) به روش EPC در حال اجرا می باشد . پروژه در حال حاضر به میزان ۴۳٫۷۴ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تاکنون ۱۱۰ میلیارد ریال هزینه شده است . همچنین محدوده اصلی مسکن مهر شامل ۱۲٫۵ کیلومتر شبکه فاضلاب به اقطار ۲۰۰ الی ۷۰۰ میلیمتر با لوله پلی اتیلن و فایبرگلاس فاضلابی می باشد که تاکنون ۸۰۰۰ متر لوله فایبرگلاس با هزینه ۲۵ میلیارد ریال تهیه و ۱۲۰۰ متر از مسیر خط انتقال تحت فشار حد فاصل ایستگاه پمپاژ مسکن مهر و تصفیه خانه جنوبی شهر رشت با هزینه ۱۱ میلیارد ریال انجام شده است.
گفتنی است قبل از عملیات بهسازی رودخانه ها به میزان ۲۳۰ لیتر بر ثانیه از فاضلاب های ورودی به رودخانه ها جلوگیری شده که پیش بینی می شود پس از اجرای عملیات تا پایان سال به این مقدار ۲۶۰ لیتر بر اضافه شود و حجم کلی فاضلاب جمع آوری و هدایت شده به تصفیه خانه ۴۹۰ لیتر بر ثانیه معادل ۴۲ هزار مترمکعب در شبانه روز خواهد رسید.
وی در پاسخ به اینکه برنامه های کوتاه مدت آتی شرکت آب و فاضلاب در حوزه فاضلاب شهر رشت چگونه می باشد اظهار کرد:
– توسعه شبکه فاضلاب غربی شهر رشت ( در منطقه نخودچر ، احمد گوراب و …)
– نصب انشعاب فاضلاب در مناطق متصل به تصفیه خانه فاضلاب شهر رشت ( منطقه گلسار ، نخودچر ، رشتیان ، بلوار قلی پور و … )
– تکمیل شبکه فاضلاب قسمت شرقی شهر رشت (بلوار دیلمان ، بلوار سمیه ، کوی سحرخیز ، پستک و …)
– تکمیل و راه اندازی ایستگاه پمپاژ مسکن مهر
– تکمیل و راه اندازی تصفیه خانه جنوبی شهر رشت (مسکن مهر)
– تکمیل خطوط انتقال جنوبی شهر رشت منتهی به تصفیه خانه جنوبی
– تکمیل خط انتقال تحت فشار مسکن مهر
– طراحی و جمع آوری شبکه فاضلاب فاز دوم مسکن مهر
– تکمیل و بهسازی تصفیه خانه اصلی فاضلاب شهر رشت

کانال تلگرام گیل خبر
نظرات
انتشار نظرات در پایگاه گیل‌خبر به معنی تائید آن نیست. گیل‌خبر نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.

پاسخ دهید

نظرات پس از تائید مدیریت منتشر خواهد شد